DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 10. listopadu 2017

Home » » Recenze/review - SEVEN PAINFUL – Entrophy Of Soul (2017)

Recenze/review - SEVEN PAINFUL – Entrophy Of Soul (2017)


SEVEN PAINFUL – Entrophy Of Soul
CD 2017, Slovak Metal Army

for english scroll down please

Představte si košatý rozvětvený strom. Na jedné straně se prohánějí ve větvích spletité melodie příjemného rázu a na straně druhé visí ohlodané mrtvoly ve značném rozkladu. Máte ten obraz před sebou? Vnímáte dostatečně veškeré jeho nuance, složitost, barvy, odstíny? Cítíte to chvění? Tak potom jste připraveni i na poslech prvotiny slovenských progresivních death thrasherů SEVEN PAINFUL.

Jejich nová deska "Entrophy Of Soul" je zpočátku pořádně nestravitelným soustem. Musel jsem dlouho žvýkat, zvyknout si na trošku nevýrazný zvuk a občasné zpěvákovy polohy, které mi tolik neseděly, ale přátelé, o tomhle je právě progresivita v metalu. Kapela je "stará" i moderní zároveň, nebojí se objevovat nová, dosud neprobádaná zákoutí. Možná nebude každému po chuti, ale jak známo, všechno má svůj čas. Nakonec mě slovenští maniaci naklonili na svoji stranu.
"Entrophy Of Soul" je zajímavým a pestrým kouskem hudby. Nepostrádá tlak, ale i volnější, poklidné pasáže. Chvílemi je kovovou lavinou, ale příště bych s dovolením ještě trošku přidal na maniakálním výrazu. Když už progresivita, tak se vším všudy. SEVEN PAINFUL jsou zkrátka jiní a je jen na vás, zda se s tím smíříte, či nikoliv. Přirovnávat jejich tvorbu k někomu dalšímu moc nemá cenu, lepší je si udělat názor poslechem ukázek. Album by si určitě zasloužilo silnější, průraznější produkci. Lépe by pak vynikla všechna perversní krása spletitých nápadů. V závěru jsem vlastně hrozně rád, že jsem kapelu "potkal". Líbí se mi jejich nadšení, směr, kterým se vydali. Myslím, že se máme do budoucna na co těšit. Stačí doladit pár detailů a pak nám pořádně nakopou zadky. Solidní progresivní death thrashové album!Asphyx says:

Imagine a nice blossomed tree. On the one side there are pleasant melodies and on the other side are trodden corpses hanging which are decaying. Do you have this image in your brain? Do you perceive enough all of its nuances, complexity, colours and shades? Do you feel the shivering? Then you are ready to listen the first album by Slovak progressive death thrash band SEVEN PAINFUL.


Their new album “Entrophy Of Soul” is like an indigestible bite at first. I had to chew for a while to get used to the faint sound and sometimes there are parts when the vocalist did not sound that great to me. But, my friends, this is what progressive metal is about. This band is “old” and modern at the same time, they are not afraid of discovering new nooks which have not been explored yet. Probably not everybody will love them but as we know everything needs some time. In the end those Slovak maniacs did leaned me on their side. 

“Entrophy Of Soul” is an interesting and colourful piece of music. It does not lack of pressure but it also has some free and peaceful passages. In some parts they are like a metal avalanche but for the next album I would suggest to go even further with the maniac expression. When you want progressive metal, you want it all. SEVEN PAINFUL are different and it is your business if you want to submit or not. I do not see any point in comparing their music with other bands. You should decide for yourself after you listen to it. This album definitely deserve stronger and more productive production so their perverse beauty of intricate ideas could shine through. I am actually really glad that I “met” this band. I like their enthusiasm, the direction they went on. I think that we can look forward to the future and to what they will have for us. They just need to focus on some detail and to kick some ass. Solid progressive death thrash album!

tracklist:
1. The siren`s Domination
2. Violence
3. Bloody desire
4. Rise of the daemon
5. Seven painful
6. Battle
7. Guity Conscience
8. The maze
9. Devastation of Mind
10. Right decision

band:
Matej Valo "Oťap Kozzy" (drums, vocals) Martin Rybár (vocal) Thomas Corner (guitars) Mário Marko (bass)

Share this games :

TWITTER