DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

Zobrazují se příspěvky se štítkemEva Björg Ægisdóttir. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemEva Björg Ægisdóttir. Zobrazit všechny příspěvky

pátek 26. června 2026

KNIŽNÍ TIPY - Prolhané holky - Eva Björg Ægisdóttir (2026)


Prolhané holky - Eva Björg Ægisdóttir
2026, Vendeta

Začal jsem před několika týdny chodit zase do práce. Nejdřív o berlích a pak jsem si opatřil trekingové hůlky. Dýchám velmi brzo ránou cestou studený vzduch, snažím se vyhýbat lidem, kteří jsou stále stejně neomalení jako dřív. Nikdo mi nedává přednost, strkají do mě, nepouští mě sednout. Potácím se, držím se v MHD umaštěných tyčí, abych nakonec s vypětím sil usedl po dvou patrech šílených schodů k počítači a zase začal vytvářet hodnoty. Stýská se mi po home office, protože jsem ušetřil dvě hodiny denně na čtení, protože jsem nemusel nikam jezdit. To mi přestalo a nějak si na to nemůžu zvyknout. Čekají mě rehabilitace, které prý bolí. Přesto jsem si odnesl z boxu domů novou knihu. Namazal jsem se krémem, aby prý kůže neuschla a chvilku jen tak seděl. 

Číst jsem si začal až k večeru, když se vše uklidnilo. Island? Ten si nechám vždycky líbit. Od autorky jsem četl již Tiché kroky na schodech a líbil se mi její styl. Tentokrát se ztratí svobodná matka, která po sobě nechá nejednoznačný vzkaz na rozloučenou. Její tělo je nalezeno velmi zohavené a začne se odehrávat opravdu temný a napínavý příběh. Podložil jsem si nohu, aby byla nahoře, je po celém dni poměrně nateklá. Nejhorší je jak se mi zpomalil celý život. Chodím šouravě, jsem jak kdyby mi bylo o dvacet víc. Chce to trpělivost, všichni mi říkají, ale to není nic pro mě. Jsem zvyklý žít aktivně, hýbat se, potřebuji to. Relaxuji pohybem. A pořád to ještě nejde. Nebýt knih a muziky, asi by mi začalo už trošku hrabat. Mám skvělou rodinu, ale nejsme spolu pořád, to samozřejmě nejde. Stáhnu si nohu kompresní punčochou, čeho všeho se ještě dožiju?

Najdou mě, jak spím v křesle, s brýlemi na nose, s knihou v klíně. Smějí se mi, ale jsem fakt vyčerpaný. Opláchnu si obličej a pak nemůžu usnout. Vybelhám se z postele, napíšu jednu recenzi a pak si zase čtu. Autorku jsem si oblíbil, opravdu se mi líbí její styl, způsob, jakým píše, jak umí do příběhu promítnout různé nálady,  jak je schopná vystavět různé konstrukce. Navíc mě baví i téma a samozřejmě prostředí. Opravdu mám pocit, že se procházím po Islandu, že nastavuji tvář divoké přírodě. Mám sice rád i jižní moře, ale kdybych si měl vybrat, tak by moje kroky směřovaly spíše na sever. V neděli ráno sleduji jeden dokument z Islandu a protože je volno, tak si po obědě zalezu do ložnice, vyskládám si peřiny do komínku, hodím nohu zase nahoru a ztratím se v knize jako bych byl přímo součástí příběhu. Sleduji zpovzdálí vyšetřování. Jsem překvapen, kam směřuje. 

Temnota má mnoho podob, každý si v sobě neseme spoustu starých křivd. Někdo se s nimi nikdy nevyrovná. Máme je uložené hluboko v hlavě, v podvědomí. Také v sobě máme pradávné pudy, vztek, někteří i pošramocené ego. Je toho spoustu a lidem do hlavy nevidíte. U každé dobré detektivky (a Prolhané holky jí opravdu jsou) mě  zajímá i psychologie postav, způsob, důvod, kvůli kterému k vraždě došlo. Stále si myslím, že je tenhle žánr možná trošku podceňovaný. Zkoušel jsem rádoby humorné knihy a nesmál se, zkoušel jsem umělecká díla, která dostala ocenění od kritiků a nějak jsem se nemohl začíst. Nechápal jsem, co chtěl knihou autor říct. Nedočetl jsem ji a měl z toho trošku trauma. Pak jsem si vzal další thriller a měl jsem obličej přilepený ke stránkám jako uhranutý. Možná jsem zkrátka nastavený na to, abych četl o napětí, o temných a napínavých věcech. Každý to ale asi máme jinak. 

