DEATH, THRASH, BLACK, HEAVY, DOOM AND ROCK METAL ZINE

- REVIEWS, REPORTS, INTERVIEWS - SUPPORT METAL UNDERGROUND

sobota 15. června 2024

Home » , , , , , , » Report, photos, video - OMEGAVORTEX, ALTARS ABLAZE, STÍNY PLAMENŮ - Divadlo pod Lampou, Plzeň - 14. 6. 2024

Report, photos, video - OMEGAVORTEX, ALTARS ABLAZE, STÍNY PLAMENŮ - Divadlo pod Lampou, Plzeň - 14. 6. 2024

Author of photos - Jakub Asphyx (https://twitter.com/deadlystormzine)

kompletní fotogalerie zde / all photos here:
 

Bylo zase jednou na čase, abych se vydal po stopách samotného ďábla. Určitě to znáte. Posloucháme extrémní metalové styly a chodíme v tisících odstínech černé. Nejvíc si rozumíme se stejně prokletými. Už dávno víme, že nemá cenu nezasvěceným vysvětlovat, že nejíme malé děti, že nemáme doma voodoo panenky. A pokud ano, tak je to všechno nadsázka. Lebky na tričkách, černé stíny pod očima, všechno je spíše napínavý sen. Něco jako dobrá kniha o šílených vrazích. V Plzni příliš death a black metalových koncertů, na které bych rád zašel, nebývá. A tak jsou pro mě podobné akce doslova povinností. Mám vlastně jenom jediný problém.

Protože nemusím na vlak a cestovat přes půlku republiky, vždycky se ze samé radosti opiju a druhý den mi nebývá nejlépe. Měl už bys mít rozum, říkají mi, ale já nedbám dobrých slov. Pivo k metalu patří a kdo říká že ne, tak neví, o čem tenhle styl je. Ne vážně, zažil jsem i střízlivé koncerty, kdy jsem řídil auto. A na rovinu, nebylo to ono. Vnímám black a death metal jako příběhy o temných a zlých věcech. Vše ale zůstane pod pódiem, přivážeme tam své vlastní démony a odcházíme s hlavou čistou. Mám mezi mě podobnými spoustu známých. A všichni jsou to normální veselí lidé. Mají jen divný koníček, chodí na koncerty, kde hrají kapely nahlas, řve se z plných plic a rohatý se usmívá za každým rohem.

Nechme ale filozofických úvah, promiňte starému pánovi, ale už mám nárok občas trousit. Pokud zůstaneme u suchých faktů, byl pátek. Mám to nastavené tak, že končím brzy v práci, čtu si doma celé odpoledne a večer zhlédneme nějaký dobrý film. Tentokrát jsem ale stihl jen pár chvil s knihou. Po tradiční kávě následovala klasická rozplavba. V hospodě Na Výsluní (která se dřív jmenovala U Lízalky a nad ní jsou tantra masáže) se žejdlíkem dobrého piva jsme probírali, co kdo slyšel nového, co četl za knihu. Znáte to, takový ten boomer styl, který už je dle nejnovějších výzkumů překonaný. Nebo ne? Já to vnímám samozřejmě optikou své generace. Fyzická setkání i reálné koncerty potřebuji ke svému životu, stejně jako dlouhé výlety v lesích. Bylo to jako vždy skvělé, pokaždé píšu epesní a mohu to potvrdit i tentokrát. Probrali jsme všechno a bylo to moc fajn, díky, díky, díky.

Vstupenku jsem si koupil dopředu, ALTARS ABLAZE i OMEGAVORTEX znám nazpaměť. Nezbývalo nic jiného, než dopít, zaplatit a vyrazit kousek vedle do klubu. O Divadle pod Lampou jsem toho napsal již tolik, že nemám co dodat. Pořád se mi tam líbí, místo má svoje kouzlo. Proto tam taky chodím, není-liž pravda. Vlezu dovnitř a dýchne na mě snad tisíc vzpomínek. Pamatuji ještě starou Lampu. Ale dost nostalgie, obřad čeká. Dám si pivo, prohodím pár slov se známými. A už je to tady, už se to vaří a peče, už se zatápí pod kotlem. Jdu pod pódium.

ALTARS ABLAZE - najednou stáli vedle mě, z jedné strany Smrt a z druhé Satan. Vzali mě mezi sebe, rozdrtili mě, stoupli kopytem na hrudník, dusili mě, pálili. Úplně přesně takhle na mě působila i kapela a jejich vystoupení. Představte si starou kobku, dlouho zapečetěnou. Spala v ní roky divoká bestie. Když pánové spustili první skladbu, tak se monstrum probudilo. Tohle byl perfektně zahraný black/death metal s krvavou jiskrou v oku. Nahrubo nasekaná tma, smíchaná s pradávným zlem. Kapela působila jako přírodní živel, jako děsivý vichr z onoho světa, jako probuzené běsy, které máme každý v hlavě. Spokojený jsem byl já, ďábel i ta stará děvka Smrt. Podobné smečky stojí za to vždy vidět, protože jsou dokonalou esencí toho, co mám na tomhle stylu rád. Navíc to bylo náležitě živočišné. Shořeli jsme všichni černým plamenem! Amen!


