RITUAL MASS - Cascading Misery
CD 2025, 20 Buck Spin
for english please scroll down
Čím hlouběji v podzemí, tím jsou stíny delší. Málo světla, duše čekající na rozhřešení, které nikdy nepřijde. Každý si s sebou neseme celý svůj život kříž. Už je to nějaký čas, který se zdá nekonečný, co jsem za sebou zavřel dveře do podzemí. Poslouchám nové album amerických RITUAL MASS a marně hledám poslední zbytky slitování. Je cosi zvláštního, magického, divokého a nespoutaného, co mě nutí při poslechu hledat stará pohřebiště s nakloněnými náhrobky.
Umíráme a znovu se rodíme. Všechno se děje v kruhu, v nekonečné smyčce. Bývá vždy zajímavé potkat na mých toulkách podsvětím kapelu, která má svůj vlastní výraz, je svým způsobem originální, má rukopis, který se mi zadře pod kůži a vypálí mi cejch do mozku. Pánové hrají od roku 2016 a mají na svém kontě jednu demonahrávku, EP a kompilaci. A všechno hoří jasným černým plamenem.
Poslouchat debutové album "Cascading Misery" je jako se zúčastnit nějakého starodávného, zapomenutého rituálu. Prokletí kněží sice používají křesťanské symboly, ale zcela jiným způsobem, než bývá obvyklé. Krev teče proudem a do zdí je stále otištěn nářek obětí. Za velmi povedený považuji jak zvuk (Greg Wilkinson at Earhammer Studios (ULTHAR, AUTOPSY, UNDERGANG)), tak i motiv na obalu. Soustřeďme se ale na to hlavní. Na hudbu samotnou, která je zde špinavá a záhadná ze své podstaty. Je jako řeka Smrti, která opět vydala další ze svých děsivých svědectví. V nové nahrávce je obsaženo něco neklidného, zákeřného, co mě neustále nutí se vracet a znovu a znovu vkládat CD do přehrávače. Kapela si s námi hraje jako šelma se svojí kořistí. Jednou je surová a nezná kompromisy, jindy nechá naplno vyniknout chlad a temnotu. Skladby jsou velmi dobře napsány, mají v sobě potřebný drive, sílu i pověstný heavy efekt. Při každém společném setkání objevuji nové momenty, pasáže. Pokud totiž rozkryjete postupně jednotlivé vrstvy, zjistíte, že máte co do činění s velmi pestrým, do černých odstínů laděným albem. Nejdůležitější je pro mě potom to, že mě baví novinku poslouchat a rád se k ní vracím. Stala se mojí součástí. Probuzen uprostřed noci jsem se znovu a znovu vydával na pradávný rituál plný bolesti, tajemných znamení, chladu a beznaděje. RITUAL MASS jsou pro mě velkým překvapením. Nelze jinak, než vám jejich novou nahrávku doporučit. Obsahuje v sobě totiž všechno, co mám na smrtícím kovu rád. Hnilobu, špínu i krvavé stíny. Zničující, naléhavý, podmanivý, tajemný, krvavý death metalový rituál! Hudba, která dokáže probudit ty nejhrůznější démony!
Asphyx says:
The deeper underground, the longer the shadows. Little light, souls waiting for absolution that never comes. We each carry a cross with us our entire lives. It's been a time that seems endless since I closed the door to the underground. I'm listening to the new album by the American RITUAL MASS and searching in vain for the last remnants of mercy. There's something strange, magical, wild and unbridled that makes me look for old cemeteries with tilted tombstones while listening.
We die and are reborn. Everything happens in a circle, in an endless loop. It's always interesting to meet a band on my wanderings through the underworld that has its own expression, is original in its own way, has a signature that gets under my skin and burns a mark into my brain. The gentlemen have been playing since 2016 and have one demo, EP and compilation to their credit. And everything burns with a bright black flame.
Listening to the debut album "Cascading Misery" is like taking part in some ancient, forgotten ritual. The cursed priests use Christian symbols, but in a completely different way than usual. Blood flows in streams and the lament of the victims is still imprinted on the walls. I consider both the sound (Greg Wilkinson at Earhammer Studios (ULTHAR, AUTOPSY, UNDERGANG)) and the motif on the cover to be very good. But let's focus on the main thing. On the music itself, which is dirty and mysterious by its nature. It is like the river of Death, which has again released another of its terrifying testimonies. There is something restless, insidious in the new recording that constantly makes me come back and put the CD in the player again and again. The band plays with us like a beast with its prey. Sometimes it is raw and knows no compromises, other times it lets the coldness and darkness fully stand out. The songs are very well written, they have the necessary drive, strength and the famous heavy effect. Every time we meet, I discover new moments and passages. If you gradually uncover the individual layers, you will find that you are dealing with a very colorful album, tuned to black shades. The most important thing for me is that I enjoy listening to the new album and I like to return to it. It has become a part of me. Waking up in the middle of the night, I set out again and again on an ancient ritual full of pain, mysterious signs, coldness and hopelessness. RITUAL MASS are a big surprise for me. I can't help but recommend their new record to you. It contains everything I like about death metal. Rot, dirt and bloody shadows. A devastating, urgent, captivating, mysterious, bloody death metal ritual! Music that can awaken the most terrible demons!
TRACKLIST
1. Obsidian Mirror
2. Immeasurable Hell
3. Looming Shapeless Entity
4. Cascading Misery
5. Frozen Marrow
6. Disquiet
LINE-UP
N. Dudash: Bass, Vocals, Synth
P. Trona: Guitar, Vocals (backing)
R. Mauck: Guitar
G. Austin: Drums