PHOBOCOSM - Gateway
CD 2025, Dark Descent Records
for english please scroll down
I dobrý úmysl se dá zneužít. Jed může léčit i zabíjet. Toužíme po věčnosti a dokázali jsme jako druh hrozně moc dobrých věcí. Zároveň se stále zabíjíme tím nejkrutějším způsobem. Na jedné straně létáme do vesmíru a objevujeme nové světy. Na té druhé stále čekáme v zákopech, až budeme moci protivníka zničit. Nikdo sice dávno neví proč, ale máme v sobě temnotu, pradávné zvířecí instinkty. Jednou nás nezabije žádná choroba, ani vetřelci, my si vystačíme sami. Vždycky jsem měl rád kapely, které mají dobré texty se zajímavými myšlenkami.
Kanadské PHOBOCOSM sleduji od jejich počátků (důkazem budiž recenze, které jsou odkazovány dole pod dnešním článkem). Vždycky mě na nich fascinovala apokalyptická nálada, kterou jsou i nové skladby nasáklé, jakoby z nich odkapávala zkažená krev. Je cosi neklidného, divokého, bolestivého, co je v nich obsaženo. Pánové přicházejí s novým albem a nadále číhají ve stínu. Aby vám mohli prokousnout hrdlo svojí syrovou hudbou. Death metalem, který je na povrchu chladný a mrazivý a uvnitř hoří jasným plamenem.
Lidé dokáží být neskutečně krutí a odporní. Stačí si přečíst zprávy a nebo se setkat s démony. PHOBOCOSM měli vždy svůj jasný, rozpoznatelný rukopis. I letos pánové nadále rozvíjejí své nihilistické myšlenky a autentické postupy. Chodíval jsem hustou mlhou a sledoval co se děje v nočních ulicích. Měl jsem pocit, že jsem zahlédl ve stínu záblesk nože. Nenávist v očích, absolutní ztráta empatie. Kanaďané nastavují zrcadlo našim pokřiveným myšlenkám. Navenek se snažíme být dokonalí, úspěšní a silní, ale uvnitř nás jsou stále lovci a oběti. Nakonec se bojíme sami sebe. Nevydržíme s vlastními myšlenkami. Líbí se mi způsob, jakým jsou jednotlivé motivy napsány, jak postupně gradují, kolik v sobě mají různých odstínů černé a šedé. Riffy se valí kupředu jako špinavá stoka. Plavou v ní utopení, oběšení, zohavení. Jakoby tohle album bylo mementem, jakýmsi upozorněním, šokujícím zjištěním o nás samých. Pokaždé, když jsem zapnul play na svém přehrávači, měl jsem pocit, že z reproduktorů ke mě stéká zkažená krev. Na rukou se mi objevily vředy, které pálily, tepaly, bolely. "Gateway" je přesně tím druhem nahrávky, která je prořízne. Začne z nich vytékat hnis. Za velmi povedený považuji jak masivní a velmi dobře čitelný zvuk (X. Berthiaume - recording, mixing, mastering), tak i majestátní a tajemný motiv na obalu (Lauri Laaksonen). Pokud jste fanoušci třeba takových IMMOLATION, INCANTATION, DISMA, ULCERATE, SONNE ADAM, VENGEFUL, IGNIVOMOUS, SULPHUR AEON, DEAD CONGREGATION, měli byste určitě zbystřit svoji pozornost. Hraje se zde i pro vás. Novinka je pro mě albem, které mě donutilo k zamyšlení, strhlo mě do hlubiny, nechalo mě nahlédnout do absolutní tmy. Syrová a chladná death metalová apokalypsa! Nahrávka, která vás spálí zevnitř! Definice nihilismu, naprosté tmy a lidské krutosti!
Asphyx says:
Even good intentions can be abused. Poison can heal or kill. We long for eternity and have achieved many great things as a species. At the same time, we continue to kill each other in the most cruel ways. On the one hand, we fly into space and discover new worlds. On the other, we still wait in the trenches, waiting to destroy our enemies. No one knows why, but we have darkness within us, ancient animal instincts. One day, no disease or invaders will kill us; we will be enough on our own. I have always liked bands that have good lyrics with interesting ideas.
I've been following the Canadian band PHOBOCOSM since their beginnings (as evidenced by the reviews linked below today's article). I've always been fascinated by their apocalyptic mood, which also permeates their new songs, as if rotten blood were dripping from them. There is something restless, wild, and painful about them. The gentlemen are coming out with a new album and continue to lurk in the shadows. So they can bite through your throat with their raw music. Death metal that is cold and frosty on the surface and burns with a bright flame inside.
People can be incredibly cruel and repulsive. Just read the news or meet the demons. PHOBOCOSM have always had their own clear, recognizable style. This year, the gentlemen continue to develop their nihilistic ideas and authentic approaches. I used to walk through thick fog and watch what was happening in the streets at night. I felt like I saw a flash of a knife in the shadows. Hatred in the eyes, a complete loss of empathy. Canadians hold up a mirror to our twisted thoughts. Outwardly, we try to be perfect, successful, and strong, but inside we are still hunters and victims. In the end, we are afraid of ourselves. We can't stand our own thoughts. I like the way the individual motifs are written, how they gradually escalate, how many different shades of black and gray they contain. The riffs roll forward like a dirty sewer. Drowned, hanged, and mutilated bodies float in it. It's as if this album were a memento, a kind of warning, a shocking discovery about ourselves. Every time I pressed play on my player, I felt like rotten blood was dripping from the speakers onto me. Sores appeared on my hands that burned, throbbed, and hurt. "Gateway" is exactly the kind of recording that cuts through. It starts to ooze pus. I consider both the massive and very clear sound (X. Berthiaume - recording, mixing, mastering) and the majestic and mysterious motif on the cover (Lauri Laaksonen) to be very successful. If you are fans of IMMOLATION, INCANTATION, DISMA, ULCERATE, SONNE ADAM, VENGEFUL, IGNIVOMOUS, SULPHUR AEON, DEAD CONGREGATION, you should definitely pay attention. This is also for you. For me, this new album is one that made me think, pulled me into the depths, and let me glimpse into absolute darkness. A raw and cold death metal apocalypse! A recording that will burn you from the inside! The definition of nihilism, utter darkness, and human cruelty!
about PHOBOCOSM on DEADLY STORM ZINE:
tracklist:
1. Deathless
2. Unbound
3. Corridor I - The Affliction
4. Sempiternal Penance
5. Corridor II - The Descent
6. Beyond the Threshold of Flesh
7. Corridor III - The Void
band:
J.S.G.- Drums
S.D.- Guitars
E.B. - Vocals (lead), Bass
R.M. - Guitars

