DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 10. listopadu 2022

Home » , , , , , , , , , , , , , , , , » Rozhovor - DEVILPRIEST - Pravý, démonický, bestiální black death metalový masakr!

Rozhovor - DEVILPRIEST - Pravý, démonický, bestiální black death metalový masakr!

Rozhovor s black death metalovou skupinou z Polska - DEVILPRIEST.

Odpovídal Necro Docre, děkujeme!

Přeložila Duzl, děkujeme!

Otázky připravil Jakub Asphyx.

Ave DEVILPRIEST! Zdravím do polského undergroundu. Doufám, že je u vás vše v pořádku. Mělo by, máte na kontě letos druhé skvělé album své kariéry. Musím se přiznat, že mě doslova přikovalo na zeď. Je temné, energické, řeže ostrou hranou nože. Je hodně slyšet, že jste odvedli skvělou práci a taky velká porce talentu. Jak vnímáš novou desku v souvislosti s vaší prvotinou? Kam jak jste se chtěli posunout a v čem jsou podle tebe nahrávky odlišné?

Zdravíme z ďáblovy kaple. Vážíme si tvého obdivu našeho nového alba, jsme velmi spokojeni s tím, co se nám podařilo. Předchozí album skládali tři lidi, z nichž každý měl trochu jiný pohled na to, jak by naše hudba měla vypadat. Skladby tak byly stylově pestřejší. Tento hudební rozpor měl za následek zúžení sestavy DEVILPRIEST. "In Repugnant Adoration" jsme skládali jen ve dvou, přičemž naše vize se víc shodovaly. Nové album je proto nejen ucelenější, ale také více zaměřené na black death metal a zároveň opouští vliv takzvaného moderního death metalu, který se objevil na počátku roku 2000.

„In Repugnant Abortion“ v sobě obsahuje všechny atributy dobrého death metalu. Pro mě osobně se jedná o desku, ke které se hrozně rád vracím. Jakým způsobem vznikala? Jak skládají nový materiál DEVILPRIEST?

Obecné pravidlo, kterým se při psaní řídíme, zní: "Žádné slabé nebo překombinované riffy". Na konkrétní skladbě pracujeme tak dlouho, dokud nejsme plně přesvědčeni, že už se s ní nedá nic dělat. Skladba většinou vzniká od nuly, ze dvou nebo tří riffů, které dohromady znějí dobře. Pak aplikujeme další vrstvy, akcenty, přemostění, přechody, změny tempa atd. Texty se obvykle píší v posledním kroku. Všechny zkušební verze jsou nahrané, takže máme čas je poslouchat, analyzovat a vylepšovat.


Dohledal jsem si, že pod mixem a masteringem je podepsán Haldor Grunberg. Musím potvrdit, že zvuk doslova zabíjí. Pořád mě to nutí na hi-fi věži přidávat volume. Haldor vám vytvořil zvuk, který je krutý, surový a zároveň temný a živočišný. Jak se vám s ním spolupracovalo a proč právě on? V jakém studiu jste nahrávali a jak vše probíhalo?

Nahrávání probíhalo na několika místech podle toho, jak jsme si představovali ideální zvuk daného nástroje. Když byly všechny nahrávky navrstveny, vytvořili jsme hrubý mix, který pak sloužil jako vodítko pro finální mix s Haldorem, kterého nám Odium Records navrhli jako vhodného člověka, který nám pomůže dosáhnout našich cílů.

Nedílnou součástí a jakýmsi bonusem navíc je pro fanoušky dnes CD. Vy jste jej vydali u Odium Records a je opatřeno mrtvolným obalem. Kdo je jeho autorem? Vysvětluji si to dobře, že se jedná o vstup do pekla? Jak jste motiv vybírali a jak souvisí s hudbou na novince?

Za hlavní médium pro šíření evangelia DEVILPRIEST považujeme fyzické formáty (CD, LP, MC). Album vychází u Odium Records a také u Spreading the Pest Productions z Chile, kteří budou pokrývat především americký trh. Obě vydání mají stejný obal, ale liší se barvami. Obal vytvořila společnost BMS Illustration. Jejím záměrem bylo zachytit textový obsah alba. Podobně jako hudba byl vytvořen postupným přidáváním různých vrstev. Toto výtvarné dílo je jakýmsi prostředníkem mezi posluchačem a jeho vrozený tmářstvím. Prostředek, který má být použit během cesty za odpudivou adorací. Pro někoho to může být vstup do pekla.


Toulám se podsvětím již přes třicet let a do Polska si chodím pro muziku vlastně na jistotu. Myslím, že máme podobnou náturu i vkus, co se týká metalu. Mám vaše kapely hodně rád a pečlivě sleduji vaši scénu. Možná vám i trošku závidím, my máme u nás jen pár death metalových smeček, které stojí za to. Čím si to vysvětluješ, že zrovna u vás se blacku a death metalu tolik daří? Jak vnímáš vaši scénu, fanoušky, labely?

