New album of Czech death metal band HYPNOS - "The Blackcrow" (2020)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

úterý 9. ledna 2018

Home » » Recenze/review - DR. LIVING DEAD! - Cosmic Conqueror (2017)

Recenze/review - DR. LIVING DEAD! - Cosmic Conqueror (2017)


DR. LIVING DEAD! - Cosmic Conqueror
CD 2017, Century Media Records

for english please scroll down

Mimozemšťané opět útočí! Mají na sobě masky připomínající rozesmáté lebky, vydávají thrashově ostrý zvuk a ničí vše živé v okruhu několika kilometrů. Na vesmírné lodi je nápis DR. LIVING DEAD! a vypadá to, že letošní invaze se opět podařila.

Mix starých dobrých ANTHRAX, SUCIDAL TENDENCIS, bay area thrashe, mých oblíbenců FLOTSAM AND JETSAM, ale i třeba S.O.D. a NUCLEAR ASSAULT na mě pořád funguje. Nic nového na naší planetě, ale je to zábava, člověk si vesele podupává nohou a mosh-pit je zaručen. Někomu možná bude vadit občasná monotónnost, která se chtě nechtě do tvorby DR. LIVING DEAD! občas vkrádá, ale hlavní je si pořádně zapařit, nemám pravdu?Album je po okraj narvané crossover thrashovými nápady, různými vtípky, ale dokáže být i pořádně temné a melodické. K nahrávce se můžete postavit dvěma způsoby. Buď ji ihned zavrhnout jako kopii dávných desek nebo ji přijmout a užít si ji. Osobně se mi líbí jak nápady, tak zvuk i celkové provedení. Dovedl bych si představit lepší obal. DR. LIVING DEAD! zkrátka patří mezi kapely, které sice hrají retro, ale hrají ho poctivě a zábavně. A o to jde v hudbě především. Takže přátelé, přivítejte thrashové vetřelce z vesmíru i tento rok a pořádně si to s nimi užijte. Velmi dobré album!Asphyx says:


Aliens attack again! They are wearing masks which look like smiling skulls, there are thrash sharp sounds coming out of them and they destroy everything within a few kilometres. On the space ship is a sign DR. LIVING DEAD! and it looks like that this year´s invasion seems to have happen again.This is the mix of the good old bands like ANTHRAX, SUCIDAL TENDENCIS, bay are of thrash, my favourite band FLOTSAM AND JETSAM, but also S.O.D. and NUCLEAR ASSAULT. All of this still works on me. This is nothing special or revolutionary but it is fun. You will move your leg in the rhythm and the mosh-pit is guaranteed. Some of you might not like the occasional monotony which is noticeable in the music of DR. LIVING DEAD! But the most important thing is to dance as crazy, right?

This album is full of crossover thrash ideas, different jokes but it can even be dark and melodic. You can see this album in two ways. You can either despise it immediately as a copy of older albums or accept it and enjoy it. I personally like the ideas, the sound and also the whole album. I can imagine a better cover. DR. LIVING DEAD! is a band which plays retro but they play it honestly and it is fun. And this is what music is about. So, my friends, let´s welcome those thrash aliens from the space and again this year we will enjoy it with them. Very good album!

tracklist:
1. Coffin crusher
2. Can't kill the dead
3. The summoning
4. Terror vision
5. Cosmic conqueror
6. Disease to exist
7. Into the eye
8. Survival denied
9. Moment of clarity
10. Infiltrator / Exterminator
11. Cyber crime


band:
DRxMANIA - Vocals
DRxTOXIC - Guitars
DRxRAD - Bass
DRxSLAM - Drums

Share this games :