DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 4. března 2018

Home » » Recenze/review - CONCRETE - Domain of Untold Horrors (2017)

Recenze/review - CONCRETE - Domain of Untold Horrors (2017)


CONCRETE - Domain of Untold Horrors
CD 2017, Rebirth the Metal Productions

for english please scroll down

Když se potká Smrt se Satanem, ozývá se pak v podzemí obrovské dunění. Všechny nás začne pálit hlava a čekáme v napětí, kdy přijde spalující oheň. Jsou si rovnocennými soupeři a bývá zajímavé sledovat, jak spolu bojují. Výsledkem je vždy hudba z dávných časů - pravý nefalšovaný death metal.

CONCRETE - bulharská odpověď na ozvěny ze záhrobí ve stylu MASTER, PESTILENCE, MALEVOLENT CREATION, CANNIBAL CORPSE, OBITUARY, EXHUMED. Loni přišli se zbrusu novou deskou "Domain of Untold Horrors", která je morbidní jako návštěva jatek. Jedná se přesně o ten druh zkaženého masa, který je vám hozen do obličeje náhle a bez vyzvání.


"Domain of Untold Horrors" je klasickou, tradiční odpovědí na otázky smrti. Skladby mají jasný cíl. Zničit nás, vyhladit. Cítím v nich sílu, energii, tmu a zasahují mě přímo do mé hlavy. Vypadá to, že v Bulharsku moc dobře rozumí své hrobnické práci! Zvuk je jasně čitelný a zároveň špinavý jako ústa šelmy, která právě prokousla své oběti tepnu. O obalu netřeba diskutovat, je jedním slovem parádní. Osobně řadím nové album CONCRETE k velmi povedeným deskám. Nechybí mi vlastni nic, abych si užil tenhle krásný souboj Smrti a Satana. Bulharští maniaci sice nepřinášejí nic nového, ale řemeslo zvládají na výbornou. Death metal, který vás doslova roztrhá a zničí!


Asphyx says:
When Death and Satan meet, you can hear the drums in the underground. Our heads are burning and we are waiting in suspense for the burning fire. They are equal rivals and it is always interesting to see the fight between them. And the result is always music from ancient time – real death metal!

CONCRETE – a Bulgarian answer to the echoes from the beyond world in the style of MASTER, PESTILENCE, MALEVOLENT CREATION, CANNIBAL CORPSE, OBITUARY, EXHUMED. Last year, they came with a new album “Domain of Untold Horrors” which is as morbid as a visit at a slaughterhouse. It is the kind of rotten meat which was thrown at you without any notice.

“Domain of Untold Horrors” is a classic, traditional answer on death question. The songs have a clear aim – to destroy us and kill the humankind. From those songs I feel the power, energy, darkness and they hit me right into my head. It seems like in Bulgaria they know how to do a real grave digging job! The sound is clearly readable and at the same time dirty like the mouth of a beast which has just bitten its victim´s artery. We do not have to discuss the cover because it is just amazing. Personally, this album by CONCRETE is very nicely done. It does not lack anything to enjoy the beautiful fight between the Death and Satan. Those Bulgarian maniacs do not bring anything revolutionary but they do their craft very good. Death metal which will destroy you!Tracklist
1. Sixth Sense Catatonia 
2. Stillness of the Styx 
3. Double Barrel Retribution 
4. Blackborn 
5. Phoboholic 
6. Insomnia Post Mortem 
7. Revealed Reincarnations 
8. Breeding the Unborn 
9. Eyes That See No Light

band:
Kalin Kolev - guitar, vocals

Share this games :

TWITTER