DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 16. května 2022

Home » , , , , , , , , , , , , » Rozhovor - WARFIST - Blasfemický black thrash metalový útok z pekla!

Rozhovor - WARFIST - Blasfemický black thrash metalový útok z pekla!

Rozhovor s black thrash metalovou skupinou z Polska - WARFIST.

Odpovídal zpěvák a kytarista Mihu, děkujeme!

Přeložila Duzl, děkujeme!

Otázky připravil Jakub Asphyx.

Recenze/review - WARFIST - Teufels (2022):

Ave WARFIST! 11. dubna 2022 vám vyšlo u Godz ov War Productions vaše nové album „Teufels“. Jak už sám název napovídá, opět se jedná o smršť poctivého blacku, thrashe metalu. Když jste šli ze studia, jaké jste měli pocity? Představ prosím fanouškům trošku nové album. Jací jsou WARFIST v roce 2022?

Ahoj Jakube! S výsledkem "Teufels" jsme byli zatraceně spokojeni. Chci říct, že jsme byli opravdu nadšení, že jsme to mohli nahrát v době, kdy jsme už jen ladili poslední detaily skladeb. Podle mého názoru je tahle deska nejbrutálnější a zároveň nejchytlavější věc, kterou jsme kdy udělali. Někteří lidé, kteří si ho poslechli ještě před premiérou říkali, že by to pro nás mohl být průlom. Ale to já nevím. Vím jen, že je to album, které bude těžké překonat. Nicméně si myslím, že jsme se tak trochu zbavili všech "pout", která nás svazovala a náš přístup k tvorbě hudby na této desce byl nejodvážnější, jaký jsme kdy měli.


Zrovna si přehrávám váš nový klip ke skladbě „Meadow of Bizarre“ a říkám si, že jste odvedli opravdu dobrou práci. Kdo klip natáčel? Přibliž nám trošku, o čem skladba pojednává?

Cílem bylo vytvořit animovaný klip. Chlapík, který ho pro nás dělal je Temira de Temirin, velmi talentovaný chlápek, který si myslel, že nejlepší bude koláž ze starých obrazů. Vybrali jsme s ním několik uměleckých děl, která by se k textu hodila a konečný výsledek daleko předčil moje očekávání. Opravdu úžasná věc. Co se týče skladby, je o jedné, říkejme tomu “městské legendě”, která kdysi kolovala kolem Zielone Góry. V sedmnáctém století šla Zielona Góra často z jedněch rukou do druhých, a to také určovalo, které náboženství bylo v určitém období dominantní. Období, které je ve skladbě popisováno, je období vlády katolíků. Ti se zbavovali jakýchkoli stop po jiném náboženství, než bylo to jejich, pálili knihy, zakazovali náboženské obřady atd. Jednou v noci chtěla skupina protestantských dětí provést vlastní náboženský obřad, ale protože se bály, že by se při tom mohly dostat do problémů uvnitř města, rozhodly se jít za hradby a provést obřad na louce. Někdo si jich však všiml a vše oznámil strážím. Ti šli děti zastavit, ale když se ke skupince přiblížili, vše se zahalilo do kouře a mlhy. Když se vše uklidnilo a kouř se rozplynul, děti zmizely a nikdo je už nikdy neviděl. V textu jsem změnil protestantský rituál na pohanský, aby to bylo pikantnější.

Mám doma od vašeho labelu nové album na recenzi. Zatím jej nemám pořádně naposlouchané, ale co jsem dosud slyšel, tak mě posadilo na zadek. Mně se na vás vždycky hrozně líbilo, že jste nejen ortodoxní a opravdoví, ale nezapomínáte ani na studené a temné melodie. Kdo je autorem hudby a jak skládají a tvoří nové skladby WARFIST?

Připravím návrhy skladeb, zahraji riffy zbytku kapely a pak to celé společně zaranžujeme. Dá se tedy říct, že celá kapela se podílí na tvorbě hudby. Co se týče mě, melodie a chytlavost jsou velmi důležité. Mám rád kapely jako Blasphemy, které melodie do své hudby vůbec nezapojují, ale vždycky jsem chtěl, aby vám skladby Warfist zůstaly v hlavě dlouho. O tom přece hudba je, ne? Melodie také budují celkovou atmosféru skladby a usnadňují pochopení jejich sdělení.


Na novince mě zaujal opravdu hodně syrový a „prašivý“ zvuk. Kde jste desku nahrávali, mixovali, kdo je podepsán pod produkcí?

