DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

pátek 18. března 2022

Home » , , , , , » KNIŽNÍ TIPY - Dracul - Dacre Stoker & Jonathan Dylan Barker (2020)

KNIŽNÍ TIPY - Dracul - Dacre Stoker & Jonathan Dylan Barker (2020)


Dracul - Dacre Stoker & Jonathan Dylan Barker
2020, Fobos

K Draculovi jsem se dostal díky J. D. Barkerovi a jeho knihám jako Čtvrtá opice a Pátá oběť. Přečetl jsem si, o čem má být a říkal jsem si, že by mě mohla tahle kniha bavit. Je plná stínů, záhadných postav, starých, dávno zapomenutých rituálů. Autor ji sepsal na základě zápisků, které zdědil Dacre Stoker, praprasynovec Brama Stokera, spisovatele, který napsal původního Drákulu. Sedl jsem si a po několika prvních kapitolách jsem byl totálně chycen. Děj různě přeskakuje v čase, vypráví jej tři sourozenci a musím říct, že se rozhodně nejedná o lehké čtení. Pro mě byla knížka poměrně výzvou, protože mi podobná témata zase tolik neříkají. Jenže tentokrát to bylo jiné. Byl jsem najednou v roce 1868, seděl ve starém klášteře a za dveřmi bylo něco zlého. Škrábalo to na dveře a já měl opravdu strach.

Jak vlastně vznikl Drákula a kdo byli jeho průvodci? Na tyhle otázky knížka odpovídá dalšími záhadami. Musím vás ale rovnou upozornit, že pokud neradi namáháte mozek, jste netrpěliví a vaše fantazie je na nule, tak se několikrát pokřižujte a jděte raději pryč. Tento příběh je vystavěný velmi pečlivě, nebál bych se napsat uvěřitelně, i když to je samozřejmě na diskuzi. Prokousnuté tepny, zázračná uzdravení, spaní v hrobech, nad vším lze mávnout rukou. Ale přeci jen, černá magie, okultismus, prokletí. Není na tom trošku pravdy? Kdo to ví? Zkuste ranní procházku v mlze po hřbitově a možná také začnete věřit. Víme doopravdy, co se děje po smrti? A co když někteří z nás tak úplně nezemřou? Otázek je pořád mnoho a bylo tomu tak po věky věků. Možná se probudí temná stránka našich fantazií, nočních můr, možná pravda, která je až příliš děsivá.

Pořád, i po nějaké době, co jsem už knihu četl, ve mě hlodá červ pochybnosti. Autorovi jsem doslova visel na rtech. Přitom, já nemám moc podobné příběhy v oblibě. Nojo, ale on umí Jonathan Dylan Barker opravdu dobře psát. Reálie, charaktery postav, jejich slabosti, pochybnosti, vše je zasazené do doby, která nebyla rozhodně lehká. Všechny zápisky, dopisy, úryvky, jsou velmi umně poskládány, ani na chvilku jsem se nenudil. Naopak, museli mě volat k večeři, říkali mi, ať už jdu spát, zítra vstáváš do práce. Nemohl jsem se odtrhnout. Seděl jsem sice doma v teple, ale doslova jsem cítil syrovou atmostéru Dublinu, kde celý děj začíná. Bratr a sestra a jejich hodně podivná chůva Ellen. Vše je tajemné, až děsivé, pokud tedy na hru přistoupíte. Určitě znáte ten pocit, když jdete opuštěnou ulicí a pořád se ohlížíte do stínů, jestli vás někdo nesleduje. Tak přesně takto jsem se cítil během celé knihy. A to jsem za svůj život viděl i četl ledacos.

