DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

Zobrazují se příspěvky se štítkem#desolus. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkem#desolus. Zobrazit všechny příspěvky

úterý 26. května 2026

Recenze/review - DESOLUS - Dwellers of the Twilight Void (2026)


DESOLUS - Dwellers of the Twilight Void
CD 2026, Hells Headbangers Records

for english please scroll down

Sedím ve svém pokoji a mám půjčený VHS přehrávač od svého kamaráda. Několik kazet s horory mám již za sebou. Otevřu si další pivo, zapnu play a otřu si ruce do své džínové bundy. Je mi znovu sladkých patnáct a začínám zrovna s filmy, muzikou a holkami. Jedna má za chvilku přijít. Nakonec usnu a děsivá noční můra se vkrade i do mých snů. Jsem pronásledován šílencem v masce, umírám, znovu se rodím a takhle to pokračuje dalších 35 let. Přiznám se bez mučení, prožívám s kapelou DESOLUS svůj již druhý výlet po časové ose zpět a zase mě to neskutečně baví.

Vše je tu totiž ohlodáno na kost a přizpůsobeno tomu, aby iluze návratu 80. let minulého století opravdu fungovala. Zvuk, motiv na obalu, hororová předehra, tohle všechno mě vrací zpátky, do doby, kdy jsem byl ještě silný, vydržel jsem pít týden v kuse a mladé dívky mi padaly samy do klína. Svět se za tu dobu změnil k nepoznání, netuším, jestli k lepšímu, ale nostalgie v podání téhle smečky na mě funguje. Otevírám si další pivo a přidávám hlasitost na svém přehrávači. 


Jak už tomu bývá a vždycky bylo, nová vlna thrashových kapel, uctívajících staré bohy jako SODOM, KREATOR, PROTECTOR, DARK ANGEL, MASSACRA. MERCILESS, MORBID SAINT, HYPNOSIA nám přinesla spoustu smeček, které sice mají velkou sledovanost, rozhovory v lesklých časopisech, ale za příliš jejich hudba nestojí. S DESOLUS je to jiné. Cítím, vnímám celým svým tělem, z jejich nové nahrávky opravdovost, ryzost, upřímnost, absolutní oddanost hudbě i naprostou autenticitu. Navíc mě baví jejich nové album "Dwellers of the Twilight Void" poslouchat a rád se k němu vracím. Obzvláště ve chvílích, kdy mám plné zuby současného podivného, zkaženého a zlého světa. Zavírám se do svého pokoje, přidávám hlasitost na samou hranici snesitelnosti. Muzika vibruje celým mým tělem, dostává se do morku kostí. Ničí mě a zároveň očišťuje. Satan i Smrt, ta stará děvka, jsou velmi blízko, cítím jejich smradlavý dech a užívám si jednotlivé melodie, údery bicích, řev bestie. Vše je zde jedovaté, zahrané s noblesou a nadhledem starých mistrů. Zároveň živočišně, odhodlaně, s krvavou jiskrou v oku. Pokud jste na tom jako já a někdy se vám stýská po starých dobrých časech a nebo jen máte rádi dobře odvedené řemeslo s přidanou hodnotou navíc, potom jste zde správně. Doporučuji vám dobré pivo, hororový film s notoricky známými tématy a potom si pusťte tohle album. Pro mě se tento postup stal doslova soukromým rituálem a už teď vím, že jej budu aplikovat velmi často. Hraje se tu totiž přesně pro mě, pro starého psa, který hlídá vstup do podsvětí již několik dekád. Starosvětský black thrash metal, ohlodaný až na kost! Jedovaté ozvěny z děsivé budoucnosti! 


Asphyx says:

I’m sitting in my room with a VHS player I borrowed from a friend. I’ve already watched a few horror movies. I open another beer, press play, and wipe my hands on my denim jacket. I’m fifteen again, just getting into movies, music, and girls. One of them is supposed to arrive any minute now. Eventually, I fall asleep, and a terrifying nightmare creeps into my dreams. I’m being chased by a masked madman, I die, I’m reborn, and it goes on like this for another 35 years. I’ll admit it without hesitation: I’m experiencing my second trip back along the timeline with the band DESOLUS, and I’m having an incredible time again.