Nahrávali jsme ho v domácím studiu našeho kamaráda ve Szprotawě, stejně jako naše předchozí album. Tentokrát jsme se však rozhodli, že ho bude míchat někdo jiný. Minule jsme si najali Manieka z Hellspawn, aby se postaral o mix a mastering. S jeho prací jsme byli velmi spokojeni, ale řekli jsme si, že je čas zkusit něco jiného. Společně s Gregem jsme přemýšleli, kdo by se tohoto úkolu mohl zhostit, a rozhodli jsme se oslovit Miotlu. Je to kytarista kapely Feto In Fetus a skvělý zvukař, který s námi spolupracoval na několika živých vystoupeních. Odvedl skvělou práci při mixování a masteringu "Teufels". Dal tomu syrový, ale zároveň čistý a brutální zvuk. Nikdy jsme mu nic nenavrhovali. Prostě vybral zvuk, který podle něj k naší hudbě nejlépe seděl a udělal to perfektně.

Zaujal mě i obal desky. Jestli to dobře chápu, tak je na něm lebka z nějakého náhrobku. Cover je jednoduchý, trošku tajemný. Co má tento námět vyjadřovat? A kdo jej vytvořil?

Ve skutečnosti je to fotografie sochy na zdi nejstaršího kostela v Zielone Gore. Před časem mě napadlo, že by to byl skvělý obal alba a konečně jsem měl příležitost ho použít. Vyfotil jsem ji a Miotła ji upravil tak, aby dobře vypadala na obalu alba. Slyšel jsem, že to trochu neodpovídá názvu, ale troufám si s tím nesouhlasit. Víte, ďábel (Teufel) je spojován se zlem a zlo je velmi často spojováno se smrtí. Ostatně spousta textů na albu se smrtí zabývá. Socha představuje lebku ve zlaté koruně seslanou z nebe. Myslím, že je to dost symbolický a sugestivní obraz, který se k našemu poslednímu albu velmi hodí.


Jako kapela se ve svých textech zaobíráte blasfemií, sexem, okultismem, smrtí, násilím. O čem jsou na nové nahrávce? Jaké je hlavní téma a myšlenka „Teufels“?

Hlavně o zlu v lidech. V poslední době píšu o satanismu nebo okultismu jen velmi zřídka, protože věci, které se dějí právě teď nebo v naší historii, jsou dostatečně brutální na to, aby byly dobrým námětem pro metalové texty. Není třeba psát o satanovi, protože všichni ďáblové jsou tady. Takže tam můžete najít texty jako v "Meadow of Bizarre", kterou jsem popsal dříve. Ale také texty inspirované starými legendami, jako je ten o krysaři z Hameln v úvodní skladbě. Je tam skladba o kambodžském táboře smrti Tuol Sleng, o sériovém vrahovi dětí z viktoriánské éry a také o vraždě jeptišky, která odhalila aféru sexuálního zneužívání v katolické škole. To jsou některá z témat. Hlavně se snažím psát o skutečných událostech.

Nedá mi to a musím se zeptat. Hrajete metalový styl, který se silně vyhrazuje proti křesťanství. Žijete v Polsku, které je považováno za silně katolickou zemi. Nemáte s tím nějaké problémy? Dostanete prostor třeba v televizi, v novinách? Jak je vůbec život ve vaší zemi ovlivněn křesťanstvím?

Asi myslíš Polsko, protože v Itálii jsem nikdy nežil 😊 A vlastně bych ani nechtěl. Italové jsou podle mě moc otevření a moc mluví, hahaha! No, Polsko je v posledních letech čím dál víc katolické. Jak to ovlivňuje nás? Máme víc sraček, které můžeme kritizovat, a o kterých můžeme psát. Ale vážně, jestli to takhle půjde dál, nebudeme se moc lišit od ortodoxních muslimských zemí, kde náboženství určuje zákony. Doufám, že k tomu nedojde, protože se mi nelíbí představa, že bychom žili ve středověku. Problém křesťanství v Polsku spočívá v tom, že křesťané si myslí, že každý by měl sdílet jejich názor, a pokud ne, měl by k tomu být donucen. Taky chtějí všechno, co se neslučuje s jejich ideologií, postavit mimo zákon a to je asi největší problém. Zvlášť, když naše současná vláda leze kněžím do prdele a dělá všechno, co chtějí oni. Takže, jak asi tušíte, v mainstreamových médiích metal a vše, co církev kritizuje, musí zůstat v ilegalitě. To mi nevadí, ale vadí mi, že mi někdo říká, co mám dělat. Doufám, že tato situace nebude trvat déle, protože jak vidím, spoustě mladých lidí je náboženství jedno a chtějí jen žít svobodný život. Doufám, že jejich i náš hlas bude nakonec vyslyšen.


WARFIST jsou na scéně 18 let. Když se ohlédneš a zavzpomínáš na vaše začátky, co bylo vlastně prvním popudem, že jste se rozhodli hrát zrovna metal? Které kapely vás ovlivnily ve vašich začátcích?

