DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 3. března 2022

Rozhovor - GENERAL SURGERY - Klasický masakr motorovou pilou!


Rozhovor s death gore grind metalovou skupinou ze Švédska - GENERAL SURGERY.

Přeložila Duzl, děkujeme!

Otázky připravil Jakub Asphyx.

Recenze/review - GENERAL SURGERY - Lay Down and Be Counted (2021):

Ave GENERAL SURGERY! Zdravím do Švédska. Doufám, že je u vás vše v pořádku. První věci, které jsem si všiml, když jsem začal poslouchat vaše nové EP „Lay Down and Be Counted“, byla změna image. Mám vás zafixované jako „kluky celé od krve“ a najednou jste na promo fotkách elegáni v rouškách. Ovlivnila vás pandemie opravdu tolik? Byla hlavní inspirací pro tvorbu nového materiálu?

GS: Zdravím ze Švédska. Věci se mají jako všude ve světě... jsme v pohodě! V poslední době jsme moc nezkoušeli - žijeme v různých městech, různých životních situacích atd., když už jsme zkoušeli, tak většinou před koncerty a ne při psaní nového materiálu. Najednou nebyly žádné koncerty, tak jsme začali zkoušet nový materiál - i když stále jen zřídka. A taky jsme posbírali pár skladeb, které byly napsané v posledních několika letech, ale nikdy jsme je nenahráli. To byla velká zábava! Ale nenazýval bych to změnou image – můžeme to nazývat “outfit ze zkušebny”.


Změna nenastala jen u promo fotek, ale také ve zvuku. Pokud se nepletu, tak jste byli vždy věrni švédským nahrávacím studiím, ale tentokrát jste zvolili Dana Randalla z USA. Osobně mi připadá zvuk takový ještě víc syrovější, temnější, ale zároveň má „ksicht“ GENERAL SURGERY. Proč právě Dan Randall?

GS: Zvuk není něco, co bych přičítal Danovi! Mastering dělal on - a znělo to skvěle! Ale tentokrát jsme vlastně jen pořizovali nějaké demo nahrávky ve zkušebně při hraní nových skladeb a znělo to opravdu dobře. Tak jsme se rozhodli dát světu nahlédnout do nové muziky - už to bylo nějakou dobu, co jsme něco vydali. Vybrali jsme tedy několik nových skladeb, vzali jakési nahrávací zařízení a sami si je nahráli. Ve zkušebně. (Druhý) kytarista Dr. Carlsson, strávil spoustu času učením se mixážních věcí - nikdy předtím to nedělal - a všechno si smíchal sám. A chtěli jsme syrovější, méně naleštěný zvuk. A myslíme si, že to zvládl skvěle! A Dan to pak dokončil skvělým masteringem.

Ono vůbec, GENERAL SURGERY jsou jedna z kapel, která si od svých začátků zachovává svůj jasný výraz a styl, jste nezaměnitelní. Přitom jediným původním členem je Joacim Carlsson. Znamená to, že on je hlavním autorem hudby a má poslední slovo? Jak vlastně tvoří, skládají GENERAL SURGERY nový materiál?

GS: Má to hodně společného s jeho hrou - přidanými harmoniemi atd. A také frázování zpěvu je obrovský rozdíl. Joacim sice skládá hodně hudby, ale ne všechnu. Možná 40 až 50 %. Adde, bubeník, toho taky hodně napíše a zbytek dodá zbytek kapely. Ale po zkouškách nových skladeb bych řekl, že "kouzlo" se děje až poté, co je hotová základní struktura skladby a riffy. Skladby bez vokálů a bez přidaných kytarových harmonií atd. mi většinou nepřijdou, že znějí příliš jako General Surgery.


Po textové stránce si nelze vaší kapely také nevšimnout. Patologie je samozřejmě hrozně důležitá věda, když jsem dělal na civilní službě v nemocnici, tak jsem tam ale nejezdil vůbec rád. Líbí se mi v hudbě podobná témata, ale naživo mi to příliš příjemné nebylo. Ten pach, mrtvá těla, zpočátku se mi dělalo fakt špatně. Jak jste na tom vy? Byli jste někdy doopravdy na pitevně a zažili třeba pitvu? A o čem jsou texty na nové desce?

