Recenze/review - ROTTEN CASKET - First Nail in the Casket (2022)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 25. února 2018

Home » » Recenze/review - ABIGOR - Höllenzwang (Chronicles of Perdition) (2018)

Recenze/review - ABIGOR - Höllenzwang (Chronicles of Perdition) (2018)


ABIGOR - Höllenzwang (Chronicles of Perdition)
CD 2018, Avantgarde Music

for english please scroll down

Do temnoty zahalené struny. Žalující, bědující nad osudem lidského druhu. Otázky života a smrti, smrti ještě pak zvlášť. Černá svatozář, trnová koruna od zkažené krve. Morbidní obrazy plné nechutností. Nekompromisní temná zpráva o stavu našich duší. Esence toho, co mám na black metalu rád.

Novinka rakouských black metalistů ABIGOR ve mě probouzí spousty představ. Většinou jsou plné stínů, šílenství a smrtelného chladu. Rakušané jdou až na samou podstatu stylu. Bez berliček, bez zbytečností do nás sázejí jeden studený riff za druhým. Celkově pak má album nihilistickou náladu, známou snad jen z míst oblíbených sebevrahy.


ABIGOR jakoby opět pozvedli pochodeň pravého black metalu, přidali několik tun depresivních stavů a spálili nás na popel. Hudba ctí základy stylu, často se k nim vrací, přesto je zároveň nebývale originální, s přesně zacílenými a bolestivými momenty. Doporučuji poslouchat ve tmě! "Höllenzwang (Chronicles of Perdition)" je strojově přesným, mnohdy až "nepříjemným" albem. Bez servítek, rovnou k samotnému jádru. Představuji si do ruda rozžhavené železo, které je náhle zchlazeno ledem. Zkuste jej vzít do ruky! Přesně takové pocity mám i z novinky. Nahrávka se opravdu povedla a je krásně černou ukázkou toho, že black metal ještě neřekl poslední slovo. Tradice smíchaná s chladem a smrtí. Vynikající zásek!

Asphyx says:

Guitar strings covered in the darkness. They are telling on everything, lamenting on the destiny of the humankind. The questions between life and death, and death again separately. The black halo, thorn crown stained with bad blood. Morbid paintings full of qualm. An uncompromising dark message about the status of our souls. The essence of what I like about black metal.

The new album by the Austrian black metal band ABIGOR awakes many pictures in my head. Mostly they are full of shadows, madness and deadly coldness. Those Austrians go to the essence of this style. No crutches, no useless things those guys just put one cold riff after another into our heads. The whole album has a nihilistic mood which is only known from the favourite places of suicides. 

ABIGOR raise the torch of the real black metal, they added a few tons of depressive moods and they burned us to ashes. Their music honours the basis of the style, from time to time they even come back to them. However, they are also unusually original with clearly aimed and hurting moments. I would recommend you to listen to the album in the dark! “Höllenzwang (Chronicles of Perdition)” is a very technically accurate album or maybe even an “unpleasant” album. They do not hesitate, they just go straight to the essence. I imagine a griddle hot iron which is suddenly cold down by ice. Try to take it into your hand! These are the feelings I have while listening to the new album by ABIGOR. The album is very good and it is a nice example of the fact that black metal has not dead yet. Traditions mixed with coldness and death. Excellent hit!LINEUP:
P.K. - Guitars, Bass
T.T.- Guitars, Drums, Bass
Silenius - Session Vocals

Share this games :

TWITTER