Everything here is stripped down to the bone and tailored to make the illusion of a return to the 1980s truly work. The sound, the cover art, the horror-style intro all of this takes me back to a time when I was still strong, could drink for a week straight, and young girls would fall into my lap on their own. The world has changed beyond recognition since then; I have no idea if it’s for the better, but the nostalgia this band delivers works on me. I open another beer and turn up the volume on my player. 


As is often the case and always has been a new wave of thrash bands has emerged, paying homage to the old gods like SODOM, KREATOR, PROTECTOR, DARK ANGEL, and MASSACRA. MERCILESS, MORBID SAINT, and HYPNOSIA has brought us a lot of bands that, while they have a large following and interviews in glossy magazines, aren’t really worth much musically. With DESOLUS, it’s different. I feel it, I sense it with my whole body the authenticity, purity, sincerity, absolute devotion to music, and complete authenticity in their new recording. Plus, I enjoy listening to their new album "Dwellers of the Twilight Void" and love coming back to it. Especially in moments when I’m fed up with this strange, corrupt, and evil world. I lock myself in my room, turning the volume up to the very limit of what’s bearable. The music vibrates through my entire body, penetrating to the marrow of my bones. It destroys me and purifies me at the same time. Satan and Death, that old whore, are very close; I can feel their stinking breath and I savor every melody, every drumbeat, every roar of the beast. Everything here is toxic, performed with the elegance and detachment of the old masters. At the same time, it’s raw, determined, with a bloodthirsty gleam in the eye. If you’re like me and sometimes find yourself longing for the good old days, or if you just appreciate a job well done with that extra something, then you’ve come to the right place. I recommend a good beer, a horror movie with well-known themes, and then put on this album. For me, this routine has literally become a personal ritual, and I already know I’ll be doing it very often. Because this music is played exactly for me, an old dog who’s been guarding the entrance to the underworld for several decades now. Old-school black thrash metal, stripped down to the bone! Venomous echoes from a terrifying future!



Recenze/review - DESOLUS - System Shock (2024):


tracklist:
1. The Portal
2. Dweller of the Twilight Void
3. Trespass the Threshold
4. The Pact (Sealed in Blood) 
5. Threading the Atom
6. Visages of Death
7. Woman of Infernal Beauty
8. Primordial Evil
9. Show No Mercy
10. Nefarious Dominion

pondělí 17. června 2024

Recenze/review - DESOLUS - System Shock (2024)


DESOLUS - System Shock
CD, LP, TAPE 2024, Hells Headbangers

for english please scroll down

Včera jsi toho hodně vypil a bolí tě hlava. Vstaneš a napiješ se vody. Vyzvracíš předchozí večer a vzbudíš holku, co jsi s ní spal. Připadala ti o hodně hezčí, co si pamatuješ. V malém baru za městem, ve kterém hráli maniaci DESOLUS. Přemýšlíš, kolikrát si tohle už všechno zažil. Měl by ses uklidnit, najít si dobrou práci a zařadit se do davu. Místo toho piješ levné pivo, balíš všechny ženský a flákáš se. Dnes je ale něco jinak. Koukneš se z okna a vidíš jenom spálenou zemi. Moc vás nepřežilo. 

Hrát thrash metal tak, aby mi vystřelil mozek z hlavy, aby mě přikoval k reproduktorům, je velmi těžké. Poslouchám tenhle styl již dlouhé roky a hodně si vybírám. DESOLUS mě ale ihned přesvědčili na svoji stranu. Nové album je totiž ostré, divoké, šílené, devastující. Přesně takhle to mám rád. Ať klidně kolem mě shoří celý svět, dokud bude někdo hrát tímto způsobem, budu jej podporovat. Amen!

 

