DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 17. července 2023

Home » , , , , , , , , , , , , , , » Recenze/review - TORTURED - Genetically Engineered Monstrosity (2023)

Recenze/review - TORTURED - Genetically Engineered Monstrosity (2023)


TORTURED - Genetically Engineered Monstrosity
CD 2023, Comatose Music

for english please scroll down

Fantazii se meze nekladou. Bolest je přeci nekonečná. Maso odtrhané od kostí, vnitřnosti spálené na popel. Představte si staré plesnivé kobky. Slabé světlo, chlad v duších. Je to šílené. Modlíš se, aby ti půjčili brokovnici. Chceš si vystřelit mozek z hlavy, chceš už dávno přejít na druhou stranu. Měl bych pro tebe lepší nápad. Co takhle klasický brutální death metal? A když vám řeknu, že členy kapel TORTURED jsou zkušení maniaci, kteří moc dobře ví, o čem tehle styl je?

Jedná se o první dlouhohrající album kapely. Zároveň také o kus mokvajícího, shnilého masa. Tahle hudba má v sobě velkou spoustu temné energie, tlaku a bolesti. Již při prvním poslechu kývám souhlasně hlavou a říkám si, že přesně takhle by to mělo vypadat. Žádné zbytečnosti, žádné kompromisy. Jenom krutá a hnusná smrt. 


Představte si bazén plný zkažené krve. Jestli to ještě nevíš, tak si další na řadě. Připrav se a zapni play! Zažijete neskutečné. Divoké, perfektně propracované bicí (Frank Smith), vokál hladové bestie (Flo Butcher) a riffy, u kterých vám popraskají všechny kosti v těle (Oscar Ortega). Tohle všechno dohromady působí jako přesně seřízený stroj na zabíjení. Pochválit musím zvuk (Alexander Borovykh) i stylový obal (Jon Zig). Pokud jste fanoušci stylu, tak rozhodně neváhejte. Dostanete zde poctivou porci shnilého masa, který vám bude podáván velmi elegantně. I zabíjet hudbou se musí umět a tihle vzteklí psi jsou mistří ve svém oboru. Stylově se pohybují pánové ve stejné stoce, jako kapely typu BEHEADED, DISAVOWED, STABBING, GORGASM, PYREXIA. Zkrátka a jednoduše, jestli jste někdy viděli záběry z tsunami, tak asi víte, o čem píšu. Pokud jste, stejně jako já, znechuceni stavem dnešního světa a chováním lidí, tak neváhejte ani chvilku. Tahle smečka vám pročistí hlavu tou nejkvalitnější kyselinou. Modlíš se, aby ti půjčili brokovnici. Chceš si vystřelit mozek z hlavy, chceš už dávno přejít na druhou stranu. Měl bych pro tebe lepší nápad. Narvi si do uší "Genetically Engineered Monstrosity" a uvidíš, že se ti uleví. Poslouchat tuhle desku je jako se dívat na smrt v přímém přenosu. Je šílená, maniakální, neurvalá a smrdí zkaženým masem. Syrový, totálně zničující brutální death metal, který vám vystřelí mozek z hlavy! Budete umučeni k smrti!


Asphyx says:

There are no limits to imagination. The pain is endless. Flesh torn from bone, entrails burned to ash. Imagine old, moldy dungeons. The dim light, the chill in their souls. It's crazy. You pray they lend you a shotgun. You want to blow your brains out, you want to cross to the other side. I got a better idea for you. How about some classic brutal death metal? And if I tell you that the members of TORTURED are experienced maniacs who know very well what this style is all about?

This is the band's first full-length album. It's also a piece of soggy, rotten meat. There's a lot of dark energy, pressure and pain in this music. Upon first listen, I'm already nodding my head in agreement and thinking that this is exactly what it should be like. No frills, no compromises. Just cruel and ugly death.


Imagine a pool full of bad blood. If you don't already know, you're next. Get ready and turn on the play! You're about to experience the unreal. Wild, perfectly detailed drums (Frank Smith), hungry beast vocals (Flo Butcher) and riffs that will crack every bone in your body (Oscar Ortega). All of this together feels like a precisely tuned killing machine. I must praise the sound (Alexander Borovykh) and the stylish cover (Jon Zig). If you're a fan of style, definitely don't hesitate. You'll get a fair portion of rotten meat here, served up very elegantly. Even killing with music takes skill, and these rabid dogs are masters of their craft. Stylistically the gentlemen are in the same sewer as bands like BEHEADED, DISAVOWED, STABBING, GORGASM, PYREXIA. In short, if you've ever seen footage of a tsunami, you probably know what I'm writing about. If you, like me, are disgusted with the state of the world today and the way people behave, then don't hesitate for a moment. This bunch will clear your head with the finest acid. You're praying they lend you a shotgun. You want to blow your brains out, you want to cross over to the other side. I got a better idea for you. Stick "Genetically Engineered Monstrosity" in your ears and you'll feel better. Listening to this record is like watching death live. It's insane, manic, unhinged and reeks of rotten meat. Raw, totally devastating brutal death metal that will blow your brains out! You will be tortured to death!


Tracklist:
01. Bathing In Pus 
02. Raised By Punishment 
03. Human Bait 
04. Mushed Up 
05. Genetically Engineered Monstrosity 
06. Barbaric Impalement 
07. Boiled To Death 
08. Devouring What's Left Of You 
09. Gruesome Chastisement

Line-up:
Flo - Vocals
Alex - Bass
Oscar - Guitar
Frank - DrumsShare this games :

TWITTER