Zpočátku jsme byli hodně pod vlivem australských kapel, jako jsou Destroyer 666, Gospel of the Horns nebo Bestial Warlust, ale také takzvané první vlny black metalu. Co se týče hlavního popudu? Těžko říct. Asi to byla potřeba vytvořit nějaké násilné, agresivní a extrémní melodie. Před Warfist jsme s Witchfuckerem, se kterým jsem kapelu založil, hráli v deathmetalové kapele Ebola, ale chtěli jsme hrát něco víc old schoolového a ve stylu osmdesátých let. To bylo v době, kdy dělení na subžánry jako heavy, black, thrash, death nebo doom nebylo tak jasné, jako dnes.


Když ještě zůstaneme v historii...jak vnímáte rozdíly mezi současností a vašimi začátky? Změnilo se všechno – technologie, zvuk, nahrávací studia, máme internet, stahování hudby. Jak se tyto změny promítly do fungování kapely? Museli jste se hodně přizpůsobit?

Jistě! Od našich začátků se situace výrazně změnila. Naše první materiály jsme nahrávali ve zkušebně na magnetofon. Ale to tehdy ještě nebylo. Prostě jsme chtěli být co nejvíc “old school”, navíc jsme si tehdy nemohli dovolit studio. Taky ještě existoval tape-trading a navazování kontaktů s ostatními kapelami a vyměňování si materiálů. Internet už byl běžný, ale vzpomínám si na jednu věc, která vlastně hodně pomohla propagovat kapelu online a to byl MySpace. Nevím, jestli si na to dneska někdo vzpomene, ale byla to skvělá databáze nových kapel, která velmi usnadňovala kontakt a propagaci. Kromě toho se to technologicky zase tak moc neliší. Možná co se týče studiového softwaru, my prostě jen hrajeme a tahle změna je patrná spíš pro zvukaře.


Sleduji váš facebook a jsem informován o vašich koncertech, ale abych pravdu řekl, mimo Polsko zase tolik často nehrajete. Co je toho příčinou? Nechcete nebo jsou důvodem finance? Co takhle nějaké turné na propagaci nové desky po Evropě se zastávkou v České republice?

Upřímně řečeno, nevím. Warfist asi nemá moc potřebu hrát živě mimo Polsko. V poslední době moc nabídek na koncerty ze zahraničí nedostáváme. Zatím si pravděpodobně zahrajeme na festivalu Odysey to Blasphemy v německém Oberhausenu, kde vystoupí kapely jako Bethlehem, Possession a Denial of God. To bude v říjnu a v současné době je to jediný koncert mimo Polsko, který máme momentálně domluvený. Asi je to i kvůli penězům. Víš, nejsme moc známá kapela, která by naplnila klub a navíc potřebujeme nějaké peníze, abychom se na koncert dostali, takže asi hodně promotérů nechce riskovat ztráty. Každopádně bychom rádi hráli víc v zahraničí, ale taky se nám do toho nechce nutit. Pokud nás někdo bude chtít, uděláme vše pro to, abychom si zahráli. Pokud ne, nebudeme se doprošovat. Pokud jde o Českou republiku, odehráli jsme tam jeden koncert před téměř deseti lety. Bylo to v Mladé Boleslavi a ta show byla kurevsky divoká. Rád bych si to někdy zopakoval.


Mám poslední dobou pocit, že co se týká extrémních stylů, tak to u vás v Polsku opravdu žije. Obzvlášť death a black metalové kapely jsou skvělé! Chodí mi na recenzi nové desky, dělám rozhovory a mám pocit, že je vaše scéna velmi silná. To je ale můj pohled člověka, který žije mimo Polsko. Jaký je váš názor? Co třeba koncerty, promotéři, kluby, obchody s extrémní metalovou hudbou?

Je to tak - polská metalová scéna je skutečně velmi silná. A to už mnoho let, zejména pokud jde o death a black metal. Škoda, že takové žánry jako thrash nebo heavy tu nejsou tak populární. Situace se však začíná měnit a stále více mladých kapel začíná hrát tuto hudbu. Bohužel spousta z nich jen kopíruje a vkládá nápady kapel z osmdesátých let a z dlouhodobého hlediska nic moc zajímavého. Pevně doufám, že se to v tomto případě zlepší a dočkáme se další kapely jako KAT, TSA nebo WOLF SPIDER. Ale i tak je tu dost skvělých kapel na to, aby se dalo říct, že Polsko se nemá za co stydět, co se metalu týče a některé kapely hrají stejně dobře, jako spousta populárnějších kapel ze Švédska, Německa, Norska nebo USA.

Děkuji moc za rozhovor a přeji nejen novému albu skvělou prodejnost. Ať jsou vaše koncerty vyprodané. Budu se na některém z nich moc těšit. Přeji vám vše dobré i v osobních životech. Ať vás provází síla! WARFIST FOREVER!

Děkujeme, Jakube! Taky se měj. Děkujeme za tvou vynikající podporu. Pevně doufám, že budeme mít někdy příležitost zahrát si v České republice a dát si nějakou whisky. Na zdraví!


Share this games :

TWITTER