GS: Samozřejmě, že na pitvy chodíme pořád!! Haha ... ne, ani ne. Určitě jsem na žádné nebyl osobně naživo. A na podobné věci se nedívám ani na videích. Díval jsem se na poměrně dlouhý internetový kurz lidské anatomie, kde používali skutečná těla, to bylo celé o anatomii a velmi zajímavé! Zajímají mě vědecké věci, ale ne ty nechutné. Texty jsou vždy s humorným nádechem a mohou být opravdu o čemkoli - ale se spoustou lékařské terminologie. Nejčastěji se témata týkají smrti, mrtvol, pitev a podobně, ale máme i jednu skladbu o pojídání ovesné kaše!

Když už jsme u těch textů, asi se mnou budeš souhlasit, že pro většinu lidí jsou dodnes témata vašich desek nechutná, někdy i šokující. Určitě jste i otcové. Jak tohle vysvětluješ svým dětem. Takové to, když přijdeš do školky pro dcerku a máš na sobě vaše tričku s mrtvolou. Vyzvedneš dítě s plyšovým unicornem a paní učitelka na tebe kouká jako na vraha:). Neptal bych se, kdybych to nezažil na vlastní kůži. Měli jste s texty, obaly apod. někdy problémy? Švédsko je asi svobodomyslné, ale určitě jste hráli někde, kde to neviděli stejně.

GS: Jak říkáš, ve Švédsku to většinou není nic zvláštního... všechny děti milují Halloween a existuje spousta dětského oblečení s lebkami a kostlivci. GS merch obvykle nejsou nechutné mrtvoly, takže by to nijak nevyčnívalo. Co se týče živého hraní - to ve Švédsku moc neděláme. Ale nemyslím si, že bychom měli nějaké problémy s deskami nebo texty. Lidi, které by to uráželo, stejně o General Surgery nikdy neslyšeli.


V roce 2016 jsem vás viděl naposledy na koncertě. Bylo to v malém dřevěném klubu Modrá Vopice, kde jste nás totálně rozsekali. Možná si na Prahu nevzpomínáš, ale jak vnímají GENERAL SURGERY koncerty všeobecně? Užíváte si je? U vás ve Švédsku se už normálně hraje bez omezení? A nechystáte k novému EP koncertní šňůru?

GS: To bylo super místo! Úplně si to pamatuju - myslím, že General Surgery tam hráli víckrát, ale já jsem tam byl jenom jednou. A taky si pamatuju, jak jsem v únoru stál venku a snažil se smýt krev studenou dešťovou vodou ze sudu na dvoře. Tak okouzlující to je! Ha! To bylo velmi, velmi malé turné (tři koncerty ... nebo to snad byly čtyři?), ale většinou hrajeme jen jednorázové akce. Takže třeba v sobotu brzy ráno vyrazíme do Španělska - odpoledne dorazíme na místo, uděláme rychlou zvukovou zkoušku, navečeříme se, podíváme se na nějaké kapely, zahrajeme si, dáme si pivo, pár hodin se prospíme a v neděli brzy ráno letíme zpět. A v pondělí zpátky do práce. A většinou hrajeme na menších místech a menších festivalech a neradi dostáváme polední sloty - naše image a oblečení se neslučuje s hraním pod žhnoucím sluncem. Takže dáváme přednost večernímu slotu na menším festivalu před mizerným koncertem po obědě na velkém festivalu. A hrát naživo je velká zábava! Jinak bychom to nedělali. Když jsem se přidal, byl jsem trochu skeptický ohledně dress code, krve a tak... ale ve skutečnosti to dělá hodně! A vypadá to dobře. Ale člověk je od toho zasranej. K EP jsme nic neplánovali - vzhledem k tomu, že bylo nahráno a vydáno v době restrikcí, bylo to jen malé znamení, že kapela stále žije. Taková upoutávka na další album.


Asi se mnou budeš souhlasit, že GENERAL SURGERY jsou kapelou, které je víceméně ze stejné líhně jako třeba DISMEMBER, CARCASS. Kdo vás vlastně ovlivnil ve vašich začátcích? Ptám se, protože nehrajete „typický švédský death metal“, jak by se dalo očekávat? Zavzpomínej pro nás prosím na chvilku a proveď nás historií vaší kapely.

