DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 9. listopadu 2017

Home » » Recenze/review - DEMONIAC - Intemperance (2017)

Recenze/review - DEMONIAC - Intemperance (2017)


DEMONIAC - Intemperance
CD 2017, Witches Brew

for english version please scroll down

Občas si připadám jako rybář, který právě vytáhl síť plnou dravých ryb. Musím oddělit zrno od plev, vyčistit své sítě od těch, které se mi nelíbí a ponechat si jen kousky, které mi chutnají. Thrash heavy metaloví DEMONIAC z Chile mě zaujali hned na první poslech. Jejich hudba je sice značně poznamenána jejich vzory (METALLICA, MEGADETH, ale i německá škola, případně ANTICHRIST, RIPPER, SEPULTURA), ale to mi nijak nevadí v tom, si nahrávku pořádně užít.

Líbí se mi náboj a jiskra, kterou z jejich hudby cítím. Tolik důležité ingredience, na které se mnohdy v thrash metalu zapomíná, jsou zde podávány hezky postaru, syrově a dokáží mě nakopnout. Příjemné jsou i heavy metalové vsuvky, které jsou opravdu chutným kořením. Jako celek je pak letošní album pořádnou bestií, která vás bez varování pokouše do krve.



Na "Intemperance" lze sice nahlížet okem ostrého kritika, který album odsoudí jako kopii slavných thrash metalových klasiků, ale to já to neudělám. Důvody se samy nabízejí. Za prvé mě neskutečně baví album poslouchat, podupávám si u skladeb nohou a za druhé - zase tolik smeček, které dokáží dobře a reálně uchopit odkaz dávných předků není. Z DEMONIAC cítím sílu, energii, odhodlání zničit svět. A toho si cením nadevše. Poctivě zastaralý zvuk, songy, připomínající rozjetou motorovou pilu. Co si přát víc? Možná bych některé skladby trošinku zkrátil, ale to je jen můj subjektivní dojem. "Intemperance" mi připomíná rezavý skalpel, který vám při operaci zapomněli v dutině břišní. Thrash metal nesmí zemřít! Dokud zde budou kapely jako DEMONIAC, tak o to strach nemám. Velmi dobrý zásek!



Asphyx says:

Sometimes I feel like a fisherman who just pulled up a net full of predatory fish. I have to separate the grain from the chaff, clean my net from those I do not like and keep the pieces I like. Thrash heavy metal DEMONIAC from Chile caught my attention for the first hearing. Their music is definitely marked by their idols (METALLICA, MEGADETH, but also German school or ANTICHRIST, RIPPER, SEPULTURA), but all of this does not mean that you cannot enjoy the band. You definitely can. 

I like the power and sparkle which I can feel from their music. So much of the important ingredients and there is a lot of thrash metal bands who forget about that and DEMONIAC give us that without fear, in the old way, raw and it makes you to move your ass. The heavy metal pieces are also very nice and they taste like great spices. As a whole, this new album is like a beast which will beat you up to blood without any warning.

You can see the album “Intemperance” from the point of view of an opinionated critic who will judge the album as a copy of famous thrash metal classics, but I am not going to do that. There are some obvious reasons. Firstly, I really enjoy this this album, I move in the rhythm of the album and secondly, there is not a lot of bands who are able to follow the ancestors nicely. I can feel power, energy and determination to destroy the world from this DEMONIAC band. And that is what I appreciate the most. The sound is obviously outdated, it reminds an old chainsaw. What else do you want? I would like some songs to be shorter but that is just my personal opinion. “Intemperance” seems like a rusty scalpel that has been forgotten in your stomach. Thrash metal must not die! As long as we have the bands like DEMONIAC I am sure that it will not die. Very good slice!

tracklist:
1. The Unacceptable Truth 05:34  
2. Intemperance 05:59  
3. Cheating Destiny 05:15  
4. Dimorphic Feelings 06:05
5. When Witchcraft And Cult Rises 04:26  
6. Death Comes 05:19
7. Timeless Mind 01:09      
8. Forging Our Sorrows 06:03

band:
Vicente Pereira: Bass
Rodrigo Poblete: Drums
Nicolas Young: Guitar
Javier Ortiz: Guitar / Vocals



Share this games :

TWITTER