Nemám pro to vysvětlení, zdá se, že existují země, národnosti nebo zeměpisné oblasti, které jsou pro určité metalové žánry příznivé. V posledních letech jsem se trochu stáhl ze scény, takže jsem to s nějakým zvláštním zaujetím nesledoval. V minulosti většina polských kapel hledala zahraniční labely, ale nyní se některé naše labely rozrostly do takové velikosti, že jsou schopny vydávat renomované kapely ze zahraničí. Díky tomu je více peněz na propagaci místních kapel, což výrazně posiluje polskou scénu.

Hrajete devastující death metal ovlivněný mimo jiné i americkou školou. Dnes se vlastně kapela nemůže vyhnout srovnání, mě by ale zajímalo, jak vlastně vznikl nápad založit DEVILPRIEST, kdo byl a je vaším vzorem a kam vaši kapelu chcete posunout? Lákají vás třeba velké zahraniční festivaly, jste ochotni vyrazit na turné s nějakou slavnější smečkou?

Stává se, že muzikanti někdy založí novou kapelu, aby zhmotnili nápady, které se jim nehodí do jejich současných projektů. A to se stalo i v případě DEVILPRIEST. Naším cílem je přinášet kvalitní satanistický black death metal, bez ohledu na současné či budoucí trendy na metalové scéně. Pokud nám to přinese zisk, fajn, ale prozatím se nehodláme zastavit, ať už bude výsledek jakýkoli. Nevadí nám velké festivaly ani role supportu na turné, pokud podpoříme toho správného headlinera.


Když jsem před šesti lety zakládal svoje stránky, měl jsem vizi, že se budu snažit podporovat kapely, které podle mě nejsou tolik na očích. Dát o nich vědět světu. Myslím, že se mi to celkem daří, alespoň podle ohlasů. Jak přistupujete k propagaci vy? Necháváte to na labelu nebo sami posíláte CD různě na recenze? Já si třeba alba, která mě opravdu baví, kupuji. Jak jste na tom vy? Jste také fanoušci, co rádi a často podporují své kolegy? Chodíte na koncerty? Paříte?

Většinou se spoléháme na label, naše sociální sítě a streamovací kanály na youtube, ale také si vyměňujeme spoustu našich věcí s jinými labely a kapelami. Je prostě nemožné poslat fyzickou kopii každému zinu. Kromě toho, že jsme muzikanti, jsme samozřejmě i fanoušci, takže podporujeme kapely tím, že si kupujeme jejich merch a chodíme na koncerty.

Na jednou stranu má dnes začínající kapela spoustu možností, jak o sobě dát vědět, ale zase na druhou stranu, skupin je obrovské množství a fanoušci se v nich ztrácejí. Hodně lidí jen stahuje mp3 z internetu a místo koncertu raději plive jedovaté sliny na facebooku. Jak vás, jako DEVILPRIEST ovlivňují moderní technologie? Co si myslíš o stahování muziky, google metalistech, streamování muziky apod.?

Vzhledem k ohromnému počtu kapel je nutné, aby existovalo streamování a stahování. K vyhledávání nových kapel používám hlavně bandcamp nebo youtube. Když najdu něco skvělého, začnu hledat fyzické nosiče. Ale stejně si nemůžete koupit všechno, co chcete. Zároveň mě nezajímají diskuse na sociálních platformách nebo fórech. Nepotřebuji si s ostatními vyměňovat názory na hudbu.


S oblibou se ptám muzikantů na to, co pro ně znamená death metal. Jak by jej definovali, jestli je pro ně spíše filozofií a životním stylem nebo „jen“ relaxem. Co znamená pro tebe? Jak jej vnímáš a prožíváš?

No, nezužoval bych to striktně na death metal. To, co mě v hudbě pohání, je Ďábel a je jedno, jestli je to DM nebo BM. Osobně to považuji za životní styl.

Na závěr klasická, ale důležitá otázka. Co chystají DEVILPRIEST v nejbližších měsících? Kde vás můžeme vidět na koncertě a kdy navštívíte Českou a Slovenskou republiku?

Konečně jsme dali dohromady sestavu a můžeme naplno propagovat nové album na koncertech. Zatím nemáme žádné konkrétní plány, ale předpokládáme, že po premiéře alba se objeví další nabídky na hraní. Na nabídky se těším hlavně z Plzně, protože Pilsner Urquell je jedno z mých nejoblíbenějších piv. Od posledního alba uplynulo hodně času a my potřebujeme světu znovu připomenout naši existenci, naštěstí na další desku nebudete muset čekat tak dlouho. Neztrácíme čas a už pracujeme na nástupci "In Repugnant Adoration".

Děkuji moc za rozhovor. Přeji nejen nové desce spoustu úspěchů a ať se co nejvíc rozšíří řady vašich fanoušků. Budu se těšit zase někde naživo a ať se vám daří jak po hudební stránce, tak i v osobní rovině. Jdu si „In Repugnant Abortion“ zase narvat do hlavy!

Díky za podporu. Držte se ďábla.

Share this games :

TWITTER