DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pondělí 25. července 2022

Recenze/review - TORTURIZED - Aftermath (2022)


TORTURIZED - Aftermath
CD 2022, Apostasy Records

for english please scroll down

Představte si starý opuštěný chrám, vybudovaný kdysi hluboko pod zemí. Už když vstoupíte, ucítíte ve svých vnitřnostech chlad. Odehrávaly se zde rituály, o kterých se mezi normálními lidmi raději nemluvilo. Bolestivé a kruté. Když poslouchám novinku německých TORTURIZED, doslova vidím před sebou postavy v kápích. Vše je zaznamenáno na freskách. Zeď vypráví, žaluje, občas si pletu červenou barvu s krví. Najednou se zavřou dveře a já vím, že je konec. Konec mého života na tomto světě. Čeká mě jiný, temnější.

Alespoň tak novou desku vnímám já. Moje další setkání s kapelou je opět skvělé. A neskutečně si je užívám. Skladby jsou zde totiž perfektně složenými, mocnými opusy. Nutno poslouchat v chladu a tmě. To je ale samozřejmost. Našlapujte opatrně, za každým rohem může čekat vaše smrt. S tím počítejte. 


"Aftermath" je opět hymnou všech prokletých. Volně inspirováni třeba takovými BEHEMOTH, DYING FETUS, CATTLE DECAPITATION, IMMOLATION, RIVERS OF NIHIL ale i třeba VOIVOD. Vlivů je samozřejmě víc, ale není to tolik důležité. Hlavní je, že se album velmi dobře poslouchá. Je vznešené, inteligentní. Má zničující zvuk, perfektně provedený obal. Myslím, že každý fanoušek si přijde na své. Jako bych se vznášel na krvavých vlnách, surfoval na ostří nože. TORTURIZED dokáží být divocí, zběsilí, šílení, ale i v těch nejextrémnějších pasážích jsou jasně čitelní. Jejich death metal je ukovaný z té nejkvalitnější oceli. Zakalený v opuštěných chrámech. Rád se s jejich novou deskou procházím v podzemí. Doporučuji poslouchat v klidu a pořádně nahlas. Ze skladeb doslova odkapává chlad, napětí. Deska pálí a žhne, chladí a mrazí. Jsem opravdu rád v její přítomnosti. Když poslouchám novinku německých TORTURIZED, vidím před sebou postavy v kápích. Rituál může začít. Vzduch prořízne kytarový riff a jsem ztracen. Pohřben zaživa. Obětí jsem nakonec já sám, obyčejný smrtelník i posluchač. Němci nahráli vynikající album po všech stránkách. Připomíná mi ozvěny ze starých katakomb. Umírám a znovu se rodím. Pomalu se ze mě stává přízrak, poslouchám totiž "Aftermath". Magická, temná death metalová symfonie!


Asphyx says:

I bow down to this new album by German TORTURIZED. It is full of hot, spicy ideas which spew from the death metal itself. The songs have unbelievable amount of layers and they feel like a symphony of evil. Yes, this is how would classical musician played if they would decide to play death metal. Progressive ideas are everywhere on this album. However these gentlemen still have their ability to compose raw and uncompromising motives. This album cuts unbelievably, it burns, and it transforms the death itself into a clear pain. Like a river full of rotting blood which although flows slowly it will kill everything live on earth for sure. These guys managed to avoid some unnecessary exhibitions on this album. Everything is on its place so this album is like a very hot spice. "Aftermath" is one of my most played albums at all for a very long time. Progressive death metal which doesn´t lack of darkness and it is played with an unbelievable power!


"Aftermath" is once again the anthem of all the damned. Loosely inspired by BEHEMOTH, DYING FETUS, CATTLE DECAPITATION, IMMOLATION, RIVERS OF NIHIL and even VOIVOD. Of course there are more influences, but it's not that important. The main thing is that the album is very easy to listen to. It's sublime, intelligent. It has a devastating sound, a perfectly executed cover. I think every fan will find it to their liking. I feel like I'm floating on bloody waves, surfing on a knife edge. TORTURIZED can be wild, frantic, insane, but even in the most extreme passages they are clearly legible. Their death metal is forged from the finest steel. Obscured in abandoned temples. I like to walk underground with their new record. I recommend listening quietly and loudly. The songs literally drip with cold, tension. The record burns and glows, chills and freezes. I'm really happy in its presence. When I listen to the new release from Germany's TORTURIZED, I literally see figures and hoods in front of me. The ritual can begin. A guitar riff cuts through the air and I'm lost. Buried alive. The victim is ultimately myself, a mere mortal and a listener. The Germans have recorded an excellent album in every respect. It reminds me of echoes from the old catacombs. I die and am born again. I'm slowly becoming a ghost, listening to "Aftermath". A magical, dark death metal symphony!Recenze/review - TORTURIZED - Omnivore (2017):Tracklist:
01. Caustic
02. Inversion
03. Haven
04. Ecocide
05. Maelstrom
06. Asylum
07. Nebula
08. Dissolution
09. Insomnia
10. AftermathShare this games :

TWITTER