Recenze/review - DRAWN AND QUARTERED - Congregation Pestilence (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 27. července 2017

Home » » Recenze/review - LIFELESS - The Occult Mastery (2017)

Recenze/review - LIFELESS - The Occult Mastery (2017)


LIFELESS - The Occult Mastery
CD 2017, F.D.A. Records

for english scroll down please

Na trůn usedl další bastard, aby ničil postupně lidský rod. Raději jsme unikali po večerech na onen svět, abychom si pročistili mysl pravým švédským death metalem. Bylo nám v záhrobí lépe, než v dnešní realitě. Poslouchali jsme stále dokola nové album německých LIFELESS.

Pánové ctí staré death metalové pořádky bezezbytku. Jsou ledově melodičtí, ostře nekompromisní a zároveň ničiví. Novinka už při prvním poslechu připomíná tanec na hrobech našich předků. Máte chuť na severský death metal? Máte rádi smrt uhranutím? Tak neváhejte a tuhle desku si pořiďte."The Occult Mastery" je albem, které odsýpá jako valící se lavina. Zároveň v sobě obsahuje mrazivé motivy vytažené odněkud ze švédských hřbitovů. LIFELESS nejsou ničím noví, ani překvapiví, ale jejich tvorba je přesvědčivá a uvěřitelná. Zvukově dobře ošetřená nahrávka nechává vzpomenout na staré dobré devadesáté roky, kdy světu vládly kapely jako ENTRAILS, DISMEMBER, ENTOMBED. Němci navíc přidávají svoji vlastní tvář. Líbí se mi chlad a staroba, které z desky cítím, líbí se mi provedení. Občas se skupina sice neubrání až příliš dlouhému přemýšlení a některým skladbám by slušel větší tlak, ale to berte jen jako povzdychnutí starého zmlsaného death metalisty. Album si užívám, rád jej pouštím do svého pokoje i mysli. LIFELESS vydali devět songů, ostrých jako břitva. Velmi dobrá deska, která zmrazí vaši duši!Asphyx says:

There is another bastard on the throne to destroy the human race. We rather escaped to the other world during nights to clear our minds with some real Swedish death metal. We felt better in the beyond world than in the reality. We listen to the new album by German LIFELESS over and over again.

Those gentlemen honour the old death metal orders without rest. They are icy melodic, sharply rigid and devastating. The new album feels like dance on graves of our ancestors. Do you want to listen to some Nordic death metal? Do you like death by bewitch? They do not hesitate and buy this album.


“The Occult Mastery” is an album which goes like an avalanche. At the same time is has some cold motives drawn from Swedish cemeteries. LIFELESS are not extraordinary or new, they do not surprise but their music is so real and convincing. The album has good sound and it reminds you the good old 90s when there were the bands like ENTRAILS, DISMEMBER, ENTOMBED. Those German also added their own form. I like the coldness, oldness which you can feel from the album. There are some too long thoughts and some songs would sound better with more pressure. But that is just a comment from an old death metal fan. I enjoy this album and I like to put this music in my soul. LIFELESS released nine songs which are sharp as a knife. Very good album which will freeze your soul!

Tracklist:
01. Prelude: Kali Yuga
02. The Occult Mastery
03. Progenies of a Cursed Seed
04. From Chaos Our Order Shall Rise
05. Delusions of Grandeur
06. Rites of Desolation
07. Interlude: Dystopia
08. Insanity Reigns
09. Throes of Dawn

band:
Marc - Vocals/ Guitar,
Daniel - Drums,...

Jan - Guitar,
Sascha - Bass

Share this games :

TWITTER