O tom, že naše země bude zničena, si už vyprávějí celé galaxie. Kdysi schopný a šikovný druh se vydal na cestu sebedestrukce. Tohle je muzika pro všechny pravověrné, ortodoxní, pro všechny, kteří uctívají staré SODOM, KREATOR, PROTECTOR, DARK ANGEL, MASSACRA. MERCILESS, MORBID SAINT, HYPNOSIA. Zkrátka a dobře, pokud ve vaší krvi koluje thrash metal a přísahali jste kdysi na rychlé riffy, jedovatý vokál a devastující bicí, budete spokojeni jako já. Mám chuť skočit rovnou do mosh-pitu. Ve skladbách je obsaženo velké množství temné energie, touha vás roztrhat na kusy. Nutno rovnou dodat, že se to americkým maniakům daří na výbornou. Zvuk, obal, vše je podřízeno jedinému - zabít vás hudbou. Nikdo by neřekl, že Satan jednou přiletí na vesmírné lodi a začne šířit  zlo mezi námi. Věděli to jen zasvěcení, jenom ti, kteří poslouchali "System Shock". Je to album, které je po okraj narvané temnými myšlenkami, je divoké, neurvalé, hnisající, jako dlouho zanícený vřed. Ulicemi se toulají ještě trošku živí lidé. Mají před sebou obrazovky a jinak nic nevnímají. Netuší, že je ovládá samotný ďábel. Utíkám pryč, daleko od všeho, zavírám se do klubu se stejně prokletými, jako jsem já sám. Čekám na první kapelu. Na pódium vylezou DESOLUS a potom mi je už všechno jedno. Pokládám svoje pivo na víko od rakve, abych obejmul tu nejhezčí holku v baru. Nové album je jako jízda na horské dráze, která končí samozřejmě v pekle. Jinak to ani nejde, jsme totiž s DESOLUS stejné krve. Přemýšlím, kolikrát jsem tohle už všechno zažil. Měl bych ses uklidnit, najít si dobrou práci a zařadit se do davu. Místo toho piju levné pivo, balím všechny ženský a flákám se. Dnes je ale něco jinak. Kouknu se z okna a vidím jenom spálenou zemi. Moc vás nepřežilo. Temný, ďábelský thrash metal ze staré školy, který je ostrý jako břitva! Spalující žár nadcházející apokalypsy!


Asphyx says:

You had a lot to drink last night and your head hurts. You get up and get a drink of water. You throw up the night before and wake up the girl you slept with. She seemed a lot prettier than you remember. In a little bar outside of town where the maniacs played DESOLUS. You wonder how many times you've been through all this. You should calm down, get a good job and join the crowd. Instead, you're drinking cheap beer, hitting on all the women and hanging out. But today is different. You look out the window and all you see is scorched earth. Not many of you survived. 

Playing thrash metal in a way that blows my brains out, that puts me on the speakers, is very hard. I've been listening to this style for many years and I'm very picky. But DESOLUS immediately convinced me to their side. The new album is sharp, wild, crazy, devastating. That's how I like it. Let the whole world burn around me, as long as someone plays this way, I will support them. Amen!


Whole galaxies are already talking about our country being destroyed. A once capable and skilled species has embarked on a path of self-destruction. This is music for all the orthodox, the orthodox, for all who worship the old SODOM, KREATOR, PROTECTOR, DARK ANGEL, MASSACRA. MERCILESS, MORBID SAINT, HYPNOSIA. In short, if thrash metal runs in your blood and you once swore by fast riffs, venomous vocals and devastating drums, you'll be as happy as I am. I feel like jumping straight into a mosh pit. There's a lot of dark energy in the songs, a desire to tear you apart. It must be added that the American maniacs manage to do it perfectly. The sound, the cover, everything is subordinated to one thing - to kill you with music. No one would have guessed that Satan would one day arrive on a spaceship and start spreading evil among us. Only insiders knew, only those who listened to "System Shock". It's an album that's filled to the brim with dark thoughts, it's wild, unrelenting, festering, like a long-inflamed ulcer. There are still people wandering the streets, still a little alive. They have screens in front of them, and otherwise they don't perceive anything. They have no idea that the devil himself is in control. I'm running away, away from everything, locking myself in a club with the same damned as myself. Waiting for the first band. DESOLUS take the stage and then I don't care anymore. I put my beer on the coffin lid to hug the prettiest girl in the bar. The new album is like a roller coaster ride that ends in hell, of course. It's the only way, because DESOLUS and I are of the same blood. I wonder how many times I've been through all this. I should calm down, get a good job and join the crowd. Instead, I'm drinking cheap beer, picking up all the women and hanging out. But today is different. I look out the window and all I see is scorched earth. Not many of you survived. Dark, evil, old-school thrash metal that's razor-sharp! The searing heat of the coming apocalypse!



tracklist:

1. System Shock
2. From Man To Machine
3. Curse Of The Technomancer
4. Metal Fetishist
5. The Arrival (Of Evil)
6. The Invasion Begins
7. Interlude
8. Sea Of Fire
9. The Sigilite
10. Panopticon



TWITTER