DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 16. listopadu 2017

Home » » Recenze/review - VULTURE INDUSTIRES - Stranger Times (2017)

Recenze/review - VULTURE INDUSTIRES - Stranger Times (2017)


VULTURE INDUSTIRES - Stranger Times
CD 2017, Season of Mist

for english please scroll down

Jsem šíleně unavený. Mám co dělat, abych přemohl spánek. Mé tělo odmítá poslušnost a marně hledám opuštěný temný kout, kde bych na chvíli spočinul. Přesto, přese všechno, tančím stále dál. K poslechu mi totiž hraje nová deska norských VULTURE INDUSTIRES.

Avantgardní směsice rocku a metalu mi dělá moc dobře na mé ztracené duši. Novinka dokáže zaujmout, občas zabolet, ale hlavně nabít posluchače energií. Jen musí být jeho uši nasměřované na pohodovou, klidnější muziku. Progresivní momenty zaujmou, kytary se postupně zaryjí až někam do zadní části mozku a hlas? Ten je jedním slovem dokonalý. VULTURE INDUSTRIES jsou zkrátka originál a poznáte je podle pár prvních tónů."Stranger Times" je nebývale hravou deskou, odkazující na staré rockové bardy. Je příjemným poselstvím, čerpajícím ze stejných zdrojů, jako to dělají třeba takoví ARCTURUS, SOLEFALD, DEVIL DOLL, VIRUS, ASHESPIRE, CODE a samozřejmě rockoví velikáni sedmdesátých a osmdesátých let. Na nové album lze jistě nahlížet i stylem - všechno tohle tady už dávno bylo - ale dělat to nebudu. Pro mě je nejdůležitější, že mě baví nahrávku poslouchat. Získala si mě postupně, polehoučku na svoji stranu a je mým průvodcem hlavně ve chvílích odpočinku. Můžete být unaveni, zcela bez energie, můžete mít deprese, ale tohle album vás nakopne, nabudí, nabije energií. Nedá se nic dělat, já tančím dál! Příjemná deska, doslova narvaná skvělými melodiemi. Nechte si chutnat!


Asphyx says:


I am so tired. I am trying my best to fight the sleep. My body rejects to obey and I look for an abandoned corner to sleep for a while. Still, despite everything I am still dancing. It is because I am listening to the new album by Norwegian VULTURE INDUSTRIES.An avant-garde mixture of rock and metal feels really good to me and to my lost soul. This new album can catch your attention and it can also hurt. But it will recharge your power. But you have to prepare your ears for relaxation and quieter music. There are some interesting progressive parts and the guitars will cut the back of your brain. And the vocal? It is amazing. VULTURE INDUSTRIES are original and you will recognize that by the first few tones.


“Stranger Times” is an unusually playful album and it refers to old rock bands. It is like a pleasant message which draws inspiration from the same sources as some previous bands – ARCTURUS, SOLEFALD, DEVIL DOLL, VIRUS, ASHESPIRE, CODE and of course the rock legend of the 80s and 70s. You can feel that this album does not bring anything new to the table but I am not going to do that. For me, the most important thing is that I enjoy listening to this album. It caught my attention slowly and it is my guide in the times of rest. You can feel tired, without energy, you can have depression but this album will kick your ass and make you shine with energy. Well, there is nothing I can do, I just have to continue dancing. A pleasant album which is filled with great melodies. Bon appetite!

Tracklist:

1. Tales Of Woe 
2. As The World Burns 
3. Strangers 
4. The Beacon 
5. Something Vile 
6. My Body, My Blood 
7. Gentle Touch Of A Killer 
8. Screaming Reflections 
9. Midnight Draws Nearband:


Øyvind Madsen - Guitars

Eivind Huse - Guitars
Tor Helge Gjengedal - Drums
Kyrre Teigen - Bass
Bjørnar E. Nilsen - Vocals


Share this games :

TWITTER