DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

úterý 31. května 2022

Home » , , , , , , , , , , , , , » Recenze/review - SUPPRESSION - The Sorrow of Soul Through Flesh (2022)

Recenze/review - SUPPRESSION - The Sorrow of Soul Through Flesh (2022)


SUPPRESSION - The Sorrow of Soul Through Flesh
CD 2022, Unspeakable Axe Records

for english please scroll down

Nikdo by to do něj neřekl. Vypadal jako milý chlápek ze sousedství. Vždy zdravil a usmíval se. Jenže v jeho tváři bylo něco divného. Temnota v očích, záblesk šílenství. Mezi lidmi vždy zářil, ale nikdo nikdy neviděl jeho ženu, ani děti. Objevili je náhodou, po mnoha letech. Zakopané na zahradě. Poslouchal jsem nové album chilských maniaků SUPPRESSION a měl pocit, že slyším jejich nářek.

Hniloba, špína, smrt. Tak by se dala charakterizovat deska "The Sorrow of Soul Through Flesh" asi nejlépe. Beru do rukou lopatu a ještě nevím, že za chvilku narazím na prašivá těla v podivných pozicích. Svázaná ostnatým drátem. Tady se nehraje ani nezpívá pro žádné slabochy. Z hudby je cítit odhodlání i smrad čerstvě exhumovaných hrobů. Tohle je pravý death metal, přátelé!


"The Sorrow of Soul Through Flesh" je ze stejné líhně jako díla kapel MALEVOLENT CREATION, DEATH, MONTROSITY, SADUS, DEMILICH, ATHEIST, MORTEM, MORBID ANGEL, OBITUARY. Je perfektně, přesně zahraným odkazem dávných časů, citací ze starých knih Smrti. Každý z nás, věrných fanoušků tohoto stylu ví, že hodně záleží na zvuku, na dobrém obalu, ale hlavně na celkovém dojmu. Hudba vás musí proklít, zničit, pohřbít zaživa. Musí se do vší duše vkrást neklid. Poslouchat tuhle nahrávku, je jako polykat zkaženou krev. Všichni se asi shodneme na tom, že jsme tohle všechno už slyšeli mockrát. Jenže to bychom mohli pověsit naši víru na hřebík a už jen nostalgicky blábolit o starých dobrých časech. Ne, SUPPRESSION nejsou jen obyčejným retrem. Je to vlastně jednoduché. Já jim jejich rouhání bezezbytku věřím. Dovedu si představit, že zajdu na koncert. Tedy až po návštěvě hřbitova, kde se v kapli pomodlím za všechny nemrtvé. Staroba, hnus a ošklivá nálada v opuštěných katakombách. Dávno vím, jak vypadá pravá Smrt. "The Sorrow of Soul Through Flesh" mi ji velmi připomíná. A to je pro mě důkazem, že jsem si vybral dobře. Tahle nahrávka vám totiž urve hlavu i s páteří! Masakr v márnici! Morbidní exhumace starého death metalu! 


Asphyx says:

There was no place, where to bury the corpses. There were moaning wounded victims in the streets, bleeding from open wounds and gradually rotting alive. The atmosphere reminded an apocalypse. Prayers did not help. Eyeless people, mad and wretched, they preferred to commit suicide. The pain could no longer be endured. I haven't buried the corpse into a coffin in a long time and I haven't gone to a morgue and talked to the dead in a long time as well. Now all that was needed was a huge pit and a hellfire that cleaned everything.

The new record of Chilean old school death metalists SUPPRESSION has a very similar mood. The first full-length album is great again. If you are fine with the old deadly stench, a lot of rotten blood and a lot of rotting flesh, then do not hesitate for a moment. Bones are broken here!


SUPPRESSION are genuine members of the Chilean underground. You can hear they play from the heart, honestly, that they believe in their riffs, devastating drums and sick vocals. The gentlemen will take you on a trip to the dark catacombs of old death metal. With a great scabby sound, with atmosphere that resembles exhumation of a fresh grave. Otherwise, you can hear inspiration by bands such as MALEVOLENT CREATION, DEATH, MONTROSITY, SADUS, DEMILICH, ATHEIST, MORTEM, MORBID ANGEL, OBITUARY. Death metal causing the decomposition of the living tissues is played here. No needlessness and curls. Straight to the point. The graves are exhumed, the corpses are stacked in a huge pile and set on fire. I smell the stench of burning flesh from the songs! "The Sorrow of Soul Through Flesh" is like a plague, like a freshly discovered grave. The record is incredibly cold, freezing, dark and at the same time hot, like a piece of high-quality wrought iron. It was as if the band had imprinted their mark on me. I keep adding volume, enjoying the individual passages, dancing on my own grave. SUPPRESSION locked me in a basement. No light, no hope. The album is like a spider web found on a skeleton. Pure sick death metal that exhumes your bodies from the grave! Morgue massacre! Morbid exhumation of old death metal!


Tracklist:
01. Lifelessness
02. Overfeeding Gaps
03. Monochromatic Chambers
04. Unperpetual Misery
05. Unwinding Harmonies
06. Lost Eyes
07. Misunderstanding Reality
08. Self-Eaten Alive
09. Arrowheads
10. Extortion BehaviorsShare this games :

TWITTER