DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

úterý 26. května 2020

Home » » Recenze/review - CENTINEX - Death In Pieces (2020)

Recenze/review - CENTINEX - Death In Pieces (2020)


CENTINEX - Death In Pieces
CD 2020, Agonia Records


for english please scroll down


Není to tak dlouho, co jsem CENTINEX pohřbil. Novodobé desky, i když jsem velký příznivec jejich dávných počinů, mě příliš neoslovily. Nicméně, na novinku Martin Schulman zcela překopal sestavu. Byl jsem zvědavý, co z kapely vyleze, přeci jen, změny na postu vokálu a bicích bývají hodně zásadní. Myslím, že se povedlo na výbornou. Novinka je přesně tím typem death metalu, který vám ihned přehází všechny kosti v těle. Navíc se velmi dobře poslouchá i po delší době. 

"Death In Pieces" je starým smrtícím kovem té nejvyšší kvality. Najdete zde pravé, ryzí nářezy, ale i temné a chladné chvilky. Ze skladeb je cítit, že kapelu opravdu baví hrát, že věří tomu, co mezi nás vyvrhli. Pokud jste tedy, stejně jako já, hudebně vyrůstali v devadesátých letech, neváhejte a narvěte si ji do hlavy pod tlakem. 
První, co vás doslova praští do obličeje, je zvuk (Ronnie Björnström - mastering, mixing, Johan Hjelm - produducer, recording), který je organický, živelný, živočišný. Zkrátka cítíte, že album nahráli lidé a ne stroje, jak je to dnes často zvykem. Nevím, jaký kdo měl podíl na skládání samotných riffů, ale jsou parádní - mají v sobě heavy efekt, řežou a koušou. Pamatuji si je, zadírají se mi pod kůži a dělají mi dobře při poslechu na všech zařízeních. Parádní smrtka na obalu od Bahrulla Marta je už jen pověstným bonusem navíc pro všechny sběratele fyzických nosičů. CENTINEX letos ukázali, že rozhodně nepatří do starého železa. Naopak, nakopali zadky všem široko daleko. Patřím mezi fanoušky death metalu, který je hodně zatížen na vokály a Henrik Andersson na mě křičí jako by ráno vstával ze staré hrobky. "Death In Pieces" je deskou, na které se neobjevuje dříve objevené, ani se nebourají hranice, ale znamená pro mě návrat ke krvavým kořenům. Hrobky jsou znesvěceny, rakve rozsekány a v márnici se prohání studený vítr. Sešli se zde staří zkušení psi, kteří dávno ví o, čem je opravdová smrt. A předložili nám songy ostré jako břitva. Novinka vás vykostí, odtrhá vám šlachy od kloubů, zničí vás. A tak je to správně. Démoni se probudili!Asphyx says:

It hasn't been that long since I buried CENTINEX. Although I am a big fan and supporter of their old records, these last albums did not appeal to me so much. However, on the new record, Martin Schulman completely changed the lineup. I was curious about what would come out of the band. Surely, the changes in the position of vocals and drums are very fundamental. However, I think it works out great. The new record represents exactly the type of death metal that immediately re-arranges all the bones in your body. In addition, the listening is great even after a long time.

"Death In Pieces" is old death metal of the highest quality. You can find here real, pure cuts, but also dark and cold moments. From the songs you can feel that the band really enjoys playing, that they believe to what they threw before us. So if you grew up similarly like me in the 1990s, don't hesitate and put it into your head under pressure.
The first thing that literally hits you in the face is the sound (Ronnie Björnström - mastering, mixing, Johan Hjelm - producer, recording), which is organic, vital and bestial. In short, you feel that the album was recorded by humans and not by machines, as is often case today. I don't know who was involved in composing the riffs, but they are great - they have a heavy effect, they cut and bite. I can remember them, they get under my skin. The great skeleton on the cover made by Bahrull Marta is just an extra bonus for all collectors of physical media. CENTINEX have shown this year that they definitely don’t belong to scrap metal. On the contrary, they kicked everyone's asses. I'm one of the fans of death metal, who bases on vocals and Henrik Andersson yells at me as if he was getting up from an old tomb in the morning. "Death In Pieces" is a record that doesn’t discover any new things that do not appear previously. Nor they don’t break the boundaries, but for me it means a return to bloody roots. The tombs are desecrated, the coffins are hacked, and a cold wind blows in the morgue. Old experienced dogs gathered here. They know what real death is. And they presented us the songs as sharp as the razor. The new album will unbone you, tear your tendons from your joints, destroy you. And that is right. The demons have awakened!


tracklist:
1. Only Death Remains
2. Derelict Souls
3. God Ends Here
4. Tomb of the Dead
5. Human Torch
6. Pieces
7. Cautarized
8. Beyond the Dark
9. Sacrifice
10. Skin Turning Grey
11. Break Your Debris

band:
Henka Andersson - vocals
Jörgen Kristensen - guitars & backing vocals
Martin Schulman - bass
Florian Rehn - drums

https://agoniarecords.bandcamp.com/album/death-in-pieces
https://www.facebook.com/Centinexofficial

Share this games :

TWITTER