DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

neděle 24. července 2022

Home » , , , , , , , , , , , , , , , » Recenze/review - MAUL - Seraphic Punishment (2022)

Recenze/review - MAUL - Seraphic Punishment (2022)


MAUL - Seraphic Punishment
CD 2022, Redefining Darkness Records

for english please scroll down

Jdeš dál, snažíš se bojovat. Pokaždé, když upadneš, tak se zvedneš. Bez jídla, bez vody. Kolem cesty jsou kosti tvých kamarádů. Nedá se to vydržet, svět je pěkně hnusné místo k žití. Nikomu si nikdy neublížil, přesto tě trápí a mučí. Asi si stál na špatné straně, narodil ses rodičům, kteří tě měli rádi, ale ti už tu dávno nejsou. Ne, tohle není středověk, to je jen jeden z mála lidských osudů, o kterém jsem četl včera. Poslouchal jsem k tomu novou desku amerických MAUL a říkal si, že někteří z nás by mohli shořet v pekle. 

Kývám se do rytmu a užívám si, že i dnes existují smečky, které nejen že hrají postaru, ale nebojí se do skladeb vložit i něco zajímavého a neotřelého. Novinka má hodně podmanivou atmosféru. Je divoká, chladná i temná zároveň. Jako utrpení, které můžeme každý den vidět všude kolem. 


Vlivů je samozřejmě hodně - zmiňme třeba IMMOLATION, INCANTATION, AUTOPSY, CARCASS, BOLT THROWER, TOMB MOLD, OUTER HEAVEN. Přidávány jsou kousky shnilého masa, chladu a špíny. Pánové mají talent na to, vytvořit absolutně nihilistickou atmosféru. Jsou jako našeptávači, kteří vám pustí jed do žil. Monstrózní riffy, vokál bestie. Zároveň se nejedná jen o kopii věcí minulých. Se skvělým zvukem, s parádním obalem, jsou MAUL jako zjevením ze záhrobí. Zasekli do mě svůj dráp, roztrhali mě na kusy, zničili a pohřbili zaživa. Připadám si jako v nějakém starém hororu z osmdesátých let (některé momenty ve mě evokují tvorbu ACID WITCH). "Seraphic Punishment" je surovým, drsným útokem na ty nejnižší pudy. Probudí ve vás temné myšlenky. Vezme vás na dlouhý výlet na onen svět. K provedení nemám žádných námitek. Naopak, v současné záplavě stejných kapel, jsou pánové originální. Samozřejmě, v rámci stylu, ale i tak jsem opravdu spokojen. Dívám se do tmy, schovávám se do stínu. Přemýšlím o smrti a přidávám neustále hlasitost. Nahrávka se pro mě stala velkým překvapením. MAUL vás pozvou na hřbitov, na kterém najdete i svůj náhrobek. Hraje se tady upřímně, opravdově, se skvělým řemeslem i vizí. Smrt je vždycky hnusná, ale zhudebnit ji umí málokdo. Tahle parta ví, o čem je temnota! Krvelačná death metalová bestie se probudila! Monstrózní záležitost!


Asphyx says:

"Seraphic Punishment" is like a whirlwind, an avalanche, a fight with your killer, which cannot be won. MAUL are uncompromising, sharp, wild, and furious. They managed to smuggle the old death metal demons into their songs. They belong to the same catacombs as the bands IMMOLATION, INCANTATION, AUTOPSY, CARCASS, BOLT THROWER, TOMB MOLD, OUTER HEAVEN. The album seems to me like a morbid horror scene, like a sacrifice where demons have just woken up. The Americans will invite you to the old cemetery, where only the names of the evil and the cursed are written on the tombstones. Everything is already ready in the morgue. Far from people, we talk to the undead. This album will eventually penetrate your blood like a deadly poison, gnaw your entrails, and envelop you in impenetrable darkness. I have been wandering the other side for many years and similar records are like a spoiled dish for me. I draw energy and strength from them and look forward to my nightmares with them. "Seraphic Punishment" is a death metal album that will bury you alive and come to visit you even after death. This is the album that knows no mercy. Dig your own corpse!

Bits of rotten meat, cold and dirt are added. The gentlemen have a knack for creating an absolutely nihilistic atmosphere. They're like whisperers who let poison into your veins. Monstrous riffs, beast vocals. At the same time, it's not just a copy of things past. With a great sound, with a great cover, MAUL are like an apparition from beyond the grave. They stuck their claw into me, tore me apart, destroyed me and buried me alive. I feel like I'm in an old 80's horror movie (some moments evoke the work of ACID WITCH). "Seraphic Punishment" is a raw, harsh assault on the lowest instincts. It will awaken dark thoughts in you. It takes you on a long trip to the other world. I have no objection to the execution. On the contrary, in the current flood of the same bands, the gentlemen are original. Of course, in terms of style, but I'm still really satisfied. I'm looking into the darkness, hiding in the shadows. I think about death and I keep turning up the volume. The recording came as a big surprise to me. MAUL invite you to the cemetery where you will find your tombstone. The playing here is honest, real, with great craft and vision. Death is always ugly, but few people know how to set it to music. This crew knows what darkness is all about! The bloodthirsty death metal beast has awakened! A monstrous affair!Tracklist:
01. Of Human Frailty
02. Seraphic Punishment
03. Repulsive Intruder
04. Monarchy Of Mold
05. Deity Demise
06. Invocations - Interlude
07. Buried In Resin
08. Oracular Burial Grounds
09. Infatuation
10. Carrion TotemShare this games :

TWITTER