Prolhané holky jsou velmi dobře napsané, navíc z mého oblíbeného Islandu. No řekněte, může si obyčejný čtenář přát něco víc? Myslím, že ne. Mě tahle kniha opravdu velmi bavila, užil jsem si ji. Byla pro mě možná trošku únikem ze všech těch vyšetření, belhání, bezmoci. Mám poprvé v životě něco pořádně zlomeného a musel jsem se naučit s tím pracovat. Knihy mi pomohly přežít, to vím jistě. Eva Björg Ægisdóttir má a bude mít odteď v mé knihovně vždy své místo. Tohle je psychologický thriller přesně podle mého gusta. Schválně, zkuste si knížku také přečíst. Děkuji vám za pozornost, za přízeň a přeji vám jen vše dobré. Jdu si dát nohu zase nahoru. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Začátkem května odejde svobodná matka Maríanna z domu a už se nevrátí. Své zanedbávané dospívající dceři Hekle nechá na stole v kuchyni nejednoznačný vzkaz, na jehož základě dojdou všichni včetně policie k závěru, že zmizela dobrovolně a spáchala sebevraždu. Když se však o sedm měsíců později najde její mrtvé, zmrzačené tělo v lávovém poli u kráteru Grábrók, musí policistka Elma Jónsdóttir a její akraneští kolegové případ znovu otevřít a opět se pustit do vyšetřování – tentokrát vraždy.

O patnáct let dříve leží na porodním oddělení novopečená rodička, která má potíže s přijetím vlastního dítěte. V průběhu let k němu postupně hledá cestu, ale jejich vztah je natolik zvláštní a pokřivený, že vyústí v nejednu šokující tragédii.

Po veleúspěšné první knize s vyšetřovatelkou Elmou Jónsdóttir Tiché kroky na schodech, která získala ocenění Svartfuglinn za nejlepší rukopis s kriminální zápletkou a byla přeložena do celé řady jazyků, přichází islandská autorka Eva Björg Ægisdóttir s neméně napínavým pokračováním. Holky, které lžou jsou mrazivým psychologickým thrillerem o tom, jak může narušené dětství a traumata později v životě vést k děsivým událostem.


---------------------------------------------------------------------------------------------------

pátek 26. září 2025

KNIŽNÍ TIPY - Tiché kroky na schodech - Eva Björg Ægisdóttir (2025)


Tiché kroky na schodech - Eva Björg Ægisdóttir
2025, Vendeta

Bylo sice ještě docela teplo, ale lilo celou cestu. Sedím v kupé, občas kouknu do krajiny a takhle z vlaku to vypadá, že podzim už je za dveřmi. Ještě před týdnem jsem plaval venku, ale teď už mě vyhnala příroda do krytého bazénu. Mám na uších sluchátka, poslouchám nové PARADISE LOST a je mi tak nějak krásně melancholicky. Vlastně ani nevím, proč mě Island pořád tolik přitahuje. Nikdy jsem tam nebyl, ale viděl jsem desítky dokumentů. Asi jak je tam tma, tak tam je každý buď v nějaké kapele (pokloňme se božským SOLSTAFIR) a nebo tvoří za dlouhých nocí za polárním kruhem. Eva Björg Ægisdóttir mi padla ihned do noty. Píše zajímavé, líbí se mi její jazyk (i překlad, samozřejmě). Je to zase jednou první kniha od nnové autorky a musím vám prozradit jednu věc, asi jsem se zamiloval. Do téhle knížky samozřejmě. Má v sobě totiž takovou zvláštní atmosféru, která se krásně hodí k sychravému počasí za oknem.

Nechápu, proč se říká o téhle chalupě, že je rekreační? Pořád tu jenom dřu a nic z toho. Dělám to rád, ale znáte to. Člověk má za sebou někdy těžký víkend, trošku hůře spal, přehnal to s tréninkem a nebo mu jen pomalinku stárne tělo a chtěl by si jen tak zalézt a odstřihnout se od všeho kolem. Ale nejde to. Máma už některé věci nezvládá a rád pomůžu. Přesto se těším, když už mám všechno hotovo a jdu se chvilku projít. Nasávám krásu lesa, čistím si mozek i všechny póry těla. Duchem jsem ale na Islandu, prožívám přesun hlavní hrdinky policistky Elmy z Reykjavíku do rodného města Akranesu. Vidím před sebou vraždu u majáku, kterou musí ihned řešit. Představuji si tváře, postavy, jejich pohyby. Moje fantazie pracuje na plné obrátky i ve chvílích, kdy dělám tupější nádenickou práci. Konečně křeslo, lampička, dejte mi všichni pokoj, mám svůj svět, ve kterém je mi dobře. Nedivím se, že autorka vyhrála za tuhle knihu nějaké ty ceny a je překládána do dalších a dalších jazyků. Je velmi dobrá vypravěčka a motiv je složitý. Baví mě to tolik, že čtu dlouho do noci.

