SYMBOLIC FEST OPEN AIR 2022

DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

čtvrtek 25. listopadu 2021

Recenze/review - OBSCURA - A Valediction (2021)


OBSCURA - A Valediction
CD 2021, Nuclear Blast

for english please scroll down

Už jsem si asi tisíckrát řekl, že o kapelách, které mě nebaví, psát nebudu. Jenže pak  kolem sebe slyším opět velká slova chvály. A tak si říkám, nejsem divný? Vždyť OBSCURA je tak pracovitá, seriózní, namakaná kapela. Ověřil jsem si to i na živo. A pořád nic, přátelé, jiskra nepřeskočila. Můžeme se tu dohadovat o sporné progresi, o tom, jaké sklízí tahle smečka všude ovace. U mě ale nic, ani ťuk.

I letos jsou pánové ve velmi dobré formě (stylizace do CYNIC, DEATH, GORGUTS, ATHEIST, případně do novějších BEYOND CREATION, GOROD je stále patrná). Hraje se tak nějak svěže, dost často se vybrnkává, atmosféra chladu a temnoty je patrná. Bohužel, ale jen v náznacích. Trošku si připadám jako na představení preludia pro kytary, basu, bicí a vokál. Hudba plyne kolem a já se snažím zachytit alespoň něco. A pořád nic. Pořád ani ťuk. 


Když já prostě nemůžu věřit partě kluků s krásnými promo fotkami, nažehlenými, moderními. Tématem textů je vesmír a filozofie, no jo, ale když já raději v death metalu hnilobu a špínu. I novinka je na mě moc profesorská, čistá, sterilní. Stylizace do starých progresivních kapel na jednu stranu technicky vychází, ale Němcům hrozně chybí charisma. Velký label dnes dokáže protlačit všechno, jen si říkám, kde že je ten tlak a energie, které k death metalu vždy patřily? Asi se ztratily někde ve studiu, když zazněl příkaz - hlavně, ať je deska uhlazená a nevýrazná. Já prostě nemůžu mít podobné nahrávky rád. Už jenom z principu. Shrňme to jednoduše. Nejsem zkrátka cílová skupina posluchačů. Chybí mi hroby, chybí mi výraz, jedním uchem tam, druhým ven a nezůstává vůbec nic. Možná je to ale tím, že už do dnešního světa umělých kapel nepatřím. A asi bych o nich fakt už neměl psát. Všude slyším jen slova o albu roku, nadšené výkřiky. Ne, mě nepřesvědčíte. A ty čisté zpěvy? To jako opravdu? Fakt jsem se snažil, opravdu hodně a čas strávený poslechem považuji za absolutně ztracený. Pořád si totiž myslím, že je spousta muzikantů, kteří umí hrát a jenom někteří umí skládat. OBSCURA podle mě patří do první skupiny. Uff. Sorry, tohle fakt ne. Duhový death metal není nic pro mě. 


Asphyx says:

Yes, this album is a perfect progressive technical death metal product of present. But where is the revolt, originality? It seems to me that the new CD OBSCURA is calculating. There are lots of bands with similar productions publishing every day. Precise music, but without soul, without drive. Modern generic metal of present time.

Tracklist:
01. Forsaken
02. Solaris
03. A Valediction
04. When Stars Collide
05. In Unity
06. Devoured Usurper
07. The Beyond
08. Orbital Elements II
09. The Neuromancer
10. In Adversity
11. HeritageShare this games :

TWITTER