SYMBOLIC FEST OPEN AIR 2022

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 3. prosince 2021

Home » , , , , , » KNIŽNÍ TIPY - V temnotě - Mike Omer (2019)

KNIŽNÍ TIPY - V temnotě - Mike Omer (2019)


V temnotě - Mike Omer
2019, Cosmopolis

Většinou se mi nezdají žádné sny, ale po přečtení druhé knihy od Mika Omera, jsem je měl vskutku děsivé. Jeho popis toho, co se děje s člověkem, když je pohřbíván zaživa, je opravdu šílený a hmatatelný. Četl jsem jedním dechem, byl napnutý, překvapený. Sešly se tu všechny pocity, podle kterých považuji knihu za dobrou. Autor je opravdu skvělý vypravěč, dokáže být i ve všem tom marastu vtipný (scénky s Marvinem by klidně mohly aspirovat do nějaké komedie). Zoe je úžasná, Tatum také. 

Mám rád vyšetřovací dvojice, muže a ženu, kde to mezi nimi jiskří. Případ je opět velmi propracovaný, po každé kapitole jsem přemýšlel, kam by se mohl děj dále ubírat. Navíc píšu o death metalu, který se podobnými tématy často zaobírá a tak se staly některé pasáže velmi dobrou inspirací. Neviděl jsem, neslyšel, nevnímal. Jen jsem si četl. Děsilo mě vrahovo vysílání vražd v přímém přenosu. Uvědomil jsem si, jak je vlastně šílené, jakým způsobem lze dnes technologie zneužít. Mám neodbytný pocit, že něco podobného se doopravdy stalo. Určitě jsem o tom četl někde ve zprávách. 

Chodí mezi námi bohužel spousta šílenců. Mohl bych si číst jen komedie, obklopit se hezkými věcmi a vymazat zlo z celého života. Ale sami moc dobře víte, že to nejde. V dnešní době na nás šokující obrazy, příběhy, nenávist a jed útočí ze všech stran. Možná jsme už trošku otupělí. V temnotě je příběh, který se klidně mohl opravdu stát. Je svým způsobem hrozně lidský, obyčejný, syrový. A to se mi právě hodně líbí. Žádné nevysvětlitelné záhady, ani dokonalí vyšetřovatelé - supermani. Jen lidé z masa a kostí, se svými slabostmi.

Chytil jsem se, navnaděn předchozím V mysli vraha a kniha se mi líbí tak nějak stejně. Mám rád podobný styl vyprávění, ten chlad, temnou mysl dalšího magora, který měl samozřejmě zlé dětství. Vždycky pak přemýšlím, jestli by nebylo lepší podobné jedince izolovat, případně popravit. Ale to je na jinou diskuzi. Oceňuji i to, že Omer popisuje velmi citlivě reakce pozůstalých. Je vnímavý, empatický, i tyto vedlejší postavy jsou vykresleny opravdu reálně.

Představa, že mě někdo pohřbí zaživa, patří k těm nejošklivějším, co jsem četl. Ne že bych trpěl klaustrofobií, ale Omer popisuje vše tak neskutečně uvěřitelně, že jsem i já zavřený a bojuji o život. Ano, opravdu jsem měl několik ošklivých snů. Proč bych to nepřiznal, je to přeci také důkaz toho, že je kniha velmi dobře napsána. Ušel jsem za den něco kolem 20 km v lesích. Povídali jsme si s manželkou, jen tak, protože byl klid. Vzduchem poletoval sníh. Šli jsem kolem jednoho starého hřbitova. A já ji nemohl nic prozradit, protože knížku ještě nečetla. 

Pak přijdete domů a říkáte si, jak jsou ti obyčejní policisté (ne Zoe a Tatum) trošku tupí, vy už přeci tušíte! Protože už je vám teplo, vytvořili jste si v hlavě pokračování. Otáčíte další stránku a jste v Texasu. Noční můry ožívají, fantazie pracuje na plné obrátky. Psychologie vraha je  vykreslena ve velmi reálných barvách. Zoe má ale strach i o sestru, v minulém díle se totiž vrátil ještě jeden sériový vrah, kterého potkala jako mladá holka ze sousedství. Pošle jí fotku s její sestrou. A vy se pak bojíte, drásá vám to nervy a nemůžete se odlepit od stránek. Vše graduje a ani k tomu nejsou potřeba hektolitry krve a zaručeně geniální mozek. 

V temnotě a V mysli vraha považuji za jedny z nejlepších psycho thrillerů, co jsem v poslední době četl.


KNIŽNÍ TIPY - V mysli vraha - Mike Omer (2019):

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Video s dívkou drápající nehty víko své rakve patřilo k tomu nejhoršímu, co Zoe kdy viděla. Ještě víc ji však znepokojil popisek: Experiment číslo jedna.

Ona i její partner, zvláštní agent Tatum Gray, dělají, co mohou, aby našli monstrum stojící za šokujícím videem, ale brzy se na webu objeví další a je nalezena druhá mrtvá dívka. Zoe má navíc plnou hlavu jiného vraha, který ji pronásleduje od dětství a teď se zaměřil na její mladší sestru.

Vždy věděla, že ji práce může přivést předčasně do hrobu, ještě nikdy se ale neocitla v takovém nebezpečí.---------------------------------------------------------------------------------------------------
Share this games :

TWITTER