Info - HEAVING EARTH se po dlouhých šesti letech vrací na pódia! / HEAVING EARTH returns to the stage after six long years!

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 14. května 2018

Home » » Recenze/review - THE ABSENCE - A Gift for the Obsessed (2018)

Recenze/review - THE ABSENCE - A Gift for the Obsessed (2018)


THE ABSENCE - A Gift for the Obsessed
CD 2018, M-Theory

for english please scroll down

Přestavte si místnost plnou temnoty a nenávisti. Na stěnách visí pozůstatky vašich předchůdců a vaše kroky jsou provázené čvachtáním krve. Jste doslova nasáklí strachem. Ne, to není žádný hororový film, ale krutá realita způsobená poslechem nového alba melodických death metalistů THE ABSENCE.

Do masa se mi zasekávají ostré čepele riffů, jsem smeten absolutní energií. Američané přesně vystihli poměr mezi studenými melodiemi a tlakem. Pokud máte rádi smečky jako AT THE GATES, ARSIS, THE CROWN, ale i třeba takových THE BLACK DAHLIA MURDER, mohli byste být spokojeni jako já."A Gift for the Obsessed" je albem, které má v sobě vše potřebné pro ten správný melodický death metalový zážitek. THE ABSENCE nejsou jen klonem svých vzorů, ale mají svůj vlastní originální výraz. Skladby mě zasáhly na všech citlivých místech a vyfrézovaly mi do hlavy bolestivé drážky. Líbí se mi zvuk i obal, jsem nasáklý celkovou atmosférou. Novinka nejvíce asi připomíná tsunami, které vás smete bez slitování. Budete rozsekání na malé kousky, zmrazeni a nakonec spáleni na popel. Při poslechu jsem opravdu zavřený v místnosti bez oken a čekám na svoji vlastní popravu. "A Gift for the Obsessed" je zkrátka masakrující deska, která vás vykostí bez varování. Velmi dobře!


Asphyx says:

Imagine a room full of darkness and hate. There are remains of your predecessors hanging on the walls and your steps are accompanied with crunching of blood. You are literally soaked with fear. No, this is not a horror movie, but this is a cruel reality cause by listening of the new album of melodic death metal band THE ABSENCE.

There are sharp riffs cutting my meat, I am smashed by the absolute energy. Those Americans know exactly what the right ratio of cold melodies and pressure. If you like bands like AT THE GATES, ARSIS, THE CROWN but also THE BLACK DAHLIA MURDER, then you might be satisfied just like I am.


“A Gift for the Obsessed” is an album which has everything it needs to have for the right melodic death metal experience. THE ABSENCE are not a clone of their design but have their own original expression. The songs struck me on all sensitive places and they cut my head into a painful groove. I like the sound and the cover, I am soaked with the atmosphere. The new album feels like the tsunami which will smash you without mercy. You will be cut into small pieces, frozen and in the end burned to ashes. While listening, I am really closed in a room without any windows and I am waiting for my own execution. “A Gift for the Obsessed” is simply a massacre album which will debone you without any warning. Very good!


tracklist:

1. A Gift For The Obsessed 
2. Misery Trophies 
3. The Forging 
4. Thought & Memory 
5. Celestial Hysteria 
6. Septic Testament 
7. The Alpha Illusion 
8. Fear of Existence 
9. You Can´t Bring Me Down 
10. Idle Thrones


band:
- Jamie Stewart: Vocals
- Jeramie Kling: Drums/Backing Vocals
- Joey Concepcion: Guitar
- Taylor Nordberg: Guitar
- Mike Leon: Bass

Share this games :

TWITTER