Knížka je vlastně svým způsobem netypická, podle mého se do dnešní uspěchané doby ani příliš nehodí. Voněla sice novotou, ale přesto jsem si představoval zažloutlé stránky nějakého dávného spisu. Tlející pach a stará, hodně stará knihovna. Neotáčejte se, to malé děvče mezi regály je jen výplod vašeho mozku. Nebo ne? Také vás pálí malé rány na zápěstí? A když se říznete, tak se rána ihned zahojí? Bože, těch otázek a tak málo odpovědí. Dracul je ideálním příběhem pro všechny, kteří si ještě pamatují, jak jako malí nechodili raději v noci na záchod, protože pod postelí je určitě ošklivá a zlá příšera. Někteří z nás ji dokonce i slyšeli. Nekecám, seděl jsem druhý den na poradě a přemýšlel, jestli někdo z mých přísedících není také upírem. Mnozí na to opravdu vypadají. Rozhodně mi pili krev.

Psát o knihách je pro mě velkou výzvou. Dělám to přes rok a pořád si nejsem tak jistý, jako u hudby. O Draculovi by šel popsat stoh papíru. Rozebrat jej na prvočástice, být kritikem, ale to jsem nikdy nechtěl. Berte má slova vždy spíše jako doporučení. Tenhle příběh může některé jedince odradit svojí délkou (nepodstatné), někdy starším jazykem (nepodstatné) nebo také tím, že zkrátka na upíry nevěříte (fakt nevěříte?). Dělám celý život práci, která je o číslech. Technická a praktická až hrůza. Vlastně i svým způsobem nudná, pokud na ní budete nahlížet určitou optikou. Možná právě proto se rád občas uchyluji i k podobným příběhům, jako je Dracul. Objednáno v Dobrých knihách, vonělo ještě novotou. Přesto jsem po několika stránkách cítil plesnivinu a zkaženou krev. Mysleli jste si, že vás už nic nepřekvapí? Mýlili jste se. Děs je všude kolem, stačí mu jen podat ruku. Svět podle Jonathana Dylana Barkera a Dacre Stokera je hodně temné místo. Jsem opravdu rád, že jsem tuhle knížku četl. Stojí za to!

Musím vám, stejně jako každý pátek, moc poděkovat za přízeň. Je pro mě velkou ctí vám doporučovat mimo hudby i knížky. Opatrujte se a dávejte si bacha! Ta krásná dívka, kterou jste ráno potkali v tramvaji, má ostré zuby. Nikdy nezestárne. Nebo ne? Kdo ví?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Román Dracul je inspirovaný deníkovými záznamy autora jednoho z nejslavnějších hororů, jehož lze označit za zakladatele žánru.

Píše se rok 1868 a jednadvacetiletý Bram Stoker se zabarikáduje v místnosti ve věži opuštěného kláštera. Je vyzbrojený zrcátky, krucifixy, svěcenou vodou, košíkem bílých růží a revolverem. Jedinou útěchou mu je láhev slivovice. Vroucně se modlí, aby přežil tuto noc.

Času není nazbyt a on narychlo sepisuje znepokojivé události, které ho sem přivedly. Vypráví děsivý příběh o dětství v Dublinu, častých nemocech, záhadné chůvě, o lidech, kteří údajně zemřeli, a přesto žijí, o pověrách, z nichž se náhle stala realita. Neboť za zamčenými dveřmi čeká nelidská noční můra, s níž, jak doufal, skoncoval před lety…

Po téměř sto padesáti letech od vydání Draculy se Dacre Stoker, praprasynovec Brama Stokera, vrací k původním deníkovým záznamům svého slavného předka a k záhadám a nezodpovězeným otázkám doprovázejícím toto výjimečné literární dílo. Na základě dokumentů z autorovy pozůstalosti vytvořili spolu s americkým spisovatelem J. D. Barkerem (autor románů Čtvrtá opice nebo Pátá oběť) mrazivý příběh, který čtenářům odhalí prapůvod samotného hraběte Draculy, jeho tvůrce i tajemné ženy, která je navždy spoutala k sobě.


------------------------------------------------------------------------------------------------------
Share this games :

TWITTER