Suddenly they were standing next to me, Death on one side and Satan on the other. They took me between them, crushed me, stepped on my chest with their hooves, choked me, burned me. That's exactly how the band and their performance affected me. Imagine an old dungeon, sealed up for a long time. A wild beast slept there for years. When the gentlemen played the first song, the monster woke up. This was perfectly played black/death metal with a bloody sparkle in its eye. Coarsely chopped darkness mixed with ancient evil. The band seemed like a natural element, like a terrifying whirlwind from the otherworld, like the awakened rages we all have in our heads. I was satisfied, the devil and that old bitch Death. Packs like this are always worth seeing because they are the perfect essence of what I love about this style. Plus, it was appropriately animalistic. We all burned with black flame! Amen!

STÍNY PLAMENŮ - nejen plzeňským velmi známá kapela to rozjela ve velkém stylu. Black metal ze starých, smradlavých kanálů. Přiznávám, nejsem příliš obeznámen, ale co jsem slyšel, bylo dobré.  OMEGAVORTEX - říká se, že nenávist a zlo mají mnoho podob. Spoustu odstínů. Němci hrají velmi blasfemickým způsobem. Koncert připomínal dlouhé stopování zákeřné šelmy. Důmyslné, přesto divoké a surové riffy se mi zadíraly postupně do hlavy. Měl jsem pocit, že se mi vaří mozek ve vlastní šťávě. Kříže v nedalekém kostele se obrátily směrem dolů a víka od rakví nadskakovala v šílených rytmech. Já, jako fanoušek MORBID ANGEL, IMPERATOR, SADISTIK EXEKUTION, NECROVORE, DIABOLIC, DEICIDE, PERDITION TEMPLE, jsem se usmíval. Jako padlý kněz. Pánové převedli mocný rituál, který smrděl sírou na několik kilometrů daleko. Jak píše Stephen King - "Hudba dokáže ukonejšit i divoké zvíře."(Hudební salonek). A přesně takhle na mě působili i OMEGAVORTEX. Jako jezdci apokalypsy, kteří nás přijeli zkrotit. Vše se povedlo na výbornou, alespoň tak to vidím já a všichni démoni. Zničující, smradlavá, black death metalová choroba ze starých kobek!

 

It is said that hatred and evil take many forms. Many shades. The Germans play in a very blasphemous way. The concert was like a long tracking of a vicious beast. Sophisticated, yet fierce and raw riffs were gradually digging into my head. I felt like my brain was boiling in its own juice. The crosses in the nearby church turned downward and the coffin lids popped in crazy rhythms. I, as a fan of MORBID ANGEL, IMPERATOR, SADISTIK EXEKUTION, NECROVORE, DIABOLIC, DEICIDE, PERDITION TEMPLE, was smiling. Like a fallen priest. The gentlemen performed a powerful ritual that reeked of brimstone for miles around. As Stephen King writes, "Music can scare a wild animal." And that's exactly how OMEGAVORTEX affected me. Like the horsemen of the apocalypse who came to tame us. Everything went well, at least that's how I and all the demons see it. Destructive, stinking, black death metal disease from the old dungeons!

Návštěvnost byla slušná, na underground určitě. Vzhledem k tomu, že spousta lidí byla na Czech Death Festu a ještě se odehrával jeden koncert v Plzni, přišlo něco kolem šedesáti lidí. Možná i víc. Zvuk byl v pořádku a organizace také. Vše odsýpalo, jak mělo. 

Dostal jsem svoji pravidelnou dávku extrémního metalu. Jsem v takové té blahosklonné náladě a jdu domů. Zažil jsem další ze skvělých večerů. Moje tělo stárne, zítra mi dá všechno pořádně sežrat, ale teď se cítím silný jako mladý býk. Nezbývá než poděkovat všem zúčastněným. Odvedli jste skvělou práci. Nemyslete, podobná setkání jsou pro mě stále velmi živým organismem. Mám rád ty chvíle očekávání před koncertem, hrozící ruce v davu, řev fanoušků, poplácávání po ramenou těm, kterým se jejich vystoupení povedlo. Nákup triček i CD, pivo v ruce. O tomhle metal vždycky býval a takhle si jej pamatuji. Bylo pro mě ctí se zase jednou vydat po stopách samotného ďábla. Laudantur omnes daemones! (Pochváleni budiž všichni démoni!). 
Author of photos - Jakub Asphyx (https://twitter.com/deadlystormzine)

kompletní fotogalerie zde / all photos here:

---------------------------------------------------------------------------------------------------
sledujte nás na sociálních sítích - follow us on the social media:

twitter:

instagram:

facebook:
Share this games :

TWITTER