Recenze/review - DRAWN AND QUARTERED - Congregation Pestilence (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 14. července 2017

Home » » Recenze/review - GOROD - Kiss the Freak (2017)

Recenze/review - GOROD - Kiss the Freak (2017)


GOROD - Kiss the Freak
EP 2017, Unique Leader Records

for english scroll down please

Vzduchem se vznáší napětí a je cítit obrovský tlak. Přemýšlím, čím je to způsobeno a po chvilce jsem doslova donucen přidat hlasitost na svém přehrávači. Do uší mi znějí francouzští GOROD a jejich nové album "Kiss the Freak". Volejte hallelujah! Tahle hudba není z tohoto světa!


Letošní EP je doslova po okraj narvané skvělými nápady, tunami prvotřídního technického death metalu a hlavně thrashe, který vám naporcuje mozek na malé kousky. Fascinuje mě lehkost, s jakou sázejí GOROD jeden neotřelý riff za druhým. Nálada alba je jiskřivá, pestrá, proměnlivá jako počasí před bouřkou. Vynikající zvuk, šílený obal a hlavně - tuna energie!V současnosti, kdy se každá druhá moderní kapela označuje za progresivní a přitom jen chaoticky poskládá pár motivů přes sebe, jsou GOROD jako zjevení. EP má jasnou koncepci, vizi, postupně graduje, sílí, stává se mojí součástí. Vezměte nejlepší desky kapel OBSCURA, NECROPHAGIST, BEYOND CREATION a VOIVOD - vše zamíchejte, polijte tím nejkvalitnějším thrash metalem. To jsou GOROD! Letos v absolutně vrcholné formě! K minulé desce jsem měl několik připomínek, ale "Kiss the Freak" se klaním až k zemi. Vážení a milí přátelé, dovolte mi, abych vám tuhle novinku opravdu od srdce doporučil. Hraje se zde hudba s velkým H. Vivat GOROD! Vynikající!


Asphyx says:

There is pressure in the air. I am thinking why and after a while I am forced to add some volume on my music player. French band GOROD play in my ears with their new album “Kiss the Freak”. Say hallelujah! This music is from other world.This year´s EP is literally full of great deas, tons of first-class technical death metal and most importantly thrash which will cut your brain into small pieces. I am fascinated by the ease with which GOROD play one great riff after another. The mood of this album is sparkling, colourful, changing like the weather before the storm. Excellent sound, crazy cover and most importantly – tons of energy!

Nowadays, every second modern band called itself progressive while they just chaotically put some motives next to each other. But in this world, GOROD are like a revelation. EP has a clear concept, vision, it graduating, becoming stronger and becoming a part of myself. Take the best albums of the best bands like OBSCURA, NECROPHAGIST, BEYOND CREATION and VOIVOD – mix everything together, and pour it with the best thrash metal. That is GOROD! This year they are in the best shape! I had some comments about the last year´s album, but “Kiss the Freak” is great and I bow down to the ground. Ladies and gentleman, let me recommend this great album from the bottom of my heart. They play music with a capital M. Vivat GOROD! Excellent!Tracklist:
01. Being A Jerk
02. Tony P. Shot
03. Anise Power
04. Lost In Osaka
05. Chronicles From The Stone Age

band:
Julien "Nutz" DEYRES: Voices /
Mathieu PASCAL: Guitars /
Ben "Barby" CLAUS: Bass /
Nicolas ALBERNY: Guitars /
Karol Diers: Drums

Share this games :

TWITTER