SYMBOLIC FEST OPEN AIR 2022

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 11. května 2018

Home » » Recenze/review - DE PROFUNDIS - The Blinding Light Of Faith (2018)

Recenze/review - DE PROFUNDIS - The Blinding Light Of Faith (2018)


DE PROFUNDIS - The Blinding Light Of Faith
CD 2018, Transcending Obscurity Records

for english please scroll down

Představte si staré město, rozbořené, opuštěné, zničené. Jakoby bylo zdevastováno obrovskou silou. Zbyl jen prach a spálená země. Cítíte ve vzduchu také strach? Z nebe prší krev! Obloha se dotýká země a smrt má své žně.

Když se mi dostala do ruky nová deska britských death metalistů DE PROFUNDIS, ihned mi rozproudila krev v žilách. Skladbami se vznáší takový zvláštní neklid, napětí, které mě neustále nutí k dalším poslechům. Hudebně pánové čerpají z takových smeček, jako jsou OPETH, DISMEMBER, EDGE OF SANITY, HYPOCRISY, PESTILENCE, VADER, BOLT THROWER. To ale není důležité, hlavní je výsledný pocit a ten je za moji osobu vynikající."The Blinding Light Of Faith" není jen death metalovým počinem, tvorba kapely přesahuje i do progresivních vod. Výsledkem je tak velmi návykové album, pestré, ostré a zároveň temné. Mám opravdu pocit, že se procházím městem po apokalypse. Kolem mě ještě doutnají poslední zbytky spáleniště a z budov je slyšet nářek raněných. Líbí se mi zvuk, který je čistý a čitelný, obdivuji obal. Hlavní věcí, která ale zaujme, tak je velká spousta nápadů, častých změn, zvratů. Nahrávka je velmi heavy, masakruje vše okolo a je v ní otisknuto velké množství různorodých nálad. Máte chuť na propracovaný death metal, který vás rozebere na tisíc kousků? Tak neváhejte. Vynikající záležitost!


Asphyx says:


Imagine an old city, broken, abandoned and destroyed. It has been devastated by great force. Only dust and burned earth is there. Do you feel the fear in the air? The blood is falling from the sky! The sky touches the ground and the death has its harvest.

When I got a new record of British death metal band DE PROFUNDIS, the blood in my veins immediately started going. There is such weird restlessness in the songs, a tension which makes me listen to it again. In case of music, those gentlemen draw from bands like OPETH, DISMEMBER, EDGE OF SANITY, HYPOCRISY, PESTILENCE, VADER, BOLT THROWER. But that is not important, the main thing is the feeling of the album and that is, for me, great.

“The Blinding Light Of Faith” is not just a death metal album, this band’s music goes to the progressive spheres. The result is a very addictive album, colourful, sharp and dark at the same time. I really feel like walking around a city after the apocalypse. I still smell the last remnants of the incinerator, and I can hear the cry of the wounded. I like the sound which is clear and I admire the cover. The main thing which interest me the most is the number of great ideas, frequent changes and twists. The album is very heavy, it massacres everything around and it has a great amount of different moods. Do you fancy a sophisticated death metal which will breaks you into thousands of pieces? Then do not hesitate. Excellent album!


Line up -
Shoi Sen - Lead and Rhythm Guitars
Arran McSporran - Fretless Bass
Craig Land - Vocals
Paul Nazarkardeh - Lead and Rhythm Guitars
Tom Atherton - Drums and Percussion

Share this games :

TWITTER