DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

sobota 26. března 2022

Home » , , , , , , , , , , , , , , , , , » Rozhovor - DENOMINATION - Chladný, prašivý death metal, který vás rozdrtí na prach!

Rozhovor - DENOMINATION - Chladný, prašivý death metal, který vás rozdrtí na prach!


Rozhovor s death metalovou kapelou DENOMINATION z Německa, děkujeme!

Translated Duzl, thank you!

Questions prepared Jakub Asphyx.

Recenze/review - DENOMINATION - They Burn as One (2022):

Ave DENOMINATION! Zdravím do Německa. Doufám, že se máte v téhle šílené době dobře. Nedávno jsem si musel objednat jako fanoušek old school death metalu vaše nové CD „They Burn as One“. Je skvělé a doslova zabíjí. Jak a kdy se dali DENOMINATION dohromady a proč zrovna starý plesnivý death metal? Proveď nás prosím trošku historií kapely.

Děkujeme mnohokrát. Vážíme si tvých slov! Ale jak se ti podařilo objednat CD s naším novým albem, aniž by ještě vyšlo na CD, vinylu nebo kazetě? :) Nicméně děkujeme za tuto žádost o rozhovor. Jsme zaneprázdněni psaním nového materiálu a zkoušením na koncerty, které snad nebudou zrušeny! Stručně řečeno: jsme víceméně v pohodě, navzdory téhle podělané době. Historie naši kapely je poměrně krátká a nevýrazná. Dirk "Tüte "A., náš hlavní autor skladeb a kytarista, se asi před dvěma lety zeptal Tommyho S., našeho basáka, jestli by se nechtěl podílet na death metalovém projektu, pro který už roky sbíral materiál. Bylo třeba najít bubeníka, a tak Tommy oslovil mě (Antona T.). S Tommym jsme se už znali z naší předchozí (nestojí za řeč) kapely! Zkrátka a dobře - všichni jsme byli z různých důvodů nespokojeni se svými kapelními projekty. Poté, co jsme se dali dohromady my tři, se k nám přidal náš druhý kytarista Kevin P. Jelikož jsme se znali už dlouho, bylo jasné, že je to správná volba. V neposlední řadě jsme potřebovali zpěváka, a tak Dirk kontaktoval svého starého kamaráda Olliho H., který působil na začátku 90. let v kapele Splutter!!!. Šílenství začíná!! Chtěli jsme začít s něčím čistým a jednoduchým, s něčím, co se vám bude líbit, bez kompromisů. Myslím, že death metal ze starých časů jako Dismember, Autopsy, Repulsion nebo Bolt Thrower je ten správný způsob, jak vyjádřit takové emoce, i když jsme nikdy nemluvili o tom, jak by to mělo znít nebo jaký styl to má být. Všechno to vzniká zcela přirozeně, prostě hrajeme hudbu, kterou všichni posloucháme.


„They Burn as One“ je vaším druhým albem. Jak vznikalo? Pokud bych jej porovnal s předchozím EP „When Life Ends“ (2021), tak mi připadá rychlejší, ostřejší, temnější. Jak to vidíš ty? Kam a jak jste se chtěli posunout?

Je to vlastně naše první dlouhohrající album! Jediný rozdíl oproti našemu předchozímu albu vidím v produkci a procesu nahrávání. Je to víc "profesionální", jestli to tak chceš nazvat. Největší část EP byla nahrána během zkoušek. Album jsme nahráli za sedm nebo osm dní. Později byly přidány sólové party. Po hudební stránce nevidím oproti "When life ends" žádný rozdíl. Je to prostě čistý a jednoduchý death metal s několika punkovými prvky!!! Abych byl upřímný: vůbec jsme nad tím nepřemýšleli. Prostě jsme nahráli skladby, které jsme nasbírali za pár měsíců, to je vše, haha.

Když desku poslouchám, tak si připadám jako v devadesátých letech minulého století. Objevoval jsem tenkrát muziku a poslouchám ji vlastně dodnes. Jak se vám povedlo docílit tak prašivého zvuku? Kde jste nahrávali a kdo vám album mixoval?

Jo, myslím, že devadesátkový feeling je tam kvůli hudbě, kterou všichni posloucháme, každá skladba má podle mě typické prvky 80./90. let (death) metalu. Ale produkce je podle mě modernější, i když jsem víc než rád, když posluchač dostane "oldschoolovou atmosféru"!!! Produkci i mix provedl sám Jörn Michutta ve Werdohlu v Severním Porýní-Vestfálsku! Skvělý člověk, opravdu si vážím toho, že jsem s ním mohl pracovat!


Starým časům je podřízen i obal. Ten letošní ve mně evokuje vzpomínku na staré covery. Možná za to může způsob malby nebo jen motiv, nevím. Co má vlastně přesně znázorňovat ve vztahu k vaší hudbě? A kdo je jeho autorem?

