DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 12. listopadu 2017

Home » » Recenze/review - M.O.D. - Busted, Broke & American (2017)

Recenze/review - M.O.D. - Busted, Broke & American (2017)


M.O.D. - Busted, Broke & American
CD 2017, Megaforce Records

for english please scroll down

Mám v hlavě lahev, rozbitou na tisíc střepů. Řežou mi mozek a zadírají se do podvědomí. Včerejší pitka se rozhodně vydařila, ale palice mě bolí jako by nebyla ani moje. Přepínám 120 programů na televizi a všude jen samá tupota a hloupost. Zkouším i internet, ale tam zase všichni nadávají a ukazují svá těla - nikoho to nezajímá. Mám všeho dost, tenhle svět je zkaženej jako týden stará smradlavá konzerva. Musím zase ven, do nejbližšího baru, narvat si to hlavy nějakej alkohol a novou desku M.O.D.

Billy "Mosh" Milano je pořád stejný démon a i když letos on a jeho věrní nepřinášejí vůbec nic nového, jejich album "Busted, Broke & American" stojí rozhodně za pozornost. Takhle po opici, brzy ráno, když musíte vstávat do práce na mě tahle výbušná směs thrashe, hard core, crossoveru pořád funguje. Vypnu televizi, internet, vypnu mozek i celej svět. Pustím si novou desku a je mi fajn. A o to jde především. 

M.O.D. v sobě mají pořád tu správnou dávku rebelství, punkového přístupu, chytlavých popěvků. Jsou jako popcorn, podávaný s obří coca colou, přesto stále špinaví. Hodí se do zaplivaných klubů, kdy budete spolu s Billem řvát refrény plné humoru, sarkasmu, kritiky současné politické scény, různých parodií. Já se bavím, jsem spokojený, nemusím nad ničím přemýšlet. Stačí mi nějaké to pivko, lahev vychlazeného alkoholu a parta podobně naladěných kamarádů. Chvíli před zavíračkou všichni tančíme v obrovském mosh - pitu a holky jsou nejkrásnější na světě. Hele kámo, nalej mi další a pusť nám novou desku "Busted, Broke & American" znova. V každém z nás je kus punkáče a dnešní večer bude pěkně dlouhý. Pojďte zapařit s náma! Album až po okraj narvané energií!Asphyx says:

There is a bottle in my head, broken into thousands pieces. They cut my brain and cling to the subconscious. Yesterday´s party was a success that is for sure. But I have a headache and I do not even feel like my head is mine. I am switching 120 programs on TV and there is only stupidity and nothing else. I try the internet but everybody are angry and they show their bodies – nobody cares. I have got enough of this, this world is spoiled like a week old stinky can. I have to go out, to the nearest bar to put some alcohol in my head and the new album by M.O.D.


Billy “Mosh” Milano is still the same demon and although he and his friends do not bring anything new this year, their album “Busted, Broke & American” should not be underestimated. During hangover, early in the morning when you have to wake up to go to work, that is when this mixture of thrash, hard core and crossover still works for me. I turn off the TV, the internet, I turn off my brain and the whole world. And I listen to the new album and I feel great. And that is what this is about.

M.O.D. still have the great portion of rebellion, punk attitude and catchy vocals. They are like a popcorn when they give it to you in the cinema with a big cup of cola and they are still dirty. They are the best fit for small dirty clubs where you will scream the choruses with Bill full of humour, sarcasm, criticising the current political situation and various parodies. I enjoy this and am happy because I do not have to think about anything. I just need a beer, bottle of a nicely chilled alcohol and a group of my friends. Right before they close the bar we dance in the huge mosh-pit and the girls are the most beautiful ones. Hey dude, give me another shot and play the new album “Busted, Broke & American” again. There is a piece of a punk fan inside all of us and this night will be very long. Let´s party with us! The album is filled up with energy!


tracklist:
01. Eisenhower Was Right (00:27)
02. The Final Declaration (02:13)
03. You're a Fucking Dick (02:37)
04. Busted, Broke & American (03:01)
05. Fight (02:30)
06. Hooligan (03:23)
07. Billy Be Damned (02:35)
08. Shattered Dreams & Broken Glass (02:56)
09. They (02:52)
10. All Out of Bubblegum (00:52)
11. Go Go Revolution (03:50)
12. Kennedy Speaks (05:20)band:
Billy Milano and the M.O.D. crew


Share this games :

TWITTER