SYMBOLIC FEST OPEN AIR 2022

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 9. července 2021

Home » , , , , » KNIŽNÍ TIPY - Čtvrtá opice - Jonathan Dylan Barker (2018)

KNIŽNÍ TIPY - Čtvrtá opice - Jonathan Dylan Barker (2018)


Čtvrtá opice - Jonathan Dylan Barker
2018, Domino

Venku pršelo a já se koukal z okna. Musel jsem, protože některé pasáže v knize Čtvrtá opice jsou hodně brutální. Musel jsem někdy i odvrátit zrak. Ne, že bych byl taková citlivka, ale deník, který si vrah psal, je opravdu šílený. Nejhorší je, že takoví lidé mezi námi asi opravdu chodí. Jonathan navíc píše opravdu poutavě, v některých momentech mi připomínal mého oblíbeného Cartera. 

Kratší kapitoly mě nutily nepřestávat. A dole před domem v dešti někdo stál. Nebo ne? Taky si pamatujete takový ten pocit, který má člověk po dobrých knihách? Když četl Řbitov zvířátek a pak se lekal každé kočky, která mu přeběhla přes cestu? Tak přesně takhle vnímám i Čtvrtou opici. Konec je možná trošku překombinovaný, ale přikládám to tomu, že se chtěl autor také trošku odlišit.

Protože přátelé, chorá mysl je něco hrozného. Schválně, zkuste si jednoduchý test (lze dohledat na internetu) od F.B.I., jestli nejste psychopati. Já vím, mezi sny a realitou, uskutečněním, zbývá ještě hodně kroků, ale když občas čtu, co jsou schopni lidé vyplodit na internetu, trošku se děsím. A to pořád mluvíme o té části, která je vidět a je kontrolována. 

Pro mě je jak u hudby (píšu o tom každý den), tak i u knih, nejvíc důležité, že mě musí chytit, pohltit, zaujmout. To se Čtvrté opici povedlo na výbornou. Stejně je to zajímavé, detektivky mě nikdy dřív nebavily. Možná tak starý dobrý Hitchcock nebo paní Agatha, ale podobné krimi thrillery jsem začal číst až před lety, když se narodily děti. Dokázal jsem se na ně totiž soustředit. Mám jinak rád sci-fi i třeba historické romány, je to vlastně jedno, důležité je, aby uměl autor psát. 

A to Jonathan Dylan Barker opravdu umí. Občas si sice říkám, jestli už to není celé moc úchylné, jestli bych se neměl soustředit na něco hezkého, přečíst si třeba romantický román ze současnosti, ale když mě tyhle věci nějak nebaví. Možná je to tím, že stejně všichni čekáme pomalu na smrt, možná se jen rádi bojíme, kdo ví? 

Každopádně, Čtvrtá opice je dalším z mých knižních tipů. Říkám vám, ideální je chalupa v horách, poblikávající lampička a mihotající se stíny. Není náhodou někdo na chodbě? A opravdu si myslíte, že znáte svého souseda dobře? Nepřipadá vám poslední dobou nějaký divný? Dojděte se ho zeptat, jestli si nepíše deník. Třeba vás hodně překvapí, stejně jako mě tato skvělá napínavý kniha. Vřele doporučuji všem fanouškům kvalitních thrillerů a krimi.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Je perfekcionalista, je neuchopitelný, je psychopat. Přezdívá se mu Opičí vrah. Je to zabiják s pokřiveným viděním světa a s absolutní absencí soucitu.

Detektiv Sam Porter ho pronásleduje dlouhých pět let a po celou tu dobu od něj dostává balíčky s děsivým obsahem. Každá doručená zásilka obsahuje část těla zavražděné oběti.

Teď ale došlo k významnému zvratu v pátrání: Porterovi se dostal do ruky vrahův deník. Podaří se mu z šílencových zápisků vydedukovat jeho osobnost? Dokáže rozklíčovat motivy jeho jednání? Pokud uspěje, mohl by dosáhnout něčeho donedávna nepředstavitelného – totiž najít příští Opičákovu oběť dřív, než bude pozdě.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Share this games :

TWITTER