Recenze/review - CASKET - Urn (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

středa 10. ledna 2018

Home » » Recenze/review - DOGMA INC. - Blacksun Flowers (2017)

Recenze/review - DOGMA INC. - Blacksun Flowers (2017)


DOGMA INC. - Blacksun Flowers
CD 2017, Slovak Metal Army

for english please scroll down

Když mě kdysi dávno cestou do školy strčil do ruky kamarád kopii kazety americké PANTERY - Vulgar Display of Power a řekl, z toho se zblázníš, ani nevěděl, co všechno způsobil. Kamarád měl dobrý vkus, nosil samé dobré věci. Třeba i SEPULTURU. A já mám tyhle kapely rád celý svůj metalový život.

Jak to tak vypadá, tak slovenští DOGMA INC. také. Jejich v pořadí třetí deska, nahraná v bzeneckém studiu SHAARK a smíchaná v kalifornském Planet Z Studiu, by tomu odpovídala. Pokud obdivujete i americký groove metal,  thrash, hard core, myslím, že by vás deska "Blacksun Flowers" mohla zaujmout.


"Blacksun Flowers" je dobrým albem, se slušně ošetřeným zvukem, hezky udělaným obalem. Jen se musíte oprostit od toho, že DOGMA INC. ze svých vzorů čerpají někdy až příliš. Samozřejmě s tím, že druhý Phil Anselmo a Dimebag Darrell, se jen tak nenarodí. Stejně jako Andreas Kisser. Tam kde slavné předlohy řežou jako čerstvě nabroušený nůž, ztrácejí slovenští maniaci trošku na síle. Osobně se mi pak nejvíc líbí poklidnější pasáže, když se zvolní a vynikne na povrch velký cit kapely pro melodie. Je znát, že si pánové dali s nahrávkou velkou práci, snažili se víc než na sto procent. Výhodou je, že v našich krajinách hudbu americké provenience takhle dobrým způsobem moc smeček neumí. Nevýhodou je někdy až velká snaha znít příliš urputně, křečovitě. Každopádně, "Blacksun Flowers" je určitě albem, které stojí za pozornost. Nechte si chutnat!Asphyx says:

When a friend of mine give me a copy of „The Vulgar Display of Power“ cassette a long time ago during our way to school and he said, that I will be mad about this, he did not know what he had done. My friend had good taste, he wore good things. Even SEPULTURA. And I like these bands all my metal life. As it looks, Slovak DOGMA INC. also. 

Their third album recorded in the SHAARK Bzenec studio and mixed in California Planet Z Studio would respond. If you admire the American groove metal, thrash, hard core, I think the "Blacksun Flowers" might be interesting to you.

"Blacksun Flowers" is a good album with a well-treated sound and with nice cover art. Just has to get rid of the fact that DOGMA INC. they sometimes draw too much from their idols. Of course the second Phil Anselmo and Dimebag Darrell will not be born. Just like Andreas Kisser. Where the famous masterpieces are cutting like a freshly sharpened knife, Slovakian maniacs lose a little bit of strength. Personally, I enjoy the most peaceful passages when they slow down, the melody of the bands are great. It is known that the gentlemen have done a great job with the recording, trying more than a hundred percent. The advantage is that in our countries the music of the US province does not play such bands well. The disadvantage is sometimes a great effort to sound too rigid, convulsive. Anyway, "Blacksun Flowers" album is definitely worth your attention. Bon appetite!

tracklist:
1. Fake
2. Even God Denial
3. The Conqueror
4. Skinless Beast
5. Devil Speed
6. Oxidizer
7. Shock Till You Drop
8. Absolution, No Progress
9. Collapse
10. Dead Man Walking


band:
Kristián „Gumi” Guzman - zpěv, kytara
Erik Balogh - bicí
Ján „Wanzi” Beke - kytara
Tamás „Fothell“ Miskó - baskytara


https://dogmainc-sma.bandcamp.com/album/blacksun-flowers
http://bandzone.cz/dogmainc
https://www.facebook.com/DOGMA-incmetal-680418791990214/
Share this games :

TWITTER