DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 13. listopadu 2017

Home » » Recenze/review - CANNABIS CORPSE - Left Hand Pass (2017)

Recenze/review - CANNABIS CORPSE - Left Hand Pass (2017)


CANNABIS CORPSE - Left Hand Pass
CD 2017, Season of Mist

for english please scroll down

Už ve škole mi říkávali, že nemám opisovat od spolužáků. Kopie nikdy nebude taková jako originál a u hudby to platí několikanásobně. První alba CANNABIS CORPSE byla vtipná, zpestřila mi vždy čekání na novinku jejich vzorů, ale letos se podle mě album příliš nevydařilo. Jakoby se vytratil nadhled, vtip. Novinka působí poměrně křečovitě, nezáživně a mdle. Jak říkám, originál je jen jeden a i když se CANNABIS CORPSE snaží, jsou jen pouhým revivalem. Sice dobře zahraným, se solidním zvukem, ale bez vyšší přidané hodnoty.



Nějak moc nevím, co dalšího k novince "Left Hand Pass" napsat. Jo vlastně, pořád je v ní spousta marihuany, dlouhých jointů, hodně nudy a postupů jak vystřižených z prvních alb CANNIBAL CORPSE. Někomu to bude stačit, jiný se ošklíbne, já se k této desce již nebudu vracet. Raději si počkám, až vydají album jejich vzory. Pokud se nemůžete dočkat, možná vás "Left Hand Pass" zaujme, ale bude to už beze mě. Nemám víc, co bych dodal. Solidně odvedený death metal, který vůbec neřeže. 


Asphyx says:

When I was at school they had been telling me to not copy my classmates´ answers during tests. A copy will never be as good as the original and this rule works in music too. The first albums by CANNABIS CORPSE were funny at it always made my day while waiting for a new album by their idols. But this year´s album is not great for me. I feel like the unworldliness and humour is gone. The new album seems quite sardonic, boring and “meh”. Well, as I sad – there is only one original and although CANNABIS CORPSE try hard, they are still just a revival. This revival is nicely played with a solid sound but there is nothing more. 


I just do not know what else to say about the new album “Left Hand Pass”. Well, maybe just that there is still a lot of marijuana, long joints, a lot of boredom and procedures which seem the same as in the first albums by CANNIBAL CORPSE. For some of you it is enough, some will be disappointed and me? I will not return to this album. I rather wait to listen to new albums by their idols. If you cannot wait to these albums, maybe “Left Hand Pass” will be good for you, but I would not be there. I do not have anything else to say. Solid death metal which does not cut.

tracklist:

The 420th Crusade 
In Dank Purity 
Final Exhalation 
Chronic Breed 
In Battle There Is No Pot 
Grass Obliteration 
Left Hand Pass 
Effigy of the Forgetful 
Papyrus Containing the Spell to Protect Its Possessor Against Attacks from He Who Is in the Bong Water 
The Fiends that Come to Steal the Weed of the Deceased


band:

HALLHAMMER - Drums
LANDPHIL - Bass / Vocals
Brandon Ellis- Guitar
Ray Suhy - Guitar

Share this games :

TWITTER