SYMBOLIC FEST OPEN AIR 2022

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 3. září 2018

Home » » Recenze/review - ULTRA-VIOLENCE - Operation Misdirection (2018)

Recenze/review - ULTRA-VIOLENCE - Operation Misdirection (2018)


ULTRA-VIOLENCE - Operation Misdirection
CD 2018, Candlelight Records

for english please scroll down

Nevím, jak máte nastavený svůj vztah k hudbě vy, ale já z ní musím cítit nějaké emoce. Mám rád kapely, jejichž skladby v sobě mají vnitřní pnutí, poctivé vibrace. Když slyším, že do toho dala smečka všechno. Nutno rovnou napsat, že mě novinka thrashových maniaků ULTRA-VIOLENCE posadila na zadek.

Hlavní nosné motivy desky jsou skvěle napsané, velmi dobře zahrané a hlavně, s ostře průbojným zvukem, který mi zanechává v uších pořádnou paseku. Melodie a nářez. Italové nám letos namíchali pořádně třaskavou směs. Plnou paliva s vysokým oktanovým číslem. Při poslechu jsem se opravdu přenesl do osmdesátých let a ULTRA-VIOLENCE věřím vše beze zbytku.Pokud máte rádi smečky jako DEATH ANGEL, TESTAMENT, EXODUS a potřebujete do žil další pořádnou dávku poctivého, perfektně zahraného thrash metalu, mohu vám "Operation Misdirection" jen doporučit. Cítíte ten tlak? Tu pradávnou metalovou sílu? Hrozně se mi líbí, že si kapela na nic nehraje. Je opravdová, jednou drsná a šílená, jindy s melodiemi, které vám ochladí tělo na bod mrazu. ULTRA-VIOLENCE v tom obrovském množství dnešních "retro skupin" jednoznačně dobývají špici pelotonu. Schopnost narvat mi do hlavy skladby, které si pamatuji i po nějakém čase, roztrhnout moje srdce, přitáhnout mě znovu a znovu k reproduktorům, to již mnoho thrashových kapel neumí. Tahle deska jednoduše pálí, hoří, devastuje! Takhle nějak si představuji pravý nefalšovaný thrash metal! Klaním se a skáču do mosh-pitu! Skvěle!


Asphyx says:

I don’t know what it is your relationship to music, but I must feel some emotions. I like the bands, whose songs possess some inner tension, true vibrations. When I notice that the group gave its music everything. I must directly write that the new record of thrash maniacs ULTRA-VIOLENCE kicked my ass.

The main supporting topics at the album are well written, very good played and especially possess sharp, aggressive sound, which is killing my ears. Melodic and dynamic. This year Italians mixed for us a purely high explosive cocktail full of the fuel with high octane number. During the listening to this album, I travelled to the past, to the eighties and I must say, I trust everything on the ULTRA-VIOLENCE album.

If you like bands as DEATH ANGEL, TESTAMENT, EXODUS and you need some additional dose of the pure, perfectly played thrash metal to your veins I recommend "Operation Misdirection". Can you feel that pressure and immemorial metal power? I appreciate that group is veritable, one time rough and crazy, another time with melodies, which cool down your body into the freezing point. ULTRA-VIOLENCE is one of the best group in the actual massive amount of 'retro groups'. An ability to push into the head all that songs, which I remember even after a long time, to tear my heart, to attract my attention again and again into the CD-player, have only a few thrash metal bands. This record just burns, devastates! That is precisely how I imagine pure, authentic thrash metal! I am jumping into the mosh-pit! Great!

Tracklist:
1. Cadaver Decomposition Island 
2. Welcome To The Freakshow 
3. My Fragmented Self 
4. The Acrobat 
5. Nomophobia 
6. Money For Nothing 
7. The Stain On My Soul Remains 
8. Shining Perpetuity

band:
Loris Castiglia (vocals/guitars);
Andrea Vacchiotti (guitars);
Andrea Lorenti (bass);
Francesco "Frullo" La Rosa (drums).

Share this games :

TWITTER