DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 7. února 2022

Home » , , , , , , , , , , » Recenze/review - MALEFIC THRONE - Malefic Throne (2022)

Recenze/review - MALEFIC THRONE - Malefic Throne (2022)


MALEFIC THRONE - Malefic Throne
EP 2022, Hells Headbangers Records

for english please scroll down

Musím cítit pařát s ostrými drápy, který mi trhá vnitřnosti na kusy. Musím hnít zaživa, svíjet se v křečích, dávit se vlastní zkaženou krví. Přesně takhle má znít death metal. Ten opravdový, ryzí, syrový a surový, jako mrtvola utopená ve floridských močálech. Už jen to jméno zní - MALEFIC THRONE. Stačilo několik prvních tónů a naplno jsem podlehl. Roztrhán na kusy se snažím posbírat mozek, který mi byl právě vystřelen z hlavy. 

Legendární démoni temnoty Steve Tucker (MORBID ANGEL), Gene Palubicki (PERDITION TEMPLE), John Longstreth (ORIGIN) a jejich nová smečka rozzuřených aligátorů. Talent, absolutní tma a nahrubo nasekané zlo. Víc myslím dodávat netřeba. Líbí se mi masivní, zabijácký zvuk, s chutí se dívám na parádní infernální obal. Vítejte v záhrobí, kde hoří staré modly!


Stylově ctí pánové rukopis svých původních skupin. Nové stejnojmenné EP obsahuje perfektně namíchaný koktejl z death metalu, blacku, thrashe a deathgrindu (plus neskutečně technicky nasypané bicí). Žádné slitování, jen bolest, strach a panické ataky. Deska je velmi dobře složena, obsahuje v sobě pověstnou černou jiskru, i spoustu nápadů. Navíc mě neskutečně baví ji poslouchat. Venku se setmělo a ulicemi se toulají přízraky. Tady se hraje pro všechny prokleté, pohřbené zaživa za hřbitovní zdí. Navíc je cítit, jak si pánové skládání užívali. Songy mají drive, sílu, starodávnou energii, načerpanou na odvrácené straně světa. Nic pro slabé povahy, řekl bych, zvrácenost muziky je pro obyčejného smrtelníka až příliš velká. Rychlost, zběsilost, šílenství. Excelentní cover od SODOM ("Nuclear Winter"). Rozdrcené kosti, popálený obličej, vnitřnosti roztrhané na kusy. Všechno s touhle smečkou zažijete a ještě za to budete rádi. Je to neskutečná jízda pro všechny fanoušky opravdové, reálné smrti. Pokud máte rádi ANGELCORPSE, VITAL REMAINS, BLASPHEMY, DEICIDE, DIABOLIC a každé ráno uléháte do své oblíbené rakve, tak neváhejte ani chvilku. Totální blasfemie, death metalové inferno!


Asphyx says:

I need to feel a claw with sharp claws tearing my insides apart. I must rot alive, writhe in spasms, gag on my corrupted blood. That's what death metal is supposed to sound like. The real thing, pure, raw and raw, like a corpse, drowned in the Florida swamps. The name alone is MALEFIC THRONE. The first few notes were enough and I succumbed. Torn to pieces, I try to pick up the brain that has just been blown out of my head.

Legendary demons of darkness Steve Tucker (MORBID ANGEL), Gene Palubicki (PERDITION TEMPLE), John Longstreth (ORIGIN) and their new pack of angry alligators. Talent, absolute darkness, and coarsely chopped evil. I think that's all I need to say. I like the massive, killer sound, I look with relish at the awesome infernal cover art. Welcome to the afterlife, where old idols burn!


Stylistically, the gentlemen honour the handwriting of their original bands. The new eponymous EP contains a perfectly mixed cocktail of death metal, black metal, thrash and deathgrind (plus incredibly technical drums). No mercy, just pain, fear and panic attacks. The album is very well composed, contains the proverbial black spark, and a lot of ideas. Plus, I enjoy listening to it immensely. It's dark outside and ghosts are roaming the streets. This is a play for all the damned, buried alive behind the cemetery wall. Plus, you can feel how much fun the gentlemen had composing it. The songs have drive, power, ancient energy, picked up on the other side of the world. Nothing for the faint of heart, I would say, the perversity of the music is too much for the mere mortal. Speed, frenzy, madness. Excellent cover by SODOM ("Nuclear Winter"). Bones shattered, face burned, guts ripped apart. You'll experience it all with this pack and be glad you did. It's an incredible ride for all fans of real, real death. If you like ANGELCORPSE, VITAL REMAINS, BLASPHEMY, DEICIDE, DIABOLIC and you lie down in your favourite coffin every morning, don't hesitate a moment. Total blasphemy, death metal inferno!

Tracklist:
01. Deciding The Heirarchy
02. The Dawn Of The Truth
03. A New Hand Upon The Blade
04. Nuclear Winter (Sodom)

band:
Steve Tucker - Bass, Vocals
John Longstreth - Drums
Gene Palubicki - GuitarsShare this games :

TWITTER