DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 23. dubna 2021

Home » , , , , , » KNIŽNÍ TIPY - Osamělí - Håkan Nesser (2020)

KNIŽNÍ TIPY - Osamělí - Håkan Nesser (2020)


Osamělí - Håkan Nesser
2020, MOBA (Moravská bastei)

Když jsem minulý týden tuhle knihu dočetl, hlavní emocí, kterou jsem si z ní odnesl, tak byl nekonečný smutek. Ano, příběh je neskutečně smutný, pochmurný a pravděpodobně nebude vyhovovat každému. Není v něm ani sériový vrah, ani žádná úchylná bestie. Jedná se o uvěřitelné lidské osudy. Někomu bude vadit (obzvláště zpočátku) autorovo přeskakování v čase a mezi postavami, jiný zase odloží knihu kvůli rozmluvám s bohem. Mě se ale knížka opravdu hodně líbila. Jinak bych se s vámi o ní taky nepodělil. 

Vše se odehrává ve dvou rovinách. V současnosti, kde pomalu, ale jistě dvojice vyšetřovatelů rozplétá příběh. Není tu spousta zvratů, výslechy se opakují, vše je takové zdlouhavé, ale myslím si, že se dotýká pravdy a reality více, než mnohdy nepochopitelné úsudky. Policisté nejsou geniální, mají své chyby, žijí si obyčejné životy. Osobně mi podobný civilnější typ vyprávění vyhovuje. Je sice fakt, že jsem si na první knihu od Nessera musel trošku zvykat. Jeho styl psaní je přeci jen trošku odlišný od ostatních. Objevil jsem si pro sebe dalšího spisovatele, od kterého si přečtu všechno. Jenom doufám, že další kousky nebudou tolik smutné. Během Osamělých se vyšetřuje úmrtí vlastně "jenom" dvou lidí. Vše je spletité, záhadné, hlavní příčina všeho zla je zmíněna jen v několika kapitolách. Rozuzlení mě překvapilo. Jenže takový život opravdu bývá. A já jsem všechno autorovi věřil. Jdu si objednat další. Nechte si chutnat, přátelé!

---------------------------------------------------------------------------------------

Všechno začíná v roce 1969. Během studií v Uppsale se spřátelí šestice mladých lidí. Pořídí si autobus a vyrazí s ním na cestu do východní Evropy. Tento zpočátku bezstarostný výlet jim však přinese zážitky, které je navždy poznamenají. Po nějaké době jeden z nich za záhadných okolností zemře v lesní rokli nedaleko Kymlinge. O pětatřicet let později je na stejném místě nalezena mrtvola dalšího. Co se tady stalo? Jde o mstu po letech? Sebevraždu? O dvě sebevraždy? Souvisejí vůbec spolu oba případy? Složitého vyšetřování se neujme nikdo jiný než inspektor Barbarotti.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Share this games :

TWITTER