DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 30. dubna 2021

Home » , , , , , » KNIŽNÍ TIPY - Outsider - Stephen King (2019)

KNIŽNÍ TIPY - Outsider - Stephen King (2019)


Outsider - Stephen King
2019, Beta-Dobrovský

Takhle mám Kinga rád. Na malém městečku v Americe, kde se začnou dít divné věci. Knihu jsem četl už před delší dobou, ale zase jsem si na ní vzpomněl. Jednak jsem viděl i seriál a také se v mém okolí objevil člověk, který mi připomínal opravdu Outsidera. Ne že by byl takovou bestií, ale také mi připadalo, že se živí smutkem a utrpením. Hlavní motiv knihy je opravdu zajímavý. Někde mezi realitou a snem, v temných zákoutích lidské mysli, tam musel celý příběh vznikat.

King má velký dar vyprávět. Umí být napínavý, ale i lidský, člověk má pocit, že s postavami doslova žije. Fantazie pracuje na plné obrátky, najednou je bůhví kolik v noci a vy musíte ráno vstávat. Ještě pár stránek. S rudými víčky pak ráno jdete temnými ulicemi města směrem do práce a když se v houští peleší dva ptáci, tak by se ve vás krve nedořezal, jak se leknete. Jsem si naprosto jistý, že lidé živící se smutkem a utrpením druhých opravdu existují. Copak vás někdy nešokuje, jak se někteří jedinci chovají? Kde se bere zlo? King sice nedává přímou odpověď, ale spíše napovídá. Je tajemný. 

Po knize i seriálu jsem si uvědomil, že číst podobné knížky není jenom napínavá záležitost, lehké podráždění fantazie, ale i jakési spojení s autorem. Stejně jako skvělé Růženky, je i Outsider pro mě parádním dílem. Jinak bych jej nepřečetl několikrát po sobě. A  to já zase tak často nedělám. Navíc, když se rozhlédnu, mám pocit, že zlo a temnota kolem někdy pluje jako rozbouřená řeka. Ralph je postavou, která je mě osobně hrozně sympatická. King je jenom jeden. Jsem fakt zvědavý, kdo jej jednou nahradí. Podle mě to nejde. Outsidera lze jenom doporučit!

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi.

Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?


----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Share this games :

TWITTER