Recenze/review - ARCHGOAT - Worship the Eternal Darkness (2021)

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

úterý 14. listopadu 2017

Home » » Recenze/review - IMPLORE - Subjugate (2017)

Recenze/review - IMPLORE - Subjugate (2017)


IMPLORE - Subjugate
CD 2017, Century Media Records

for english version please scroll down

Vlezly mi do snů další ošklivé noční můry. Roztahovaly se v mé hlavě, drásaly mé nervy. Probouzel jsem se strachem, zpocený a nevěděl co je realita a co ještě sen. Až jednou, když jsem narazil na nové album německých IMPLORE, ulevilo se mi. Deska "Subjugate" je totiž doslova zabijákem nočních můr.

Neučesaní, crustoví, punkoví, blackoví a death metaloví. Takoví jsou IMPLORE i na své novince. Hudba určená do malého klubu, ke spoustě piv a pořádnému večírku. Muzika, kterou budete s chutí poslouchat, když půjdete ráno špinavým městem směrem do továrny na smrt.


"Subjugate" je pořádně ukřičeným, žhavým albem, které připomíná kyselinu chrstnutou přímo do vašeho obličeje. Nečekejte žádné uhlazené melodie, ale spíš pořádnou nálož prašivých kostí, vysypaných před vás na hromadu. Musíte se jimi prohrabat, rozdělit je na ty, které se rozpadají a které ještě splní svůj účel. Metalová kladiva drtí bílé lebky takovým způsobem, že jsem zcela stržen do víru špinavého umírání. IMPLORE jsou možná občas až moc monotónní, vokalistovi by prospěla větší variabilita jeho hlasu, ale koho to vlastně zajímá? Vždyť v důsledku jde stejně hlavě o to, zničit vše živé v okruhu několika kilometrů. A to Němci s přehledem umí. Solidní špinavá hudební záležitost!


Asphyx says:

Again, I have some ugly nightmares. They stretched in my head and rustled my nerves. I woke up with fear, sweating and I did not know what reality was and what a dream was. And then once, when I hear an album by German IMPLORE I was relieved. The album “Subjugate” is like a killer of nightmares.They are crusty, punk, black and death metal – IMPLORE and their new album. This music is suitable for smaller clubs where a lot of beer and a great party is. Music which you want to hear in the morning when you walk to the factory for death through the dirty city. 

“Subjugate” is very screamy and hot album which is like an acid which someone threw into your face. There are any smooth melodies, rather a big portion of ashy bones which were spilled in front of you in a pile. You have to go through them and separate the ones which are decaying from the good ones. Metal hammers are crushing white skulls and it that brings me to a whirl of dirty dying. IMPLORE are sometimes too monotonous and the vocalist would benefit from having a wider range of voice, but who cares. The most important thing is to destroy the world and everything alive within a few miles. And those Germans know how to do that. Solid dirty music!Tracklist:
01. Birth of an Era
02. Loathe
03. Cursed Existence
04. Paradox
05. Disconnected from Ourselves
06. Totalitarian
07. Patterns to Follow
08. Ecocide
09. Technology a Justification for Killing
10. Cult of El
11. Desolated Winds
12. Boundary
13. Untouchable Pyramid
14. Gazing Beyondband:

Gabriel (bass, vocals)
Petro (guitars)
Markus (guitars, vocals)
Guido (drums)


Share this games :

TWITTER