DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 29. října 2021

Recenze/review - HATE - Rugia (2021)


HATE - Rugia
CD 2021, Metal Blade Records

for english please scroll down

Další z precizních a perfektních výletů do země stínů v podání HATE. Tím je vlastně řečeno vše. Odkazy na staré dobré VADER, BEHEMOTH, SEPTIC FLESH. Spousta skvělých momentů, ale také pasáží, které mě příliš nebaví. Takoví jsou Poláci i letos. Zajímavé je, že tuhle kapelu vnímá každý fanoušek trošku jinak. Pro jedny jsou už spoustu let kopií věcí předešlých (ruku na srdce, není to dávno pravda a i kdyby, tak mi řekněte smečku, která dnes není).

Osobně mi na HATE vadí vlastně jen jedna věc. Jsou možná až příliš dokonalí. Zvláštní co? Člověk by měl být vlastně nadšený, že dostane skvělé dílo po všech stránkách. Parádní nápady, vypilovaný zvuk. Krásně temné promo fotky. Kdo zažil koncerty, tak může potvrdit, že takhle parta na sobě neskutečně maká. Je talentovaná, schopná, zajímavá. Jen bych ocenil trošku víc živočišnosti, pocitu, že album nahráli opravdu lidé. Chci snídat syrové kousky masa na dřevěném podnose a ne instantní umělou náhražku, jestli mi rozumíte.


Dnešní fanoušek podobný přístup ale žádá a chce. Jenže já mám pořád z HATE neodbytný pocit, že si na démony jenom hrají. Black metal i death by měl mít (dle mého skromného názoru) v sobě také hnusnou špínu, ošklivost a syrovost. Upír přece nemůže být jen sexy kámoš. Měl by vás rozsápat, zničit, spálit a měla by mu u toho z huby odkapávat opravdová smradlavá krev. Při "Rugia" se ale tak necítím. Moje myšlenky těkají jinde. Nástupy jsou sice mocné, připomínají okultní a zlou symfonii. Spousta pasáží je skvělá, neřku-li vynikající. Ale co je to platné, když se nedokážu soustředit. HATE moc tlačí na pilu v představě jak by měli vypadat a znít. Forma převážila nad obsahem a i když se opět jedná o zajímavý a (ano, opět) dokonalý koncept, po nějaké době mě deska zkrátka vůbec nebaví. Možná je to zvláštní, protože bylo vlastně splněno vše důležité - zvuk, obal, obsah. Chybí mi ale chvění, černá jiskra, chuť si vytrhat vlasy z hlavy, zařvat si. Příliš umělé, plastové, ale taková doba bohužel je. Je to vlastně jako vždy. K "Rugia" se můžete postavit pozitivně a napsat o něm ódy jako o nejlepším albu roku. Nebo jen uznale pokývat hlavou nad schopnostmi muzikantů a produkce a jít si poslechnout něco jiného. Patřím do té druhé skupiny a nic s tím neudělám. Nejde to. Vnímám extrémní hudbu úplně jinak. Dokonalý black death metal, který mě vůbec nebaví! 


Asphyx says:

The album is very good for listening, it is quite energetic in this way, but I¨m missing a clue, a piece of bloody meat, that I would like to bite. I try to get "Rugia" in my head, with no effect. The classic is completed with dark elements, the sound is perfect, the production also. But I have to say that I'm always allergic to album after time. The fans will be satisfied and I prefer to go back to my grave. I close the hatch and let me dream about other bands. HATE recorded the perfect album in fact, but I don't like it. Perfect black death metal that I don't enjoy at all!


Tracklist:
01. Rugia
02. The Wolf Queen
03. Exiles Of Pantheon
04. Saturnus
05. Awakening The Gods Within
06. Resurgence
07. Velesian Guard
08. Sun Of Extinction
09. Sacred DnieperShare this games :

TWITTER