Obal vytvořil náš kytarista Dirk. Vzal obraz Jeana Delvilla, belgického básníka, okultisty a teologa, a jen ho trochu upravil. Myslím, že se k názvu alba docela dobře hodí, masa lidí toužící po stejné věci, vytvářející jakousi jednotu. V tomto případě jsme to my, pět jedinců toužících po "dokonalém" riffu, který by lidi donutil tlouct se do hlavy. Na druhou stranu je naše album složeno z jedenácti tématicky odlišných skladeb, toužících takříkajíc po jednotě... drží je pohromadě jen intro a outro.

Texty na nové desce jsou tradiční, klasické, death metalové. Připadají mi dobré. Jak vznikaly? Kde pro ně bereš inspiraci?

Polovinu textů napsal Tommy S., náš basák. Nevím, kde se vzala jeho inspirace. Můžu mluvit jen za sebe. Jsou tam nějaké náboženské a filozofické prvky, ale většinou je to horor a gore. Proces psaní byl trochu stresující. Ve studiu jsme si uvědomili, že texty, které jsme měli, stály za hovno!!! Museli jsme s Tommym napsat nové texty. Pro mě je nejjednodušší psát o odpudivých a násilných věcech, takže jo... se všemi texty nejsem úplně spokojený. Ale je to v pohodě. Člověk se může poučit jen ze svých chyb.


Album jste vydali u labelu ADG Promotion. Proč jste zvolili právě tento label? Rozesílali jste promo nahrávky třeba i do velkých vydavatelství? Jaké jste s tím měli zkušenosti?

Daniel Rojewski, majitel labelu ADG, se s Dirkem dlouho přátelil. Zdá se, že je docela kompetentní v tom, co dělá. Je to dokonce on, kdo nás motivoval k vydání něčeho víc než jen dema. ADG nám pomáhá se vším možným, jako jsou koncerty, propagace nebo lisování našich desek.

Pocházíte z krásného města Hagen, ze Severního Porýní. Jaká je vaše metalová scéna? Funguje u vás underground?

Z hlediska metalu a undergroundu je Hagen mrtvý. Dlouho se tu nic nedělo. Většina lidí tady ani neposlouchá dobrý metal. Těch pár kapel tady hraje popové sračky nebo punk, většinou taky sračky!


Ve vaší tvorbě je hodně slyšet vliv kapel Entombed či Dismember, jak vnímáš důležitost těchto kapel v rámci vývoje death metalu? Máš blízko k švédské oldschoolové scéně, co se ti na ní líbí?

I zde mohu mluvit pouze za sebe. Švédský death metal pro mě nikdy nebyl tak důležitý. Co se týče death metalu, mám radši staré americké věci jako Autopsy, (první tři) Death, Repulsion, Morbid Angel, Deicide. Abych byl upřímný, myslím, že Dirk a Olli jsou jediní, kdo jsou do všeho toho švédského deathu opravdu zažraní. S Dirkem jako naším hlavním autorem skladeb je tedy jasné, že v naší hudbě bude vždycky ta "švédská" nota. I když já považuji Denomination prostě za death metal... německý death metal!!!

V současné době si většina lidí nová alba stahuje z internetu a používá jen jeho digitální podobu. Jak vidíš tuhle problematiku ty? Zajímal by mě tvůj pohled jako muzikanta.

Je nám opravdu jedno, jestli lidé poslouchají naši hudbu na vinylu nebo na Spotify, hlavně že ji poslouchají!!! Samozřejmě je něco výjimečného držet v ruce kazetu nebo vinyl kapely, kterou máte rádi. Je to magické a digitální vydání nikdy nevyvolá stejné pocity. Ale... taky musíš jít s dobou. Já používám obojí, Spotify i vinyl/CD/kazetu, ale koho to stejně zajímá...


Jsou nějaké desky, které tě v poslední době oslovily?

Tohle není jednoduché, opět mohu mluvit jen za sebe. Poslouchám spoustu různé hudby, všechno, co se mi líbí. Vždy záleží na mé náladě. Ale v poslední době hodně poslouchám Archgoat, to nové album je nářez!!! Taky se mi po "The Cult is Alive" začala líbit všechna alba Darkthrone, skvělá věc! Další kapely, které mě v poslední době zaujaly, jsou Old Nick, Curta'n Wall, Amyl & the Sniffers(!!!!), Armagedda, Wulkanaz, Wagner Ödegard a Mercyful Fate!!! Čas od času znovu objevím hudbu, která se mi před lety nelíbila, ale teď ji nějak chápu a užívám si ji... třeba Mercyful Fate, Celtic Frost, Gehenna ("First Spell") a spoustu dalších!

Znáš, posloucháš nějaké kapely z České republiky?

První, co mě napadne, je Gutalax, hahaha. Abych byl upřímný, o české scéně toho moc nevím. Asi je to něco, na co bych se měl víc zaměřit!

Co chystají DENOMINATION v nejbližších měsících?

Naše plány do budoucna jsou - skládat/nahrát co nejvíce hudby a hrát co nejvíce koncertů, dokud nezemřeme!!

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu prodaných nosičů, stovky šílených fanoušků a tuny dobrých nápadů.

Díky, vážíme si toho!

Share this games :

TWITTER