Ráno mě bolí celý člověk. Chybí mi ještě tak půlka, to asi nedám. Během víkendu určitě ne, těch povinností je zase nějak moc. Jezdím do Jizerek na chalupu jen na soboty a neděle a protože jsem na to sám, tak se můžu strhnout. Nosím, sekám, kosím, zedničím i zahradničím. Mě fyzická práce nevadí, jen by to chtělo trošku větší řád. Jenže znáte stařenky. To je ale na zcela jinou diskuzi. Řeči se opakují a tělo pomalu chřadne. Stejně jako mysl. Jsem hodným synem, co poslouchá. Duší jsem ale někdy opravdu mimo. Jasně že zase na Islandu. Pokaždé, když mám nějakou knížku rozečtenou, tak jsem jak na trní. Jako bych měl absťák. Nebo jsem jen až moc zvědavý, kam bude děj ubíhat, jakým směrem se vydá vyšetřování, co noví svědci. Navíc, příroda, krása i syrovost krásné země. Dnes jsem opravdu ztahaný, tak si dám jen pár stránek. Je mi to líto, ale už na to nemám. Bolí mě záda i nohy. Jednou se tu strhám. Zdají se mi divoké sny. Vyšetřuji dál.  

Je neděle ráno a v autobuse do Prahy vedle mě sedí tlustý smradlavý Vietnamec. Pořád telefonuje a tak si nemůžu číst. Ve vlaku na Plzeň je zase v kupé asi deset dětí, co jsou velmi nevychované. Řvou, chlemtají ve velkém energetické nápoje, pak zase řvou, jedí hambugrery  a jejich umaštěné matky pořád někam volají. Nejde to ani se sluchátky na uších. Přijedu domů, zalezu si do sprchy, pokecáme a jsem tak utahaný, že jen tupě koukám na obrazovku. Achjo, snad vyšetřím chvilku během týdne. Trvá mi to další tři dny, než knihu dočtu. Jsem překvapený z rozuzlení. Ihned si dávám autorku do svého seznamu nových objevů. Tenhle příběh v sobě měl fakt všechno. Byl napínavý, zajímavý, syrový, ani bych neřekl, že je to prvotina, kdybych to nevěděl. Možná není kniha ve všem "dokonalá", ale mě se právě líbí taková ta upřímnost, opravdovost. Mám to stejně nastavené i u muziky. Tak možná proto. 

Ze své další brigádnické a nádenické chalupářské mise se moje tělo léčí několik dní. Jak člověk dělal spoustu pohybů, na které není zvyklý a přepínal se, tak ho to sejmulo. Nějak to přežiju. V hlavě budu mít ale stejně navěky spojené s knihou již trošku žluté listí na stromech, mlhu nad loukou, vlezlý studený vzduch po ránu i večer. Praskání dřeva v kamnech a k tomu vražda na Islandu. Měl jsem šťastnou ruku při výběru i tentokrát. Tiché kroky na schodech jsem si fakt užil. Líbilo se mi vlastně všechno. A tak tu ode mě máte další z knižních tipů. Berte a nebo nechte být. Je to jenom na vás.  Děkuji moc za pozornost. Už mám v hledáčku další knihu. Jedeme dál, ať se práší za kočárek. Mějte se co nejlépe. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Policistka Elma se po rozpadu vztahu rozhodne přestěhovat z hlavního města Reykjavíku zpátky do rodného Akranesu, přístavního městečka na západě Islandu. Místo očekávaného klidu se však prakticky okamžitě musí pustit do vyšetřování záhadného úmrtí u dvojice akraneských majáků. Obětí je Elísabet, která ve městě žila jako malá, a Elma s kolegy tak musí prověřit nejen její nedávné vztahy, ale zapátrat i o něco hlouběji v minulosti.

Postupem času vyplouvají na povrch stará tajemství a dávno promlčené rodinné tragédie, rozuzlení případu je však stále v nedohlednu. Komu byla Elísabet trnem v oku? A co jsou obyvatelé Akranesu ochotní udělat pro to, aby si zachovali dobrou pověst?

Debutový román Islanďanky Evy Björg Ægisdóttir Tiché kroky na schodech zvítězil v roce 2018 v soutěži o nejlepší rukopis s kriminální zápletkou a získal ocenění Svartfuglinn, za nímž stojí populární islandští autoři detektivek Ragnar Jónasson a Yrsa Sigurðardóttir. Od té doby už se Tiché kroky na schodech dočkal celé řady ocenění, byl přeložen do více než dvaceti jazyků a momentálně se chystá také jeho filmová podoba.


---------------------------------------------------------------------------------------------------

TWITTER