DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

úterý 15. srpna 2017

Home » » Recenze/review - REVENGE DIVISION – The Grey Eminence (2017)

Recenze/review - REVENGE DIVISION – The Grey Eminence (2017)


REVENGE DIVISION – The Grey Eminence
CD 2017, Slovak Metal Army

Občas to vypadá, že je dnešní svět ovládaný několika jedinci a pak pár šílenci, co jen tahají za drátky. Jsme loutky na dálkové ovládání, jsme jen číslo, kusy šedivých jedinců jdoucích na porážku.

Podobné pocity mám i z nové desky slovenských REVENGE DIVISION. Ti umně kombinují na "The Grey Eminence" moderněji laděný thrash, core a death metal. A nutno rovnou napsat, že se jedná o velmi slušný materiál.


Před lety jsem tuhle partu šílenců viděl naživo a moc mě nezaujala, přiznávám. Z nahrávky je to ale jiné. REVENGE DIVISION odvedli ve skladbách velmi dobrou aranžérskou práci, zvuk je také správně ostrý, nápady sice ne příliš originální, ale to dnes nemůžete říct snad o nikom. Zajímavě zpracované zpěvy, chladné melodie, tohle všechno sedí v dobře poslouchatelném, slušně zahraném celku. Osobně mi moc nesedí rychlé, sypavé pasáže, připadají mi velmi si podobné navzájem. Každopádně, kapela má nakročeno správnou nohou a jen čas ukáže, zda jejich tvorba zaujme i fanoušky. Mají pro to všechny předpoklady. Jsou ostří, melodičtí, moderní a hrají jinak, než bývá u nás v Čechách a na Slovensku zvykem. A to se cení, přátelé. Nechte si chutnat!


Asphyx says:

Sometimes, it seems that today´s world is dominated by a few individuals and a few madmen who just pull the wires. We are like puppets controlled by a remote control. We are just number, pieces of grey people walking for death.

I have similar feelings from the new album by Slovak REVENGE DIVISION. They combine “The Grey Eminence” modern thrash, core and death metal. And this is a very good material.


Years ago, I saw this band alive and I was not very excited from their performance. But it is different when you listen to it on the album. REVENGE DIVISION did a very good arranging work in those songs. The sound is sharp, the ideas are not very original but who does original ideas, right? The vocals are interestingly crafted, melodies are cold. All of this just fits together and it is nicely listenable and well-played. Personally, I do not really like the fast passages, they seem too similar for me. Anyway, the band has a great start and I think that the time will show us how their work attracts fans. They have all the prerequisites for it. They are sharp, melodic, and modern and they play differently than is usual in the Czech Republic and Slovakia. And we should value that. Bon appetite!

tracklist:
01. The Beginning Of Enlightenment
02. Call To Service
03. The Tank (song for the Broken)
04. Bittersweet Song
05. Die Or Survive
06. We All Could Here Been Brothers
07. Deep In The Dark
08. Die With Me Tonight
09. The Grey Eminence

band:
Mark Isackson - vocals
Matej Bírošík - guitar, backing vocals
Richard Virdzek - guitar
Eduard Scholz - bass
Tom Brighter - drums, backing vocals

Share this games :

TWITTER