GS: Jako nováček v kapele mohu jen hádat! Ale stejně jsem všechny kluky v kapele znal už tehdy a řekl bych, že to byli typičtí "švédští deathmetaloví muzikanti, kteří chtěli mít vlastní kapelu ovlivněnou Carcass/Napalm Death" a hrát trochu grindcore/gorecore. Takhle víceméně začínali i Nasum a Regurgitate. Jistě, došlo k určitým změnám v sestavě, ale grindcorové kapely se ukázaly být zajímavější než deathmetalové, které jim předcházely. První sestava General Surgery měla členy z Dismember, Afflicted (Convulsion) a Crematory (což byla kapela, ve které jsem v té době hrál) a nahrála jen pár demáčů a klasické EP Necrology, které vydal Relapse. Viděl jsem je jednou naživo ve Stockholmu, nejsem si jistý, jak moc tehdy koncertovali. Ale obecně si myslím, že švédský death metal tu a tam prosvítá, když posloucháš všechny (starší) švédské grindcorové kapely.


Vždycky mě zajímá, jak to chodí v undergroundu v zemích, odkud kapely pocházejí. Jak vnímáš vaši scénu? Prolíná se nějak ta death metalová a grind coreová? Na vás chodí death metalisti i grindeři? Podporují ve Švédsku fanoušci hodně kapely? A když srovnáš třeba s jinými zeměmi, kde se vám líbilo nejvíc?

GS: V počátcích neexistovala samostatná grindcorová scéna. Stejní lidé chodili na Death, Slayer, Napalm Death a Carcass. Dobře, ne všichni, kteří měli rádi Death, měli rádi Napalm Death, ale většinou to byli stejní lidé. Pankáči a hardcoristé nechodili na koncerty Carcass. Dneska si ale myslím, že grindcorová scéna ve Švédsku je od metalové oddělená. Pokud hrajeme s General Surgery ve Švédsku, je pravděpodobnější, že budeme hrát s metalovými kapelami, řekl bych. Ale ve Švédsku nemáme moc fanoušků - mám pocit, že větší grindcorová scéna je pořád v Česku (samozřejmě!), Německu, Nizozemsku atd. Nic jako Obscene Extreme ve Švédsku určitě není! Česká republika byla vždy moje oblíbená.. jak festivaly, tak hraní v menších klubech bylo vždycky skvělé!

Zaujala tě poslední dobou nějaká nová deska, kapela, na kterou nedáš dopustit? Co posloucháte vůbec za muziku v kapele?

GS: To je ošemetné. Řekl bych, že v kapele se běžně hraje všechno od old school death metalu, až po jazz a elektroniku. Já v poslední době hodně poslouchám staré soundtracky. John Carpenter (i jeho nová alba!), Goblin, Christopher Young. Miluju poslední album Johna Carpentera (Lost Themes III)! Ale nový metal / grindcore ... už tolik ne. Mám rád staré věci a nové kapely, které znějí jako staré věci. Nuda, já vím. Pokud jde o novou hudbu, která mě vážně zajímá, je to v jiných žánrech - věci jako Hidden Orchestra nebo Jaga Jazzist mě zajímají mnohem víc, než nové album Carcass. V poslední době jsem ale hodně poslouchal Reek of Putrefaction ... ale to je teď asi hodně nové ... haha ...


Co chystají GENERAL SURGERY v nejbližších měsících?

GS: Chceme dokončit psaní a začít nahrávat nové album, takže to je momentálně v plánu!

Děkuji moc za rozhovor a hlavně za vaši muziku. Moc si vážím toho, že sis na mě našel čas. Přeji novému EP „Lay Down and Be Counted“ co největší prodeje, narvané koncerty a víš co, jdu si zase pustit něco od vás. Hezký den!

GS: Děkujeme za rozhovor! A doufejme, že se nám podaří vydat nějakou novou muziku poměrně brzy!

about GENERAL SURGERY on DEADLY STORM ZINE:

Recenze/review - GENERAL SURGERY - Lay Down and Be Counted (2021):


Share this games :

TWITTER