Recenze/review - DRAWN AND QUARTERED - Congregation Pestilence (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 6. července 2017

Home » » Recenze/review - MUNICIPAL WASTE - Slime And Punishment (2017)

Recenze/review - MUNICIPAL WASTE - Slime And Punishment (2017)


MUNICIPAL WASTE - Slime And Punishment
CD 2017, Nuclear Blast

for english version please scroll down

Půjčte mi pořádné kladivo, ať můžu zničit všechny zrcadla v tomhle labyrintu! Svět je dávno pokřivenej, plnej nenávisti, která je čím dál tím víc vidět a slyšet. Roztříštím sklo na malé kousky a budu si představovat, že se v něm odrážejí tváře všech magorů, které jsem kdy potkal. 

Občas je to potřeba, vyřvat všechno do světa. Nová deska MUNICIPAL WASTE se zdá být velice vhodným doplňkem k podobným situacím. 14 songů, narvaných pod tlakem do necelých 29 minut, se vás pokusí smést, rozdrtit a vy pak možná sekyrou rozseknete televizi hned po večerních zprávách. Tohle je rebelie, tohle je odpor, tohle je šílenství!
"Slime And Punishment" je klasickým albem této kapely posledních let. Zaklínací formule, kdysi vyřčená na počátku fungování této smečky, zabírá. Hudba již ničím nepřekvapí, jedná se vlastně o pokračování desek předchozích. O to ale ani tak nejde. Pořád si člověk může pomocí skladeb vyčistit mozek a to je to hlavní. Koktejl umíchaný z třaskavé směsi thrashe, punku, crossoveru na mě stále vcelku funguje. Občas by MUNICIPAL WASTE mohli sice přidat ještě víc na intenzitě, ale to jsou jen drobnosti. Škoda, že nahrávce chybí nějaká zapamatovatelnější skladba. Jedná se vlastně o takové solidní album, které osloví hlavně fanoušky kapely. Příjemně drtivý zásek do našich mozků, kterému chybí větší přidaná hodnota. Takové CD na pohodu, u kterého je škoda, že víc nebolí.Asphyx says:

Bring me a big hammer so I can break all mirrors in this labyrinth! The world is already distorted, full of hate which is more and more recognisable and everywhere. I shatter the glass into small pieces and I´m going to imagine the faces of all the madmen I have ever met. 

It is needed sometimes to scream everything to the world. The new album by MUNICIPAL WASTE seems to be a great accessory for similar situations. 14 songs which were put under pressure to almost 29 minutes and they will try to smash and crash you and you will probably smash your TV after the evening news. This is a rebellion, a resistance, this is a madness!


“Slime And Punishment” is a classic album of a past few years by this band. The incantatory formula which was once spoken at the beginning of this group is working. Their music cannot surprise us anymore, it is just a continuation of previous albums. But it does not matter. Still, you can clean your head with these songs and that is the main thing. A cocktail blended with the mix of thrash, punk, crossover still works for me. Sometimes, MUNICIPAL WASTE could use a little bit more intensity but that is a small thing. It is a shame that this album lacks some kind of more memorable song. It is a solid album which will be the best for fans of this band. Pleasant crunch in your brain which lacks of some value. This CD is good but it does not hurt and that is a shame.


Tracklist:
1. Breathe Grease
2. Enjoy The Night
3. Dingy Situations
4. Shrednecks
5. Poison The Preacher
6. Bourbon Discipline
7. Parole Violators
8. Slime And Punishment
9. Amateur Sketch
10. Excessive Celebration
11. Low Tolerance
12. Under The Waste Command
13. Death Proof
14. Think Fast

band:
Tony Foresta - Vocals
Ryan Waste - Guitar
Nick Poulos - Guitar
Land Phil - Bass
Dave Witte - Drums 

Share this games :

TWITTER